Poprvé zkouším malbu na dřevo a rozhodla jsem se o tom napsat článek. Jak mě to napadlo? Kdysi dávno jsem třídila holkám hračky, abych oddělila ty, které jsou vyloženě pro miminka, a narazila jsem na jednu vkládačku, ze které zbyl už jen „plát dřeva“, do kterého se měly vkládat kousky skládačky a měl z toho vzniknout motýlek. Ačkoli z jedné strany byla destička vyřezaná do tvaru motýla, z druhé strany byla krásně hladká a já se rozhodla, že si ji schovám a jednou na ni namaluji obrázek.
Je to už asi rok, co jsem si tuto dřevěnou destičku o rozměru 15×15 cm schovala. Před týdnem nastal ten čas a já ji vytáhla. Co z toho vzniklo a jak to vznikalo, se dovíte v dnešním článku…
Pomůcky, které jsem použila
Štětce: plochý se syntetickými štětinami, kulatý s přírodními štětinami, rozháněč s přírodními štětinami, zkosený (sword) s umělými štětinami, štětec na detaily s umělými štětinami, vějířek s přírodními štětinami, plochý prostříhaný s umělými štětinami, oválný s přírodními štětinami.
Barvy: Golden fluid, bílá barva Liquitex basic (článek, kde zkouším fluidní barvy, naleznete zde).
Ostatní: šeps, matný závěrečný lak.
Příprava podkladu
Bylo mi jasné, že nemůžu malovat jen tak, že si podklad (dřevěnou destičku) musím nejprve připravit. Nejprve jsem destičku lehce zbrousila smirkovým papírem a poté jsem ji přetřela třemi vrstvami šepsu. Šepsem jsem přetřela i hrany, jelikož dřevěná destička byla hrubší, než je např. lepenka potažená plátnem.
Věděla jsem dopředu, jestli se mi obrázek podaří? No popravdě vůbec ne. Už v minulosti jsem malovala na něco jiného, než bylo plátno, papír či lepenka potažená plátnem. Byl to „sololit“ (netuším, jestli se to tak opravdu jmenuje) ze zadní části rozbité skříně. I přesto, že jsem tehdy tuto desku dopředu našepsovala, při malbě se „sololit“ začal po stranách a rozích drolit a rozmalovaný obraz jsem mohla vyhodit. Tentokrát to ale dopadlo lépe.
V tomto videu můžete vidět, jak si připravuji dřevěný podklad pro malbu…
Malba oblohy
Jako vždy jsem nejprve začala oblohou, tedy její modrou částí. Až se kouknete na video na konci článku, možná vás překvapí, že jsem si s tím dala docela dost práce a věnovala tomu dost času. Proč? Protože pokud chcete, aby se jednotlivé odstíny modré (světlá i tmavá) dokonale prolnuly a přechody byly plynulé, je potřeba malovat nejen ve vrstvách, ale také světlou i tmavou barvu dokonale rozetřít v několika fázích. Právě tak jsem docílila toho, že se barva směrem dolů plynule zesvětlovala – čímž jsem zachytila tzv. vzdušnou perspektivu.
Mezi tmavší a světlejší modrou, které propojíte, nemusí být příliš velký rozdíl, záleží na předloze, podle které malujete. Já tento obrázek malovala podle fantazie, takže jsem přechod od tmavé ke světlé zvolila velmi jemný.
Mraky
Jakmile modrá část oblohy úplně zaschla, pokračovala jsem malbou mraků. Jak jsem je malovala, uvidíte v následujícím videu.
Možná to někomu může připadat jako „piplačka“, ale pokud chcete docílit reálnější malby, musíte se smířit s tím, že to trvá delší dobu. Důvodem, proč jsem vše hned rozmazávala rozháněčem je ten, že akrylové barvy docela dost rychle schnou. Kdybych to udělala jen občas, už by nebylo co rozmazávat, barvy by zaschly.
Celá ukázka, jak zkouším malbu na dřevo
Poté, co obloha i s mraky pořádně zaschla, jsem mohla pokračovat stromy. Opět se na postup můžete kouknout do následujícího videa.
V ukázce vidíte celý postup od smirkování a šepsování dřevěné destičky, až po závěrečné lakování.
Shrnutí a závěr
Celá malba obrázku mě moc bavila. Původně jsem se bála, že šeps na dřevěné destičce nebude držet, ale dobře to dopadlo. Při malbě jsem si ověřila, že postupy, které jsem se do teď naučila (např. při malbě stromů) opravdu fungují. Také závěrečné lakování mě trochu děsilo, ale opět zbytečně, zalakovala jsem vše, včetně přebarvených okrajů bílou barvou a drží to.
Také jsem si ověřila, že pokud chci malovat u některého prvku krajiny strukturu (u stromů, kmenů nebo mraků), je lepší si na další vrstvy, než je první, vzít hustější barvy. Ty totiž lépe překryjí první vrstvu, než barvy fluidní, a také, jak jsem už zmiňovala, zanechají požadovanou strukturu (tahy štětce).
A co vy, zkoušeli jste někdy malbu na dřevo? Klidně mi napište do komentářů vaše zkušenosti, nebo vychytávky.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů