Zdravím vás a jsem ráda, že jsme se tu opět sešli. Nedávno jsme spolu probírali Paretovo pravidlo a dneska na to navážeme. Probereme si, proč umět malovat není něco, čeho člověk dosáhne a má hotovo.
V článku nazvaném „Paretovo pravidlo v malování“ jsem zmiňovala, že 20 % konkrétních klíčových informací vás může dostat na 80 % úrovně experta, a to dost rychle. Také jsme narazili na to, že zbylých 20 % je prakticky nekonečná cesta a tentokrát si o tom povíme více.
Já si kdysi myslela přesný opak a těšila se, až budu umět z malování všechno
Než to ale uděláme, chci se s vámi podělit zase o kousek svého příběhu… Když jsem s malováním začínala, neskutečně jsem se těšila na dobu, až budu o malování krajin akrylovými barvami vědět naprosto všechno. Těšila jsem se na konečný cíl v naději, že pak už budu jen v klidu malovat a užívat si to. Byla jsem zkrátka naivní a věřila, že opravdu existuje „konečný bod vědění všeho“.
Jak vidíte, myslela jsem si přesný opak toho, že zbylých 20 % k naprosté dokonalosti, je nekonečná cesta. Čím déle jsem se malování krajin věnovala, tím více jsem zjišťovala, že jsem se na začátku obrovsky mýlila.
Vím toho o malování krajin akrylem už opravdu hodně. Zní to možná trošku suverénně, ale jelikož už si téměř 6 let dennodenně zjišťuji, hledám, zkoumám, a ověřuji informace z této oblasti, opravdu si to můžu dovolit říct. Ale stále mám pokoru k tomu, co ještě nevím. Vím, že nevím o malování krajin akrylovými barvami naprosto všechno. Asi ani nikdy všechno vědět nebudu, chci se tomu ale co nejvíce přiblížit a umět co možná nevíce je v mých silách.
Cítím se už jako hotový malíř?
Ani náhodou!!! Jsem spokojená s tím, jak maluji? ANO!!! Ale pořád si nemyslím, že jsem na konci. Cítím se teď právě na těch 80 % +. Proto už začínám tvořit obrazy, které začnu v příštím roce prodávat. Už se na to totiž cítím. Přitom ještě na začátku tohoto roku (roku 2022) jsem se na to necítila. Důvod vám prozradím ke konci článku.
V čem se chci rozhodně ještě zlepšovat?
- Chci vypilovat svůj osobitý styl malby – stále se rozhoduji, jak moc detailní malby chci malovat (jestli extrémně reálné, nebo méně reálné), obě varianty pro mě mají totiž své kouzlo.
- Chci najít akrylové barvy nebo skupinu různých akrylových barev, se kterými budu naprosto spokojená a splní všechny mé potřeby při malbě (tzn. hustotu, finiš, délku schnutí, apod.). Zvažuji také používání pomalu schnoucích akrylových barev spolu s klasicky schnoucími akrylovými barvami.
- Rozhoduji se pro konečný lak a tím i finiš obrazů – matný lak má výhodu v tom, že obraz vidíte ze všech úhlů, lesklý lak na mě zase působí „více profesionálněji“, obraz pak připomíná fotografii, stále se nemůžu rozhodnout.
- Chci se také neučit digitální malbu, abych si vždy mohla udělat několik návrhů kompozice, a pak se rozhodla, který návrh použiji pro konečnou malbu.
- Stále pro sebe hledám ustálenou a „dokonalou“ skupinu štětců.
- Také se rozhoduji mezi malbou výhradně na dřevo (vhodný dřevěný podklad teprve hledám), nebo malbou na více druhů podkladů (dřevo i plátno).
- Ráda bych si také časem vyráběla vlastní podklady, ale na to je potřeba nějaká dílnička/ateliér.
Možná jste si všimli změny. Už zde nezmiňuji téměř nic ze samotného postupu malby, či technik, apod. Je to právě proto, že už jsem spokojená s tím, co všechno vím a jak maluji. Každému z vás přeji, abyste se dostali do tohoto bodu. Je to úžasný pocit, když se dostanete tak daleko, jak jste na začátku chtěli. A to si piště, že můžete. Já byla před 6 lety naprostý amatér a poprvé malovala akrylovými barvami. Když jsem to zvládla já, vy můžete taky!
Hodnotné je, když má malíř nějaký vývoj
Myslím si, že za každým malířem by měl být vidět kus jeho cesty a práce na sobě. I když se může zdát, že někteří mají dar, nebo talent, který jim spadl do klína, určitě ušli hodně dlouhou cestu a jako malíři měli nějaký vývoj. Na toto téma se podrobněji rozepisuji v článku „Myslela jsem, že malování je jen pro vyvolené…“
Chci to ještě jednou zdůraznit – hodnotné je, když má malíř nějaký vývoj. A nejen do doby, než se naučí malovat ke své spokojenosti, ale i potom, kdy tříbí svůj osobitý styl. Třeba také experimentuje a kombinuje. Neustále se posouvá na další metu, i když už třeba jen miniaturními krůčky, a BLÍŽÍ se k dokonalosti.
Proč píšu BLÍŽÍ SE?
Cesta od 80 ke 100 % je prakticky nekonečná, nemusíte umět vše
Už jsem zmiňovala, že dosáhnout 80 % “úrovně experta”, v našem případě „hotového“ profesionálního malíře, stačí. Cesta od 80-100% je prakticky nekonečná. Kdo může říci, že je už stoprocentní expert? Vždy je něco, co ještě můžeme v dané oblasti zjistit, zkusit, objevit…
Vysvětleme si to na tomto grafu, který vidíte. Já vím, ekonom se ve mně nezapře :-D, ale nevím, jak jinak to co nejlépe vysvětlit, aniž bych to popsala právě touto křivkou. Když je člověk na samém začátku a jde na to správně, pak dosahuje velkých pokroků poměrně rychle. Což znázorňuje začátek křivky, který jsem namalovala jako prudce stoupající. Podotýkám, že takto to je v případě, že na to jdete už od začátku SPRÁVNĚ, např. pokud absolvujete kurzy, koupíte si knihu, apod. Zkrátka získáte nejprve potřebné klíčové informace (ty, které jsem zmiňovala v článku o Paretově pravidle, koukněte tam), a pak nabalujete ty další, už méně zásadní až k úplným drobnostem. Můžeme to popsat jako „efekt sněhové koule“.
Jenže s přibývajícími znalostmi už člověk dělá menší a menší pokroky. Tempo, s jakým roste jeho úroveň malby, se zpomaluje, přitom poslední procenta potrvají nejdéle (pokud vůbec dojde na 100%), což je pochopitelné, protože už se blíží tam, kde chce být.
Jakmile se dostane cca na 80 % úrovně „malířského experta“ nebo „profesionálního malíře“, měl by si podle mě uvědomit, že už je to až dost!
Neznamená to, že se nebude snažit a rozvíjet dále. Jen se už nemusí hnát za konečným výsledkem.
Myslete na to a mějte to na paměti vždy, když se ženete dopředu za dokonalými výsledky, které vidíte třeba na internetu. Když budete 80 % malíři, je to až dost!!! Řeknu to ještě lépe. Nemusíte být 100 % superexpert (takový člověk snad ani neexistuje) na malování, abyste mohli být se svými obrazy spokojení a prodávali je.
Nedávnou jsem dělala průzkum a překvapivě zjistila, že na internetu prodává své obrazy kde kdo, a někdy to jsou obrazy, které… jak to říct kulantně… bych si já osobně nepověsila ani na záchod. Možná to zní drsně, ale i takové obrazy si někdo koupí. Co chci ale hlavně říci…
Nepřevzdělejte se
Pokud na internetu prodává obrazy kde kdo, nejsou to mistrovská díla a přesto si je někdo koupí, znamená to, že výše zmíněných 80 % je až až. Říkám to především proto, ať se vám nestane to, že se „převzděláte“, nebo si neustále budete třeba myslet, že pořád nemáte dost informací.
Jednou nastane bod zlomu. Nastane chvíle, kdy už si musíte říct „už toho vím dost“, přestat hledat další a další informace a namísto toho se plně vrhnout už jen na malbu. Proto říkám, 80 % úrovně, kam se chcete dostat, je až dost. Zbylých téměř 20 % budete získávat praxí.
A proč to říkám? Tohle je můj případ. Já mám tyto tendence ve všem. Stále mám pocit, že toho nevím dost, a že mi ještě něco uniklo. Tak tomu bylo i v malování… „A co když ještě něco nevím? Co když mi něco uniklo/unikne? A co když jsou některé pomůcky ještě lepší, než používám a bylo by to na mojí malbě znát?“…
Neustále jsem přemýšlela nad tím, jestli mi ještě něco neuniklo, jestli toho vím a mám zkrátka dost. Proto jsem dosud ještě neprodávala své obrazy, i když mi lidé z okolí dávno říkali, že už do toho mám jít.
Nemusíte umět vše, aby pro vás vaše malování mělo hodnotu.
Myslet si, že už víme vše, nám zavře dveře
Problémem je i přesný opak. Myslíme-li si, že už víme vše, zavře nám to dveře k dalšímu rozvoji. Navíc nikdy nevíme, co ještě nevíme, že…
Myslím, že je fajn si dát nový cíl. Jakmile pocítíte, že jste na 80 % tam, kde chcete být, zvolněte a užívejte si cestu. Už nehledejte informace a už jen malujte, na zbytek přijdete postupně cestou.
Možná si teď říkáte „Jak poznám, že už umím vše na 80 %, jak poznám, které informace už stačí?“. Všechny podstatné informace najdete v balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“. Jakmile získáte informace v tomto balíčku, už se nebudete muset ptát a hádat, vše potřebné v něm najdete.
Děkuji, že jste dočetli až sem. Věřím, že po dnešním článku máte o čem přemýšlet a sejdeme se zase příště. Mějte se fajn.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě a už na nic nečekat…
… Ale nevíte, jestli se vydat na cestu “malíře samouka” nebo si nechat s výukou malby pomoci, začněte tím, že si stáhnete průvodce “Objevte, která malířská cesta je pro vás”. A pokud stále ještě nemáte vhodné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“.
0 komentářů