Ahoj, zdravím vás a jsem ráda, že jsme se opět sešli u dalšího článku, ve kterém se zaměříme na potenciál akrylových barev. Ti z vás, kteří čtete mé články pravidelně, tak už víte, že chci být inspirací a pomáhat všem s malováním krajin akrylovými barvami, kteří po tom také touží, chtějí začít, ale neví jak a kde, nebo si mysleli, že je na to už pozdě…

Pokud chcete začít s malováním krajin akrylovými barvami, nebo jej dostat na vyšší úroveň, pak jste tady správně. Už určitě víte, že na vás každou neděli čeká nový článek a je tomu tak i dnes.

Chcete-li se dovědět, jak využít naplno potenciál akrylových barev, pak si určitě přečtěte tento článek až do konce. A pojďme se do něj rovnou pustit, protože se už nemůžu dočkat toho, o co se s vámi dnes podělím…

Akrylové barvy a jejich potenciál.
Foto: Různé řady akrylových barev, různá hustota, různý finiš.

Věděli jste, že…

Je jedno, jestli jste ještě nikdy nemalovali, nebo malujete už delší dobu, ale třeba nemáte výsledky, které jste touto dobou už očekávali. To, co se dnes dovíte, můžete využít tak jako tak. Budete mít zkrátka mnohem lepší výsledky, když využijete akrylové barvy v plné parádě, to znamená, využívejte naplno možnosti, které máte. Abyste to mohli udělat, nejprve se vás zeptám…

Věděli jste, že:

  • si můžete vybrat různou hustou akrylových barev (tuše, fluidní, basic, soft body, heavy body)?

  • můžete ovlivňovat dobu schnutí akrylových barev (urychlovat fénováním, nebo zpomalovat za použití vody, médií, či pořízením pomalu schnoucích akrylových barev)?

  • Nezapomeňme také na to, že si pro své malby nemusíte vybrat jen jedny barvy (můžete si pořídit např. fluidní i heavy body a střídat je během malby, nebo si můžete pořídit barvy s běžnou dobou schnutí pro rozblokování obrazu, a pomalu schnoucí akrylové barvy pro zbytek malby).

Využíváte těchto možností naplno?

Pokud jste toto všechno už věděli, využíváte těchto možností naplno? Za mě je to jeden z hlavních rozdílů mezi začínajícím malířem a profesionálem. Profesionální malíř ví, čeho jsou jeho barvy schopné, a využívá to na maximum v jednotlivých fázích malby, tak, jak zrovna nejlépe potřebuje.

Nebudu vám lhát, trvalo mi dlouho, na to přijít. Ale povedlo se a chci se s vámi o to podělit…

Jak potenciál akrylových barev využívám já?
  • Řidší barvy nebo barvy lehce naředěné využívám zejména pro rozvržení a rozblokování obrazu, kdy nechci příliš silné, hutné vrstvy ani texturu/strukturu.
  • Hustěší barvy využívám při malbě tehdy, chci-li vyšší krytí, tzn., když chci silnější vrstvu, aby neprosvítalo to, co jsem dosud namalovala. Jako příklad si uvedeme stromy v popředí. Tak docílím, že mi nebude prosvítat to, co je pod novou vrstvou, ale také dodám určitou strukturu či texturu.
  • Velmi naředěnou barvu zase používám na malbu částí, kterým chci dodat trochu průsvitnosti, příkladem mohou být mraky, nádech barvy při západu slunce, mlha, opar, apod.
  • Urychlení schnutí (tedy fén) využívám také při rozblokování obrazu, když chci co nejdříve pokračovat dalšími fázemi malby.
  • Zpomalit schnutí se snažím tehdy, pokud chci dosáhnout plynulých přechodů a propojování akrylových barev (např. při malbě oblohy).

Výběr barev

Zastavíme se ještě na chvíli u toho, proč často trvá dlouho, než se dopracujete k objevení samotného potenciálu akrylových barev a jeho maximálnímu využití… Na začátku je problematické už to, že člověk většinou neví, jaké barvy si vybrat a kouká především na cenu. Proč?

Nejspíš se shodneme na tom, že množství barev, ze kterého můžete vybírat, je velmi široké, výrobců je hodně. Také se určitě shodneme na tom, že pokud toho o akrylových barvách moc nevíte, pak je těžké si dobře vybrat, všechny varianty vám třeba přijdou podobné. Já osobně vám mohu nejprve doporučit, abyste si ujasnili, čeho chcete dosáhnout – naučíte se jen základy a stačí vám to, nebo chcete dosáhnout maxima? Vaše očekávání jsou alfa a omega. Od toho se odvíjí naprosto všechno… Ve chvíli, kdy víte, jak barvy využijete, bude pro vás mnohem snazší jejich výběr.

Určitě se mnou budete souhlasit, že je velká škoda vybrat si takové barvy, které se nebudou shodovat s tím, čeho chcete dosáhnout, protože pak nebudete mít výsledky, které očekáváte a chcete (teď mám na mysli třeba konkrétně hustotu barev).

Nedržte se při zemi. Pokud si dáte malé cíle, dosáhnete malých výsledků. Hodně záleží na tom, jak si nastavíte mysl. Pokud sami sebe budete stále brát jako začátečníka, tzn., budete podle toho hledat zdroje informací a nakupovat pomůcky, a také si dávat malé cíle, zůstanete začátečníkem zbytečně příliš dlouho.

Není nic špatného na tom, začít se studijními barvami, ale musíte vystihnout ten správný moment, kdy už to stačí a potřebujete přejít „na vyšší úroveň“.

Profesionální akrylové barvy

Přiznejme si rovnou, že maximálního možného výsledku dosáhnete pravděpodobněji tehdy, pořídíte-li si profesionální akrylové barvy. Ty jsou samozřejmě dražší. U profesionálních akrylových barev máte totiž mnohem více možností výběru – hustotu, dobu schnutí, finiš barev. V případě základní/studijní řady tolik možností není.

V čem vidím absolutní výhodu profesionálních barev? Ať už s nimi pracujete jakkoli, tzn., i když je ředíte vodou, nepřicházíte tolik o pigmentaci barvy. Proto si můžete vystačit s jednou hustotou a nemusíte kupovat více druhů barev (fluidní, tuše, basic, soft body, heavy body). Vím, že na první pohled člověka vyděsí jejich cena, ale tyto barvy vám vydrží dlouhou. Pokud víte, jaké tuby barev si máte pořídit, a nebudete si jich kupovat zbytečně moc, pak bude pro vás jejich cena také mnohem snesitelnější.

Rozhodněte se sami, jestli do nich zainvestujete. Rozhodnutí vám usnadní to, když si ujasníte, jak vážně malování berete. Pokud se smíříte s tím, že za barvy zaplatíte více, pak máte mnohem širší možnosti výběru a jsem přesvědčená, že nebudete litovat. A ještě jeden bonus to má, když budete investovat do kvality barev…  Bude to pro vás určitým závazkem, brát své malování vážně. Čím vážněji ho budete brát, tím větší motivaci k posunu budete mít.

Pokud to tedy s malováním myslíte vážně, je to to, co vám doporučuji…

A co studijní akrylové barvy?

To ale neznamená, že ti z vás, kteří profesionální barvy doma nemáte, nebo je zatím používat nechcete, jste namydlení. To ne. Můžete dosáhnout totožného výsledku. Jen to bude třeba trošku pracnější, nebo časově náročnější, protože možná budete malovat více vrstev z důvodu horší pigmentace. Nemusí to ale platit absolutně vždy.

Chápeme se? Perfektní…

Porovnání naředěné studijní řady akrylových barev a profesionální řady akrylových barev.
Foto: Srovnání základní řady a profesionálních řad akrylových barev. Barva úplně vlevo je naředěná studijní řada, tři barvy vpravo jsou naředěné profesionální barvy různé hustoty a značek.
Rozdíl v pigmentaci studijní řady akrylových barev a profesionálních akrylových barev.
Foto: Srovnání naředěné základní řady a profesionálních řad akrylových barev. Opět je barva úplně vlevo naředěná studijní řada, tři barvy vpravo jsou naředěné profesionální barvy různé hustoty a značek. Můžete vidět, jaký je rozdíl v pigmentaci.

Malba akrylem mě baví čím dál více

Čím déle s akrylovými barvami maluji a objevuji způsoby jejich použití, tím více se mi líbí jejich variabilita a široká možnost volby v mnoha směrech. Já bych si moc přála, abyste pro akrylové barvy zahořeli tak, jako já.

A abych byla konkrétnější, tak se mi líbí, že můžu:

  • ovlivňovat dobu schnutí, budu-li chtít – tzn. ji prodlužovat nebo urychlovat, a to u každého obrazu nebo fáze malby jinak, tak jak zrovna v danou chvíli potřebuji.

  • si vybrat „finiš“ barev – matný, saténový, lesklý, extra lesklý (a teď nemám na mysli médium, ale opravdu barvy) a nemusím řešit žádná média, nebo laky, když nechci.

  • Můžu kombinovat několik stylů malby při malbě jednoho obrazu (ala olej, ala akvarel, špachtle), což souvisí s různou hustotou barev (jak už originální barvu, nebo si ji naředím).

Mám možnost volby a přitom nemusím kupovat různé barvy, stačí mi jedny – např. profesionální heavy body, a dosáhnu s nimi spousty různých výsledků a efektů.

Možná už teď chápete, kam tím vším mířím…

Využíváte své akrylové barvy na maximum? Ne? Dobrá zpráva ale je, že to můžete změnit ve svůj prospěch. Vy potřebujete využívat všech výhod akrylových barev, ale ne jen někdy, ale V KAŽDÉM OBRAZE. Nesoustřeďte se na buď, a nebo, ale berte všechno – KOMBINACE JE KLÍČ

Potenciál akrylových barev tedy nejlépe využijete tehdy, odhalíte-li všechny možné způsoby jejich použití a zakomponujete je při malbě každého obrazu ve fázích, kdy je to nelepší.

Naprosto rozumím tomu, že se vám to teď zdá obtížné, ale nebojte, dá se to zvládnout. Co vám s tím nejlépe pomůže? Samozřejmně zase mnou dokola zdůrazňovaná PŘEDLOHA a také KLÍČOVÉ INFORMACE.

Už asi víte, že jsem člověk, který rád a nejlépe vše vysvětluje na příkladu. Takže vám teď ukážu, jak to dělám já. Na pomoc si vezmu tento obrazek/tuto fotografii a vše vám popíšu…

Jak maximálně využití potenciál akrylových barev
Foto: Předloha pro obraz vlaku a ukázka toho, jak maximálně využití potenciál akrylových barev. Můžete toho docilit jedním typem barev (např. profesionálními heavy body a buď je ředit, nebo ne), nebo několika typy barev (např. fluidními + soft body, nebo akrylovou tuší + soft body, apod.). Jak malba dopadla se můžete podívat zde.

ZÁVĚREM…

Tak, teď je jen na vás, jak tyto informace využijete. Já bych si moc přála, aby jste dokázali využívat své barvy, jak to jen jde. Prosím nepodceňujte výběr akrylových barev, při malbě si pak za to určitě následně poděkujete.

Tady je ještě jedno mé doporučení… Pokud se rozhodnete, že odložíte nákup profesionálních akrylových barev, věnujte mnohem více času tomu, že se naučíte co nejlépe pracovat se základní řadou barev.

No a tohle je z mé strany dnes vše. Pokud byl pro vás tento článek přínosem, napište mi do komentáře, co konkrétně pro vás bylo nové nebo zajímavé. Já se na vás budu těšit zase příště.

Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.


Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.

Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.



0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *