Vítejte u dalšího článku, dnes s názvem „Zlepšujte se postupně“. O čem článek bude? Chci dnes psát o tom, abyste neočekávali, že se zlepšíte najednou ve všech oblastech malby. Představa, že se zlepšíte ve všem a najednou je velmi daleko od reality a myslet si, že to tak opravdu funguje, by pro vás mohlo být demotivující.
Chtít vše hned je frustrující
Já chápu, že chcete umět malovat a chcete to hned teď. I když si myslím, že se správnými zdroji informací v kombinaci s tréninkem a vhodnými pomůckami můžete dělat pokroky velmi rychle, přesto se to nestane přes noc. Zlepšujte se postupně a neočekávejte zázraky. Budete-li na sebe tlačit, nakonec to vzdáte, protože vás to přestane těšit.
Je toho hodně, co potřebujete zvládnout – nákup správných pomůcek, vyzkoušet si je, naučit se míchat barvy, pak se naučit malovat jednotlivé části krajin a nakonec celé obrazy…
Zaměřte se na menší pokroky
Místo toho, abyste se zaměřovali na to „co ještě neumíte“, soustřeďte se na to „co už jste se naučili a co už zvládáte“.
Jak to udělat? Zaměřte se například na to, co můžete ovlivnit hned na samém začátku a tím jsou pomůcky. Kupte si ty správné a první úkol a krok k úspěchu budete mít hotový raz dva. Pak si pomůcky pořádně prohlédněte, vyzkoušejte, popřemýšlejte třeba nad tím, na co vše byste mohli jednotlivé štětce použít (na malbu jakých částí/prvků krajiny se hodí). To už máte zase kus práce. Potom přejděte k míchání barev, nastudujte si o tom nějaké informace, půjde vám to potom snáze.
Později, čím více budete malovat, tím rychleji se budete zlepšovat ve všech částech, aniž byste si toho všímali. Uvedu příklad. Budete se snažit naučit způsob, jak namalovat jehličnatý strom. I když se už budete soustředit na techniku, tj. na způsob, jakým štětcem a tahy ho namalovat, spolu s tím zároveň trénujete práci s pomůckami a míchání barev. Takže s každým dalším krokem vlastně trénujete i ty předchozí.
Jak to bylo u mě
Teď vám povím, jak to bylo v mém případě. Já jsem začínala tak nějak od prostředka, protože jsem nenašla moc zdrojů informací a tak jsem v tom tápala a zkoušela všechno stylem „pokus omyl“. Takže já jsem se vrhla rovnou na malování celých obrazů. Moc jsem neřešila kvalitu pomůcek, ani jsem tehdy netušila, že je v kvalitě nějaký extra rozdíl.
Přeskočila jsem tedy první kroky (nákup vhodných pomůcek, zkoušku pomůcek, míchání barev) a vrhla se rovnou na zjišťování, jak namalovat jednotlivé části krajin (oblohu, mraky, hory, stromy, lesy, vodu, vodopád atp.).
A výsledek?
Nejprve se mi při malování obrazu začala dařit obloha a mraky, zbytek obrazu vypadal hodně amatérsky. Za pochodu jsem se snažila dohnat i zbylé oblasti, jako třeba namíchání správné barvy. Postupně s rostoucím počtem namalovaných obrazů jsem zjistila, že obloha mi teda už jde a tak jsem zase zapracovala na horách. Obloha a hory se mi vydařily, zbytek obrazu zase nic moc. A tak to šlo dále a dále. Zlepšovala jsem se v jednotlivých prvcích krajiny krok za krokem a zároveň se mi dařilo i zlepšovat se v oblastech pomůcek a míchání barev.
I když jsem ty první kroky, které zmiňuji výše, nejdříve přeskočila, oklikou jsem je také vlastně dotrénovala. Může se zdát, že je to teda jedno, jak začnete, jenže….
Bylo hodně frustrující vidět, že se mi daří jen část obrazu a ne rovnou celý. Taky na to padlo hodně pláten. Nevěděla jsem, kde byla chyba. Často jsem přemýšlela i o talentu (jestli ho mám, nebo ne) a to mě zdržovalo a kazilo radost z malování. Trvalo mi, než mi došlo, že je lepší si jednotlivé části obrazu nejprve natrénovat např. do sketchbooku (pokud nevíte, co to je, koukněte na můj článek K čemu je dobrý sketchbook?).
Zlepšujte se krok po kroku
Moje doporučení na závěr pro vás je následující: Abyste si malování neznechutili, nechtějte všechno hned a neočekávejte od sebe nadlidské výkony. Nebudete tak pod tlakem. Vše přijde postupně, začněte a zlepšujte se třeba v obloze, poté zvládnete třeba stromy, pak kamení atd. Dejte tomu volný průběh a sami uvidíte, co vám půjde a co budete muset trénovat. Něco vám půjde rychle a samo od sebe, s něčím se natrápíte a budete to muset hodně trénovat. Ale nebojte, nakonec zvládnete všechno a o to více na sebe budete pyšní.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů