Vítejte u dalšího, dnes už třetího článku ze série „Nedaří se mi 3. díl – Co dělat, když mám den blbec?…“. V předchozích dvou článcích s názvy Nedaří se mi 1. díl – Kde může být chyba? I. část a Nedaří se mi 2. díl – Kde může být chyba? II. část jsme si pověděli, kde může být zakopaný pes.
Dnes si povíme „Co dělat, když mám den blbec?“. A že takových dnů může být požehnaně. Pojďme se s tím poprat…

Každému člověku se někdy stane, že má den blbec. Nedokážu ani spočítat, kolikrát jsem si sedla před plátno a byla to katastrofa. Třeba se mi ani malovat nechtělo, ale donutila jsem se, začala malovat a vůbec mi to nešlo.
Vedlo to k tomu, že jsem byla daný den akorát rozladěná, frustrovaná, měla jsem pocit, že se vůbec nezlepšuji a měla myšlenky na to, že to vzdám.
Zejména v začátcích jsem se moc chtěla zlepšovat, byla jsem nadšená, natěšená a chtěla pořád malovat, jenže když nastane „den blbec“, moc s tím nenaděláte. Nicméně jsem přišla na to, že nemá cenu to lámat přes koleno. I přesto v takové situaci na sobě můžete pracovat a rozvíjet se.
Naučila jsem se s takovými dny pracovat. Přestala jsem s tím bojovat, nemělo to cenu, jen se to zhoršovalo. Začala jsem tyto dny využívat jinak, a přesto mě to posouvalo k mému cíli – umět malovat nádherné krajiny.
Využijte den blbec ke zlepšování jiným způsobem
Jak tuto situaci využít ke zlepšování svých schopností malíře? Je řada možností:
- sbírejte nové informace,
- projděte si staré informace,
- vyberte si nové pomůcky,
- vybírejte si předlohy pro další malby,
- zajděte si nafotit předlohy do zásoby,
- nachystejte (našepsujte) si plátna,
- udělejte si vzorníky,
- sledujte videa,
- prohlédněte si své dosavadní malby.
Sbírejte nové informace
Malování není jen o praktických dovednostech, ale také o informacích. A takovýto „den blbec“, je ideální pro získávání nových informací a postupů. Hledejte nové zdroje informací, např. knihy nebo internetové zdroje, i když jste je již někdy hledaly. Mohou vznikat jak nové knihy, tak videa, články, kurzy, mohou začít tvořit videa noví a noví malíři.
I když si myslíte, že máte už informací dost, nepodceňujte získávání informací nových. Nové zdroje mohou podat podobnou informaci odlišně a vám to třeba zrovna pomůže. Nikdy nevíte, co užitečného se můžete zase dozvědět a naučit.
Projděte si staré informace
Projděte si zdroje informací, které už máte doma k dispozici, třeba objevíte něco nového. Já mám doma knihu o malbě akrylem, o kresbě tužkou, o míchání barev, neustále si je znovu a znovu pročítám a téměř vždycky objevím něco nového nebo si připomenu to, co už jsem zapomněla.
Stejně tak je to s videi. Koukám se na videa, která už jsem viděla mnohokrát, ale soustředím se třeba na tu část, která mi samotné při malbě příliš nejde, nebo mi dělá potíže. Popřemýšlím, co mi daný den nešlo a vyhledám si videa s touto tématikou. Pustím si jich několik za sebou a zkouším přijít na to, co dělám špatně. Většinou na to člověk přijde.
Vyberte si nové pomůcky
Máte-li den blbec, je to vhodný okamžik, kouknout se na nějaké nové pomůcky, které už třeba delší dobu zvažujete, delší dobu už po nich pokukujete, nebo chcete zkusit něco nového. Tento nákup nových pomůcek může být nový impulz k vaší malbě. Většinou totiž člověk hned zatouží nové pomůcky vyzkoušet a tím se zase něco nového naučí.
Vybírejte si předlohy pro další malby
Předlohy jsou pro malíře důležité, ale v momentě, kdy už máte chuť malovat, může vás výběr vhodné předlohy zdržovat. Je prima vybrat si dopředu nějaké předlohy, třeba 5 fotek, a pak si z nich vybrat až v daný den, podle nálady, co se vám zrovna bude chtít malovat. Bude to rychlejší. Výběr 5 předloh můžete nechat právě na tento „den blbec“. Uděláte něco pro budoucí malbu a své schopnosti a přitom nemusíte malovat.
Zajděte si nafotit předlohy do zásoby
Fotíte-li si předlohy sami, je to ideální den, kdy si je můžete jít nafotit, kamkoli se vám zlíbí. Opět nebudete muset malovat, ale zároveň uděláte něco užitečného pro svou další tvorbu. Pobyt na čerstvém vzduchu vás zklidní a vlije vám do žil novou energii pro malování.
Nachystejte (našepsujte) si plátna
Máte-li doma plátna v zásobě, můžete si je našepsovat najednou předem. Je to opět užitečný způsob, jak nahnat čas do budoucna, kdy zatoužíte namalovat nějaký obraz a šepsování by vás v tu chvíli zdržovalo.
Udělejte si vzorníky, pokud je ještě nemáte
Pokud malujete chvíli, ještě nemáte vzorníky, ale toužíte se něco nového naučit a vytvořit si pomůcku pro další malby, je výroba vzorníků velmi užitečná.
Vytvořte si vlastní vzorník barev (namíchejte si barvy a napište si k nim z jakých barev a v jakém poměru jste je vytvořili) a vzorník tahů štětcem (každým vašim štětcem, který máte doma, si udělejte otisky jednou barvou na papír z různých úhlů, různým natočením a tlakem, popište si to) a příště budete mít dva „taháky“ pro svou práci.
Možná navíc objevíte nové způsoby, jak některé prvky namalovat a příště se vám bude malba lépe dařit.
Sledujte videa
Když se vám nebude ve dnech, kdy se vám nedaří, chtít cokoli tvořit, bude fajn, podíváte-li se třeba na video některého malíře. Řada jich je na internetu zdarma k dispozici. Spoustu se toho naučíte, i když budete jen koukat a pokud ne, třeba vám to vrátí chuť a touhu znovu sednout k plátnu a překonáte své drobné nezdary, které k tomu všemu patří.
Prohlédněte si své dosavadní malby
V takovýchto dnech je důležité, udržet si pozitivní myšlení, elán a věřit, že své nezdary překonáte. Na tyto dny se můžete dopředu připravit, a vystavit si malby či obrázky, které se vám v minulosti povedly. V momentě, kdy se vám nedaří, přestaňte malovat a projděte si právě tyto obrázky, udržíte si tak naději, že se vám příště zase zadaří a nevzdáte se.
Možná vás napadnou ještě další způsoby, jak využít tento čas, kdy máte „den blbec“, abyste své dovednosti rozvíjeli.
Myslete hlavně na to, že takovéto dny jsou součástí procesu a nebudou trvat věčně. Chcete-li být nakonec úspěšní, pak takovéto dny překonejte, nevzdávejte se a vytrvejte.
Sejdeme se zase příště u dalšího článku s názvem Nedaří se mi 4. díl – Co dělat, když dlouhodobě stagnujete?. Do té doby se mějte pěkně.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
2 komentáře
Petra · 7. 6. 2021 v 13:41
Dobrý den, začala jsem malovat teprve před pár měsíci, už mám pár obrázků namalovaných a zrovna dneska mám,, den blbec,, a nejde mi to. Tak jsem brouzdala na netu a narazila na váš článek a moc mi pomohl.Hlavní věc, že po přečtení mě to uklidnilo, že na tom nejsem sama, když se mi nedaří. Děkuji za inspiraci co v takové situaci dělat. Hezký den a klidné úspěšné malování přeji.
admin · 7. 6. 2021 v 14:54
Dobrý den Peti, děkuji za krásný komentář, moc mě potěšil. Přeji hodně úspěchů v malování a kdybyste potřebovala s čímkoli poradit, klidně mi napište i mail na hanka@krajinomalbaakrylem.cz