Rozbor obrazu a ukázka, jaké jsem dělala chyby v začátcích.
Foto archiv: Rozbor obrazu a ukázka, jaké jsem dělala chyby v začátcích.

Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.

Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.



4 komentáře

Renata · 2. 1. 2023 v 15:47

Dobrý den, při malbě akrylovymi barvami spíš pociťuju jako problém, že schnou strašne rychle – doslova během několika vteřin. Nedaří se mi proto vytvářet měkké přechody, což je například při malbě oblých předmětů potřeba.
Než si na paletě namíchám barvu, kterou chci v dalším kroku použít (nebo jen vymeju štetec), před chvilkou nanesená barva je uz suchá. Realistický portrét se tak moc vytvořit nedá…
Používáte nějake zpomalovače schnutí barev?

    admin · 3. 1. 2023 v 11:13

    Dobrý den, Renatko, děkuji Vám za dotaz. Chápu Vás, sama jsem s tím hodně bojovala a stále hledám možnosti, jak s tím co nejlépe pracovat. Se zpomalovačem schnutí nebo retardérem zatím zkušenosti nemám, ale uvažuji, že ho vyzkouším. Prozatím netuším, jestli tyto zpomalovače třeba lehce nezprůhledňují barvy. Co Vám ale může už teď pomoci, je několik věcí…
    Zrychlete míchání barev a předchystejte si na paletě těsně před začátkem malby dopředu několik nejdůležitějších odstínů, k tomu Vám nejlépe pomůže špachtle. Při míchání barvy vlhčete vodou – přestříkávejte často paletu, namíchané barvy, a můžete i plátno, vodou z velmi jemného rozprašovače, z dálky cca 40 cm, ať docílíte vlhké mlhy a ne velkých kapek. Existují také uzavíratelné palety pro akrylové barvy a někteří malíři si na jejich dno dávají vlhkou „houbu“ či hadr, na něj papír a až na to dávají barvy a pak je míchají, čímž docílí pomalejšího schnutí, protože podklad je stále vlhký. Takto to dělá malířka Carla Grace, určitě na ni koukněte.
    Dále pro lepší rozmazávání doporučuji velmi jemný syntetický štětec, vlhký, můžete také malovat lehce zředěnou barvou, ta pak ale průhlední a potřebovala byste malovat více těchto „průsvitnějších“ vrstev.
    Nevím, jakými barvami malujete (jakou máte značku a finanční možnosti), ale narazila jsem na pomaleji schnoucí akrylové barvy (sama přemýšlím, že je vyzkouším), vyrábí je firma Golden a jedná se o řadu Heavy Body Open.
    Další, co může ovlivnit obtížnost rozmazávání a dosahování měkkých přechodů, je volba podkladu. Pokud malujete na papír, ten hodně saje a barvy o to rychleji na papíře schnou. Co se plátna týče, tak jsou plátna s jemnější texturou a s hrubší texturou, při hrubší textuře obtížněji dosáhnete jemných přechodů. Co se podkladu týče, tak se mi v tomto směru nejlépe osvědčila malba na našepsované a smirkem zbroušené dřevo. Samotnou mě překvapilo, jak jednodušeji na něm barevné přechody jdou a jak jemněji vypadají.
    Snad to pomohlo. V případě Vašich jakýchkoli dalších dotazů klidně pište, ráda na ně odpovím.

Renata · 3. 1. 2023 v 22:43

Díky za odpověď!
Určitě Vaše tipy vyzkouším – zejména ta příprava odstínů před samotným začátkem malby určitě hodně pomůže. Mezitim jsem viděla Vaše video, kdy o tom mluvíte, a docela mi to otevřelo oči. Je pravda, že jsem malovala na papír, a namíchání barvy na paletě mi trvá. Maluji s barvani značky Amsterodam Standart, ty nám doporučili v obchodě s výtvarnými potřebami, kam jsem chodila na kurzy kresby a malby.
V kurzu jsme se k malbě dostali jen párkrát, a když už, použivali jsme barvu v pastě a hodně rychlý, expresivní způsob malby. V tu dobu mě ale mnohem víc zajímala kresba a „malba“ suchým pastelem.

Až v poslední době rozhodla se do akrylu pořádně „opřít“, takže jsem ráda, že jsem našla vaše stránky:-) Jsou velmi inspirativní a podáváte informace srozumitelným způsobem.

    admin · 4. 1. 2023 v 7:41

    Děkuji Vám Renatko za zpětnou vazbu, kolikrát si říkám, jestli vše vysvětluji srozumitelně, teď vidím, že ano. 🙂
    Co se malování na papír týče, tak na něm malba schne opravdu rychleji, než třeba na plátně. Myslím si, že je to hlavně tím, že plátno bývá našepsované. Pokud by plátno našepsované nebylo, myslím, že by také sálo přiliš barvu a malba by schla rychleji. Můžete vyzkoušet, pokud máte doma šeps (bílý základní nátěr, který se kupuje v uměleckých potřebách), našepsovat i papír (máte-li gramáž papíru cca 300 g/m2, měl by to zvládnout a nebude se kroutit). Pak by i malba na takto připravený papír mohla schnout pomaleji a vy budete mít více času na jemnější přechody.
    Budu ráda, když mi pak napíšete, jak se Vám daří a jestli Vám tipy pomohly, až je vyzkoušíte.

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *