Zdravím vás a vítám u článku, ve kterém se chci s vámi podělit o to, jak si připravuji dřevěný podklad pro malbu. Je to téma, které mně samotnou hodně zajímá a poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak si vyrobit v domácích podmínkách také dřevěné „plátno na rámu“, pro své malby. Ale o výrobě dřevěného „plátna na rámu“ tento článek dnes nebude, snad někdy příště.
Tentokrát to bude o „dřevěném panelu pro malbu“. V čem je rozdíl. Jde o to že „dřevěné plátno“ má také rám, jako klasické plátno natažené na rámu, za který můžete obraz pověsit. Dřevěný panel je vlastně dřevěná deska upravená pro malbu akrylovými barvami bez rámu.
Varianty dřevěného panelu
Máte dvě možnosti, jak si takovýto panel připravit. Pokud chcete malovat na podklad, který má určitou strukturu, můžete dřevěný panel natřít lepidlem a poté na něj přilepit plátno určené pro malbu (bavlnu, nebo len). Proč byste to dělali místo toho, abyste rovnou malovali na plátno? Plátno na rámu je sice odolný podklad (ve srovnání např. s papírem), nicméně občas může dojít k protržení, nebo v případě, že byste chtěli podklad použít opakovaně, má menší výdrž, než třeba právě dřevo. Druhou variantou je ta, že plátno nepotřebujete a malujete jen na dřevo.
To je i jeden z důvodů, proč přemýšlím nad dřevěnou alternativou plátna na rámu. Ale to jsem malinko odbočila. Druhou variantou je, že si panel upravíte , aniž byste na něj lepili jakékoli plátno. Má to své výhody, o kterých se dovíte dále v článku.
Kde jsem panel pořídila
S myšlenkou malby na dřevo si pohrávám už delší dobu. Hodně mně to láká. Vlastně už od chvíle, kdy jsem namalovala svůj první obrázek na dřevo. Napsala jsem o tom článek „Zkouším malbu na dřevo“, video z jeho malby najdete také na konci tohoto článku. Tenkrát jsem použila dřevěnou desku z rozbité hračky mých holčiček (byla to dřevěná vkládačka).
Tentokrát jsem si chtěla pořídit cíleně dřevo pro malbu. Při návštěvě Hornbachu jsem narazila na balení 5ks desek, byly to překližky z topolu. Chtěla jsem něco menšího na zkoušku (tyto překližky mají rozměr 29,7 x 21 cm).
Jak dřevěný panel připravuji
Nejdříve je potřeba, si takto čistý panel dřeva upravit, abyste na něj mohli malovat. Já jsem nejprve každou překližku zbrousila smirkovým papírem – přední i zadní stranu, hrany a hrany hran. Poté jsem panel očistila od prachu z broušení a mohla jsem překročit k dalšímu kroku, kterým je šepsování.
Všechny panely jsem natřela první vrstvou šepsu, poté jsem použila fén pro urychlení schnutí. Jakmile byl šeps suchý, použila jsem opět smirkový papír a přebrousila jak našepsovanou plochu, tak hrany. Tento postup opakuji 3x, tzn., že pokaždé plochu našepsuji, vysuším a zbrousím. Výsledkem jsou tři vrstvy šepsu na jedné straně každého panelu.
Poté jsem všechny desky otočila a postup zopakovala i pro druhou stranu. Opět byly výsledkem 3 vrstvy šepsu, vždy zbroušeny. Takto docílím perfektně připraveného dřevěného panelu pro malbu.
Proč tři vrstvy?
Každou desku šepsuji z každé strany vždy třikrát. Tři vrstvy mi zajistí plné překrytí podkladu a tím rovnoměrně zbarvený podklad pro malbu krajiny. Nejde ale jen o to, aby byla barva rovnoměrná, jde také o to, že tři vrstvy jsou dostatečné a nebude mi nikde „vykukovat“ dřevo. Potřebuji totiž, aby dřevo nezačalo při malbě vsakovat příliš mnoho akrylové barvy, místo toho nasákne první vrstvu šepsu.
To je vlastně hlavní důvod, proč se dřevo šepsuje – aby nevsakovalo akrylovou barvu při malbě. Šeps tak udělá určitou bariéru, mezi čistým dřevem a akrylovou barvou, a také zajistí, že malba na dřevě bude držet.
Proč šepsuji obě strany desky?
Druhá otázka, která se nabízí, je ta, proč šepsuji obě strany desky, když maluji jen na jednu. Pokud si to jednou sami vyzkoušíte, tak uvidíte, že po dokončení třetí vrstvy šepsu a jejím zaschnutí, se deska LEHCE „ohne“. Je to tím, že vsákne vlhkost ze šepsu. Než abyste se v takovém případě snažili desku narovnat mechanicky, je mnohem lepší, našepsovat stejným množstvím vrstev také zadní stranu. Jakmile zaschne i poslední třetí vrstva druhé strany, deska se sama krásně srovná.
Proč vrstvy brousím?
Další otázka, která vám možná vrtá hlavou je ta, proč vrstvy brousím? Dřevěnou desku brousím proto, abych zahladila hrany, na kterých by se mohly tvořit třísky. Plochu jsem brousila proto, aby na ni lépe držel šeps.
Jednotlivé vrstvy šepsu poté brousím proto, abych odstranila drobné nečistoty, které se na desku při šepsování přichytí a také proto, abych vyhladila tahy štětce, které po šepsování zůstanou.
Ještě chci zmínit jednu věc. Pokud se rozhodnete pro desku polepenou plátnem, dejte si při broušení velký pozor, v takovém případě bych brousila spíše až poslední třetí vrstvu a jen velmi lehce, abyste plátno neprodřeli.
Výhody takto připraveného podkladu
Takto připravené plátno má řadu výhod. Jaké výhody to jsou?
- Deska nemá třísky, protože je zbroušena a zatřena šepsem.
- Deska se nekroutí, protože je našepsovaná z obou stran.
- Můžete ji použít oboustranně – pokud chcete podklad naplno využít a třeba se zatím učíte.
- Můžete ji použít opakovaně – pokud na ni namalujete obraz a nepovede se vám, jednoduše obraz zbrousíte, znovu našepsujete a můžete desku znovu použít pro svou malbu.
- Našepsovaná deska je velmi hladká v porovnání se samotným plátnem.
- Hotový obraz na dřevěné desce je velmi odolný proti určitému mechanickému poškození.
- Takovýto tenký podklad (ve srovnání s plátnem na rámu), je velmi skladný.
Napadá mě také nějaké negativum? Ano, takovýto obrázek je problematické pověsit. Proto zvažuji, že si zkusím vyrobit a malovat na variantu „dřevěného plátna na rámu“, kdy bych k desce přilepila také blindrám podobný tomu, který se používá pro napínání vlastního plátna. Ovšem u takového podkladu zase vyvstává otázka, co s okrajem/hranou, která vznikne – zamalovat bílou, zamalovat černou, malovat i na okraj? Záleží na každém z nás, co si zvolíme, neexistuje jedna jediná správná volba.
Videoukázka – příprava dřevěného podkladu
Videoukázka – Zkouším malovat na dřevo…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů