Vítejte u dalšího článku. Stalo se vám už mnohokrát, že jste zkoušeli malovat, ale jste stále začátečník, protože jste to vždy vzdali? Nebo malujete už delší dobu, ale pořád máte pocit, že se neposouváte dále a cítíte se stále jen jako začátečník? Nezoufejte, v tomto článku se tomu podíváme na zoubek a věřím, že vám dám řadu užitečných tipů a přijdeme na to, co s tím…
Je to opravdu tak?
Jste opravdu jen neustálý začátečník, nebo jde jen o to, že už chcete být dále, než jste teď? Nejste k sobě jen příliš kritičtí? V tomto případě je řešení velmi jednoduché. Přestaňte na sebe tlačit, očekávat nereálné výsledky a dejte tomu trochu více času.
Pokud je ale váš případ to, že začnete malovat, namalujete pár obrázků, nevidíte pokrok, praštíte s tím a za pár let to zkusíte znovu a historie se opakuje, pak se dá říci, že jste stále a opakovaně začátečník. Další možností je, že jste se na malování vrhli poprvé, malujete už nějaký čas, ale nevidíte výsledky. Připadá vám, že jste stále začátečník, ale vy už chcete pokročit. Rozeberme si, proč tomu tak může být…
Možné příčiny
Nenechte se mýlit. To, že si myslíte, že jste neustálý začátečník, ještě nemusí znamenat, že to tak je, nebo že to tak bude napořád. A rozhodně o sobě v takovém případně nepochybujte. Byla bych nerada, kdybyste si mysleli, že to znamená, že je za potřebí talentu. Jakou přikládám váhu talentu při malování, už asi víte, pokud ne, dozvíte se to v článcích „Potřebuji talent?“, „Mýtus o malování – talent stačí, učit se není třeba“ nebo částečně i v článku „Myslela jsem, že malování je jen pro vyvolené…“.
Ať už je důvod, proč si myslíte, že jste stále jen začátečník, jakýkoli, koukneme se na možné příčiny a na to, co s tím.
1. Malujete to, co vás nebaví
První možnou příčinou je to, že se rozhodnete malování vyzkoušet a začnete malovat všechno možné. Nerozmyslíte si dopředu, co by vás mohlo bavit, nebo si myslíte, že musíte malovat všechno. Něco vás baví více, něco méně a něco vůbec.
Je ovšem těžké, zlepšovat se v něčem, co nás nebaví a naopak je snadné, zlepšovat se v něčem, co nás moc baví. Proto prvním mým doporučením je:
Malujte jen to, co vás opravdu baví, ať je to cokoli!
Sami uvidíte, jak velký vliv to na vaši malbu může mít. Toto je jeden z důvodů, proč maluji jen krajiny. Příliš mě nebaví malba portrétů, proto je nemaluji, ačkoli si myslím, že by mi to také mohlo jít, protože spousta informací, které už znám je použitelná jak pro malbu krajin, tak i pro malbu čehokoli jiného. Abyste mi věřili, vložím vám sem obrázek pejska, malovaný před pár lety.
2. Malujete tak, že vás to nebaví
Neméně důležité je i to, aby vás bavilo samotné malování a způsob, jakým malujete. Co tím myslím? Pokud malujete zdlouhavě, nemusí vás to bavit. Pokud malujete tak, že neustále střídáte štětce a otravuje vás to, změňte to. Najdete si takové minimum štětců, se kterými si vystačíte, a nebude vás to štvát. Vlastníte-li spoustu tub barev, a otravuje vás, si je pokaždé před malbou vychystávat na stůl, naučte se vystačit si s málem barev tak, že se naučíte barvy míchat až na paletě.
Malujte tak, aby vás to bavilo!
Způsobů může být řada. Otravuje vás neustále čekat, až jednotlivé vrstvy zaschnou? Použijte fén. Nebaví vás malovat titěrné obrázky, či malými štětci? Zvětšete podklad, na který malujete a pořiďte si větší štětce. Nebaví vás malovat v sedě u stolu? Pořiďte si malířský stojan a malujete vestoje, atd.
Jediné, co potřebujete je, abyste se na chvíli zamysleli, která část procesu malby vás nebaví nebo zdržuje, či otravuje a změnili to tak, aby vás to bavilo.
3. Děláte si z malování další povinnost
Dalším kamenem úrazů může být i skutečnost, že se do malování nutíte. Jste na sebe třeba naštvaní, protože už jste si mysleli, že touhle dobou budete malovat mnohem lépe. A tak se rozhodnete, že budete každý den malovat alespoň hodinu a přes to nejede vlak. Jenže takto si z malování uděláte další povinnost a nebude to koníček.
Malujete jen tak často, jak je vám to příjemné!
Je naprosto fuk, jak často to bude, pokud to pro vás bude zábava. Jedním z důvodů, proč se k tomuto kroku třeba uchýlíte, je ten, že si myslíte, že jediné na čem záleží je praxe a že se naučíte malovat jen tím, že budete malovat o sto šest.
Podle mých zkušeností je malování z 50% o informacích, které znáte a 50% o praxi, kterou si získávané informace ověřujete a zjišťujete tak, co vyhovuje vám osobně.
4. Brzdí vás kritika okolí
Další příčinou, která vás může brzdit na cestě vpřed, je kritika okolí. Ať už vás někdo opravdu kritizuje, nebo máte jen strach, že k tomu dojde. Pokud už vaši tvorbu někdo zkritizoval, pak si troufám tvrdit, že toho ten dotyčný o malování moc neví. A pokud to byl učitel, pak asi nebyl moc dobrý. Dobrý učitel by totiž neměl potřebu vás kritizovat, ale pokusil by se vám poradit.
Jste-li citliví na kritiku ostatních, svá díla zatím nikomu neukazujte.
A pokud máte argument typu „on mi řekl, že se mi tento obrázek nepovedl, já si taky myslím, že ne, tak už nebudu malovat“, pak nevíte to, že i nejlepšímu malíři se někdy nedaří a zkazí obraz.
Sebekritika je částečně na místě, protože bez ní byste se neposouvali dále. Mám na mysli zdravou kritiku, která vás nutí zlepšovat se. Ne taková, díky které jste právě stále začátečník, protože bojujete s kritikou a touhou malovat. Chcete malovat, ale jakmile vás někdo trošku zkritizuje, pak přestanete. Po čase to zkusíte znovu a historie se opakuje.
5. Vzdáváte se příliš snadno
S přechozím bodem částečně souvisí i tento bod – vzdáváte se příliš snadno. Může to být právě třeba z důvodu nějaké kritiky okolí. Ale příčinou může být také to, že vám chybí vytrvalost a trpělivost. Koukáte, kde chcete být a nevšímáte si pokroků, kterých jste už dosáhli.
Obrňte se trpělivostí a vytrvejte, nevzdávejte se!
Dávejte si reálné cíle. Pokud si dáte nereálný cíl a navíc o sobě víte, že se snadno vzdáváte, jak to asi dopadne? Opět ve vás nastane boj. Budete chtít malovat, protože vás to opravdu moc láká, ale po prvních nezdarech to zase vzdáte. Opět budete stále jen začátečník. Musíte se „zabejčit“ a říct si, že to zvládnete a nevzdáte se.
6. Chybí vám potřebné informace
Stojím si za tím, že člověku, který je neustále jen začínající malíř a nedaří se mu posunout se dále, chybí určité zásadní informace. V takovém případě je váš úkol jasný:
Vyhledávejte potřebné informace a využívejte je v praxi.
Nejprve, ale musíte zjistit, které informace to jsou. Jak na to se dovíte v dalším bodu.
7. Neděláte revizi vlastních chyb
Udělejte „revizi“ vlastních chyb. Najděte všechny obrázky, které jste dosud namalovali (pokud jste je vzteky nevyhodili, což by byla škoda) a hledejte na nich společné chyby. Pokud najdete opakující se chyby, pak zjistíte, jaké informace potřebujete.
Pravidelně zjišťujete, které chyby opakujete a tím zjistíte, na čem máte zapracovat.
Vaše dosavadní obrázky jsou návodem, kam se posunout dále. Např. zjistíte, že je vaším problémem malá barevná rozmanitost. Zaměříte se na míchání barev a je to. Nebo zjistíte, že neumíte zachytit hloubku a vzdálenost v obraze. Opět si najdete potřebné informace, v tomto případě např. jak malovat vzdálené části krajin a problém bude vyřešen. Potřebujete ale nejprve přijít na to, v čem je váš konkrétní problém a k tomu vám nejlépe poslouží vaše „nepovedené“ obrázky.
8. Malujete jen to, co vám jde
Může nastat případ, že se vám podaří určitá část krajiny – např. jehličnatý strom. Budete z toho mít takovou radost, že budete neustále malovat jen jehličnaté stromy na mnoho způsobů.
Budete-li malovat jen to, co už umíte, nic nového se nenaučíte!
Malovat to, co vás baví a jde vám to, je fajn. Ale potřebujete také čas od času vystoupit ze své komfortní zóny a učit se i to, co vám nejde. A právě to, jak často budete trénovat to, co vám nejde, ovlivní to, jak rychle se budete posouvat vpřed. Většinou člověk řekne „nejde mi to“ a vzdá to. Ale co dělají úspěšní lidé? Trénují to, co jim nejde.
9. Malujete podle fantazie
Malba podle fantazie nebo vlastních představ je velmi náročná i pro zkušeného malíře, natož pro malíře začínajícího. Pravděpodobně nejste schopni si vymyslet krajinu do naprostých detailů, pokud nemáte fotografickou paměť nebo podobnou schopnost. Pro většinu smrtelníků to je velmi náročné.
Čím méně toho o krajinomalbě víte, tím důležitější je malování podle předlohy (skutečné krajiny či fotografie).
Jste-li začínající malíř, který maluje jen podle fantazie, aniž by se učil základní principy kraji, pak nevím, zda se někdy dostanete z té pozice „začátečníka“.
10. Neučíte se z přírody
S předchozím bodem souvisí i tento bod. Pokud se nebudete učit z konkrétních krajin, ať už přímo v přírodě, nebo podle fotografie konkrétních krajin, pak jen těžko posunete svou malbu na další úroveň.
Učte se pozorováním skutečných krajin!
Nebudeme si lhát do kapsy, a povíme si to upřímně a na rovinu. Co nás učili už jako malé děti? Stromeček je zelený, kmen je hnědý, voda je modrá, mráček je bílý, kapky deště jsou modré… Jenže ruku na srdce, ne vždy to tak opravdu je. Někdy je jezero tyrkysové, jindy modré, někdy je našedlé, obsahuje řadu odlesků oblohy, stromů, hor, apod. Kmen není vždy jen hnědý, může být našedlý, nazelenalý, někdy je ve stínu, jindy zase osvětlený, záleží také na druhu stromu (bříza nemá hnědý kmen), atd.
Pokud se nebudete učit podle skutečné krajiny, budete stále spoléhat na to, co obecně znáte (např. že strom je zelený a kmen hnědý) a nikdy nedocílíte reálnější malby. To, že strom namalujete zelený, ještě neznamená, že bude vypadat reálně. Je spousta variant zelené, přitom musíte přihlédnout také k tomu, že část stromu je osvětlená, část je ve stínu atd.
11. Běžná očekávání
Posledním bodem, který může být příčinou toho, že jste stále začátečník, jsem nazvala „běžná očekávání“. Mohli bychom to nazvat třeba také jako určité předsudky. Běžná očekávání jako „namaluji pár obrázků a ukáže se, jestli na to mám nebo ne a to bude rozhodující“, jsou zabijáci malířského vývoje. A jaké další to mohou být?
- Očekávání, že se naučíte malovat za měsíc, nebo naopak to, že se malování nedá naučit,
- běžné očekávání, že se vám bude neustále jen dařit,
- že zvládnete namalovat obraz podobný fotografii jedním jediným plochým štětcem,
- nebo právě taková očekávání, které uvádím v předchozím bodě (jako např. to, že kmen stromu je hnědý, obloha modrá, mraky bílé…).
Ve skutečnosti to takto není. Jak z toho ven?
Ověřujte si pravdivost běžných očekávání.
Popřemýšlejte, co si o malování myslíte, co jste slýchali, jaká jsou vaše „běžná očekávání o malování“ a zamyslete se, jestli jsou pravdivá. Uvedu příklad. Řada lidí si myslí, že aby mohli malovat, potřebují talent. To je podle mě běžné přesvědčení, které je mylné. Zkuste si namalovat strom jako začátečník, a pak si najděte informace a postupy, jak je možné strom namalovat. Uvidíte, že to po druhé zvládnete mnohem lépe. To je důkaz, že mylné přesvědčení „k malování je potřeba talent“ je chybné.
Shrnutí
Pokud máte pocit, že jste stále jen začátečník, po přečtení tohoto článku už víte, že se s tím dá něco dělat, stačí jen chtít. A proč jsou vlastně tyto příčiny důvodem, že je člověk stále jen začátečník? Protože vedou většinou k tomu, že malíř nedosahuje výsledků, kterých by chtěl, to ho demotivuje a maluje čím dál méně, až přestane. Jenže touha malovat se mu za nějaký čas vrátí, třeba to i zkusí znovu, ale protože neví, kde je zakopaný pes, historie se opakuje.
Vy už ale víte, kde může být zakopaný pes. Přeji vám, ať svou příčinu objevíte, poperte se s ní a už nebudete neustále jen začátečník. 🙂
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
2 komentáře
Anna Žilová · 15. 4. 2023 v 19:13
Dobrý deň Hanka,
„objavila“ som Vás a som tomu veľmi rada. Začala som teda u Vás od podlahy. Ale najprv som narazila na lektorát maľby krajiny a – štyri nevýhody….
Teším sa na Vaše skúseností. Som začiatočník a samouk a v dôchodkovom veku, ale nesmierne ma to baví.
Učila som sa už z lektorátov majstrov v danej oblasti, ktoré majú na internete. Som im za veľmi veľa vďačná, ale niekedy hovoria jazykom, ktorý je im umelcom jasný, ale pre mňa je veľmi zakódovaný.
Vaše prednosti pre mňa oproti ním:
– hovoríte jazykom, ktorý je mi významovo jasnejší,
– riešite problémy, s ktorými sa borím aj ja,
– idete tempom poznania, ktoré zvládam,
– odovzdávate aj svoje nadšenie pre maľovanie a i.
Ďakujem Vám a prajem Vám nech sa darí Vám aj Vašej rodinke
A. Ž.
admin · 16. 4. 2023 v 6:47
Krásný den Anni,
moc Vám děkuji za krásný a povzbudivý komentář a přeji Vám, ať Vás malování stále baví a ať se Vám daří!