Vítejte u dalšího článku. Tentokrát se zaměříme na papír vs. plátno a povíme si, jestli je v malbě na papír nějaký rozdíl, proti malbě na plátno. Než si ale odpovíme na tuto otázku, nejprve se na oba druhy podkladů podíváme trošku podrobněji…
Papír
Když bychom se zaměřili jako první na papír, tak to nejdůležitější, co musím zmínit, je, že se nejedná o klasický papír (výkres, skicák), jako jsme zvyklí např. z hodin výtvarné výchovy ze školy. Tento papír by malbu akrylovými barvami nevydržel, má totiž nízkou gramáž.
Proto někteří výrobci uměleckých potřeb vyrábějí a prodávají papír přímo určený pro malbu akrylovými barvami. Velmi vhodný je také papír určený pro malbu olejovými barvami (je možná ještě lepší), ten má ještě větší (vyšší) gramáž.
Proč je gramáž důležitá? Čím větší gramáž, tím více toho papír „snese“ a nezačne se kroutit nebo rozedírat.
Papír pro malbu akrylem nebo olejovými barvami si můžete koupit buď v klasických formátech podobně jako např. sešity do školy – A5, A4 a A3, nebo prodejce udávají jeho konkrétní rozměr. Výhoda papíru je, že si jeho formát můžete sami přesně vystřihnout, chcete-li pro malbu použít atypický rozměr podkladu.
Plátno
Další možnou volbou podkladu (nikoli však poslední), je plátno. Můžete si ho pořídit ve dvou variantách, na které můžete rovnou malovat – plátno na lepence a plátno na rámu. Plátna jsou k dostání v mnoha různých rozměrech.
Jedná se o plátno, které je buď nalepené přímo na lepence, nebo je natažené na dřevěný rám. Obě tato plátna šepsuje už výrobce a Vy na ně můžete rovnou malovat, nebo si je ještě doma šepsem přetřít, ať máte dokonale přichystaný povrch pro malbu.
Papír vs. plátno
Teď si povíme něco o malbě na tyto podklady a v čem se liší:
- Papír nešepsuji, plátno ano.
- Malba na papíře mi rychleji zasychá, než na plátně, protože používám méně vody než při malbě na plátno.
- Papír nevlhčím střičkou a vodou, ani když je příliš suchý (aby se náhodou nerozmočil, nebo příliš nekroutil), plátno vlhčím občas, když je potřeba.
- Nemám malý stolní stojan, takže na papír maluji u stolu a papír na něm leží, kdežto na plátno můžu malovat kdekoli a mít ho v pozici „nastojato“.
Toto byly hlavní rozdíly mezi malbou na papír a na plátno.
Ukázka malby na papír:
Ukázka malby na plátno:
Co a kdy používám já?
Jak to mám já? Asi už Vám došlo, že využívám obojí. Co se plátna týče (ať už je to plátno na lepence nebo natažené a napnuté na rámu), je to podklad a materiál odolnější, než papír. Proto obrazy, které chci, aby déle vydržely a budu je věšet na zeď, maluji na plátno.
Papír je naopak skvělý na různé drobné tréninky, neplýtváte tak plátnem. Ale nejen to. Papír je mnohem skladnější, než plátno natažené na rámu. To je také jeden z důvodu, proč některé obrázky maluji na papír nebo na plátno nalepeném na lepence, šetřím místem.
Pokud s malováním začínáte, a chcete začít právě tím, že budete malovat na papír, mně se osvědčil papír pro malbu akrylovými barvami značky Liquitex, který má vysokou gramáž a strukturu podobnou plátnu.
Mějte krásný den, a za týden se zase sejdeme u dalšího článku…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
6 komentářů
Pepa3rd · 11. 7. 2023 v 16:00
Já bych uplně nesouhlasil. Papír je pro začátečníka zbytečně složitý, protože je extrémně citlivý, snadno se poškodí, po opakovaném přemalování se může drolit a pokud se správně nenapne, tak se pak při použití vody i hodně kroutí (a to mluvím o popíru s gramáží 400). Navíc velmi saje barvu. Začátečník pak bojuje víc s papírem než s vlastní malbou. Aby se papír při malování nekroutil a přežil i hodně vody, připravuje se podobně jako pro malování akvarelem. Namáčí se dlouho ve vodě, pak se vypne na desku pomocí papírové lepenky a nechá dokonale uschnout. Pak snese i víc vody, ale je potřeba používat jemné syntetické štětce. Za mě bych preferoval použít rovnou kvalitní plátno, které toho snese hodně, včetně mnoha vrstev oprav.
admin · 11. 7. 2023 v 18:46
Děkji za sdílení zkušenosti. S některými značkami papíru mám podobnou zkušenost, jakou popisujete, i když měly gramáž vysokou a byly určené pro akryl. Zatím jediný papír, se kterým tolik nebojuji je od zančky Liquitex. Chystám se napsat článek „Co vše snese papír“ a chci vyzkoušet jestli snese vše najednou – šeps, malbu i lakování. U zahraničních umělců jsem právě viděla, že si papír šepsovali i pro drobné tréninky 3 vrstvami, tak to chci vyzkoušet, jesti bude v malbě rozdíl.
Určitě souhlasím s tím, že plátno nebo dřevo je lepší, odolnější. Pro řadu začátečníků, to ale může být finančně náročnější varianta, kterou si třeba ne vždy můžou dovolit. Také záleží na tom, jakým stylem dotyčný maluje. Pokud napodobuje malbu akvarelem/vodovkami a používá tedy velké množství vody, pak se bude kroutit asi každý papír. Pomůže přidělat ho páskou (která je určena přímo pro tento účel) na desku, problém zase je, že může při sundávání poškodit papír. Papír je pro mně nejméně oblibéný podklad pro malbu akrylem, souhlasím, že se člověk nemůže při malbě „vyřádit“ tak, jako když maluje na plátno nebo dřevo, zejména když kombinuje různé způsoby použití akrylových barev a maluje v hodně vrstvách.
Pepa3rd · 12. 7. 2023 v 10:27
Z mé zkušenosti, pokud nechcete malovat akvarelovou technikouk, je šepsování papíru rozdhodně lepší, protože zpomalíte schnutí a sání barvy.
admin · 12. 7. 2023 v 12:18
Vyzkouším, jsem zvědavá, jaký bude rozdíl v malbě.
Pepa3rd · 12. 7. 2023 v 10:24
Já si koupil papíry přesně z toho důvodu, že stejně malovat neumím a tak si něco zkusím a pak to zahodím a nakonec jsem zjistil, že i mé testovací obrazy dotáhnu do konce a lituju, že nejsou na plátně. Navíc jsem si u prvních prošel tím, že u nešepsovaného papíru mi barva extrémně rychle schla, jak papír nasával vodu a já bojoval s tím, že nedokážu vytvořit to co vidím na výukovém videu. Přitom jsem ani moc neušetřil, protože jsem si musel koupit blok, kde mě papír vyšel na 50 korun (po deseti kusech), což se už blíží ceně plátna na kartonu velikosti A3 z hypermarketu a i když to není kdovíjaká kvalita, po našepsování a přebroušení se na něj dají malovat jemné detaily jako na papír, ale je mnohem odolnější, nesaje a snese více vrstev i vody. Moje z kušenost, je, že i začátečník by si měl rovnou pořídit kvalitní pomůcky, barvy a plátna, protože jinak bude bojovat logicky nejen se svou malou dovedností, ale i s pomůckami.
admin · 12. 7. 2023 v 12:21
To je pravda, ale zase si je člověk může dát třeba do rámečku. Navíc nikde není psáno, že si ho pak člověk nemůže namalovat znovu, na plátno a ve větším měřítku. 🙂 Souhlasím, že pokud člověk neřeší každou korunu, je lepší si připlatit za kvalitu pomůcek. Děkuji, že sdílíte své zkušenosti, doufám, že to pomůže i někomu dalšímu, kdo zvažuje různé druhy pokladu a ještě se nerozhodl.