Nedávno jsem poprvé vyzkoušela lakování obrazu a rozhodla jsem se, že se o to s vámi podělím v tomto článku.
Proč jsem se pro lakování rozhodla? Malovala jsem obraz, který jsem chtěla věnovat jako dárek a chtěla jsem, aby byl dotažený až do úplného detailu, tedy i včetně lakování. Nejprve jsem to potřebovala vyzkoušet, abych obraz nezničila. Našla jsem si pár starých obrazů a vrhla se na to.
Proč jsem zvolila matný lak
Věděla jsem, že chci obraz zalakovat a tak jsem si potřebovala zvolit druh laku. Na výběr jsem měla z několika možností – lesklý, matný, saténový, vysoce lesklý. Se značkou jsem neváhala, chtěla jsem vyzkoušet tu, jejichž barvy používám, takže jsem si vybrala Liquitex.
Proč jsem zvolila matný lak a ne třeba lesklý? Chtěla jsem, aby bylo z každého úhlu vidět, co je na obraze namalováno. Když jsem totiž koukala na internetu na obrazy lakované lesklým lakem, v určitém úhlu se lak leskl tak, že nebylo vidět, co je na obraze namalováno.
Jak lakování probíhalo
Už víše jsem zmiňovala, že jsem to chtěla nejprve vyzkoušet na jiném obraze, než na tom, o který mi šlo primárně, abych něco nepokazila. Našla jsem své první obrazy, které jsem namalovala před čtyřmi lety, protřepala lahvičku s lakem a vylila na obrazy.
Nalila jsem prozatím jen menší množství, abych laku nedala příliš moc. Našla jsem si vhodný štětec – jemný, plochý, se syntetickým vlasem. Začala jsem roztírat všemi možnými směry, ne jen shora dolů nebo do stran, ale také tahy do X a postupně jsem přilévala trochu laku tam, kde bylo potřeba. Jakmile jsem lak rovnoměrně rozetřela, vzala jsem si fén a obraz vysušila. Chtěla jsem totiž co nejdříve vidět hotový výsledek.
Co mně překvapilo
Aniž bych si to zezačátku uvědomovala, tak jsem jako první lakovala obrazy, které byly malované na lepenku potaženou plátnem. Později jsem přešla k obrazům malovaných na plátno. Nečekala jsem to, ale ve výsledku byl kupodivu rozdíl.
Jakmile jsem vylila matný lak na obraz namalovaný na plátně na rámu, začal se vsakovat a dělat v průběhu roztírání šmouhy (viz foto).
Nejprve mě to trochu vyděsilo. Myslela jsem si, že jsem obraz zničila, ale jakmile jsem vzala do ruky fén a začala lak vysoušet, šmouhy zmizely.
Jaký byl výsledek
To ale nebylo vše, co mě překvapilo. Kupodivu byl výsledek rozdílný u obrazů malovaných na lepenku a obrazů malovaných na plátno natažené na rámu. Jakoby lak na lepence hezky „seděl“ na povrchu a dělal jemně saténový až lehce lesklý finiš, kdežto u obrazů malovaných na plátno natažené na rámu jakoby se lak do plátna vsákl a obraz působil hodně matně.
Rozhodla jsem se ale, že i přesto obraz, který chci darovat, matným lakem přetřu. Byl to obraz malovaný na napnuté plátno na rámu (článek „Pohled na hory – malba obrazu) a malovala jsem ho dvěma různými značkami barev (Liquitex a Golden Fluid). Jedny zasychaly do saténova/matna a druhé lehce do leskla. Abych výsledek sjednotila, pokryla jsem obraz matným lakem a celý ho krásně zmatnit (i ty části, které se předtím leskly). To byl důkaz toho, že lak se nevsákl, ale že zůstal na povrchu.
Ještě jedna věc mě ve výsledku docela dost překvapila. Tou bylo, že jakmile jsem obraz přetřela a matný lak zaschl, jakoby „vylezla na povrch“ více struktura jednotlivých tahů. Pak mi došlo, že asi možná proto spousta umělců používá spíše lesklé laky na závěr, které jakoby povrch obrazu opticky vyhladí.
Nicméně matný lak na lepence potažené plátnem se mi moc líbil. Na následující fotografii můžete vidět rozdíl. Lak barvy na obrazech jakoby zvýraznil, působily sytější.
Závěr první zkušenosti lakování obrazů
Pokud budu chtít obraz celý zmatnit a zvýraznit strukturu tahů, určitě je na to tento matný lak vhodný. Rozdílný efekt, který měl na různých podkladech (lepenka vs. plátno na rámu) mě ale přivedl k tomu, že bych určitě chtěla vyzkoušet i všechny další typy laků, zejména ten saténový, a výsledky porovnat. Až na to dojte, určitě o tom sepíšu další článek.
Abyste si udělali ještě jasnější představu, jak mé první lakování vypadalo, můžete se kouknout na dvě následující kratičká videa.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“, ve kterém dojde řeč také na různé druhy laků. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
4 komentáře
Pepa3rd · 11. 7. 2023 v 11:17
Lesklý lak dokáže mnohem více zdůraznit prostor a především hloubku obrazu. Druhou věcí je skutečnost, že je pak vzhled k nerozeznání od olejomalby.
admin · 11. 7. 2023 v 15:29
Ano tyhle benefity jsou fajn. Já jen bojuji s tím, že ne z každého úhlu jde potom vidět, co je na obraze namalováno, leskne se někdy až moc, a pro natáčení hotového díla na video či focení, je to tročku peklíčko.
Pepa3rd · 12. 7. 2023 v 10:01
Tak lesklý vzhled lze vyzkoušet poměrně snadno i bez lakování. Stačí vzít opravdu zaschlý obraz a štětcem ho namočit vodou. Vzhled je pak velmi podobný lesklému laku.
admin · 12. 7. 2023 v 12:21
Super tip, děkuji.