Jde svoboda v malování a výuka malby dohromady? Bojíte se, že se stanete jen kopií stylu někoho jiného? Kladete si otázku: Lze se naučit malovat, aniž bychom přišli o svou tvůřčí svobodu? Odpověď je jednoznačná: ano!
Máte strach ze ztráty individuality? Stejně, jako mnoho lidí, tak i vy věříte, že se musíte rozhodnout mezi učením technik a autentickým projevem? Myslíte si, že pokud se budete řídit pravidly, stanou se vaše obrazy uniformní a bez osobnosti? Pak čtěte dále…
Proč je téma malířské svobody tak důležité?
Mnoho začátečníků i pokročilých umělců cítí, že učení malířských technik by mohlo potlačit jejich kreativitu. Mají strach, že pokud se naučí pravidla, budou nuceni je následovat každým tahem. Ale to je velký omyl! Skutečná svoboda v malování přichází ve chvíli, kdy ovládnete pomůcky a techniky natolik, že je dokážete s lehkostí přetvářet podle svého, nebo se vědomě a s konkrétním cílem rozhodnete pro tu nejvhodnější, kterou pro daný obraz použijete.
Cesta k malířské svobodě: od obav k jistotě
Naučit se pravidla neznamená ztrátu svobody. Naopak, dává vám to větší kontrolu nad vaší tvorbou. Když pochopíte, jak fungují vaše pomůcky, perspektiva a barvy, budete schopni je využít ve svůj prospěch a tvořit vědoměji.
V tom je ta pravá malířská svoboda. Získat funkční možnosti a pro každý obraz si vybrat:
- Postupy a techniky, které chcete použít.
- Pomůcky, které vám tyto postupy a techniky pomůžou tvořit.
- Postupy a techniky, které budou nejefektivnější pro malbu dané krajiny/obrazu.
Můžete si vybírat podle toho, jak realistického nebo naopak volnějšího výsledku malby chcete dosáhnout, jakou máte náladu tvořit, apod.
Váš styl malby a tvorba nebude omezena tím, co umíte. Většina malířů nemaluje tak, jak chce, protože k tomu nemá prostředky, tzn., nezná know-how, nemá vhodné pomůcky, neumí je dostatečně dobře ovládat, nechápe zákonitosti v krajině, které je třeba dodržovat, nebo neovládá techniky a postupy, které by je k jejich představě přiblížily.
Proto se často smíří s tím „kopírovat někoho jiného“ podle videí, které vidí na internetu. Nejčastěji to vidím u malířů, kteří se snaží napodobovat malby Boba Rosse a je to smutné, takto svoboda v malování rozhodně nevypadá.


Mějte svou mapu, ale volte si vlastní cestu
Většina umělců jsou kreativní duše, které berou pravidla jako klec. Pravidla nejsou klec, ale mapa, která vám pomůže najít cestu. Představte si, že se vydáte na dobrodružnou výpravu. Je užitečné znát směr, ale zároveň si můžete kdykoli zvolit vlastní stezku. Právě to je klíč ke skutečné umělecké svobodě.
Mohli bychom si to přiblížit ještě na jiné, ale trošku podobné metafoře…
Představte si, že jste zlatokop…
Koupili jste si v Austrálii obrovský kus půdy o velikosti 50 fotbalových hřišť. Co když vám povím, že je na tomto pozemku i v jeho hloubce spousta zlatých valounů, velké i malé. Ale nedám vám mapu. Nebudete znát ani místo, ani hloubku, ve které se nachází, ani jejich velikost.
Většina z nás by chtěla pravděpodobně najít na začátku pár velkých zlatých valounů, abychom byli finančně zajištěni a poté mohli v klidu a dobrodružně hledat dále, beze strachu, že přijdeme finančně na buben.
Bez mapy ale budete hledat všude možně, zažijete pár úspěchů, možná ale nejdříve spoustu neúspěchů a ty největší zlaté valouny ve větší hloubce třeba minete. Takto to vypadá, když se učíte malbu sami, stylem pokus omyl. Jelikož ale neuvidíte výsledky, vzdáte to. Možná si půjdete najít zpátky práci, protože už nemáte finance na to, být dobrodruh zlatokop.
A teď si představte, že vám dám mapu, kde zlaté valouny jsou. Ale nejen to, nebudou tam jen křížky „tady je zlato“. Bude tam přesný popis, jakou mají velikost, v jaké hloubce se nachází. Začnete tedy kopat na místech, kde jsou ty největší, a možná cestou k nim najdete i drobnější zlato jako bonus. Získáte jistotu, že nezbankrotujete a že se nemusíte vracet do práce.
Dostanete se k těm největším, zažijete velký úspěch, pak budete pokračovat od dalších větších kousků až po ty nejmenší, takto najdete většinu pokladů s pomocí mapy a ten nejmenší zbytek už jen náhodou sami, protože cestou získáte spoustu zkušeností z kopání těch velkých.
Možná si říkáte, že dostat vše na stříbrném podnose je nuda…
Ano, souhlasím. Máte ještě třetí možnost. Začnete podle sebe, ale v kapse budete mít stále svou mapu, kterou můžete vytáhnout ve chvílích, kdy bude nejhůř. Nepřijdete o své dobrodružství. Necháte si obojí, dobrodružství, jistotu i svobodu a radost z objevování a neznáma.
Nebo si utrhnete jen kousek mapy, a zbytek zahodíte, aby to nebylo pro vás tak jednoduché. Možností máte hromadu.
Možná si říkáte „Ona se zbláznila, mluví tady o kopání zlata“, ale…
Na tomto principu funguje právě výuka malby, kterou nabízím. Dám vám mapu, která vás povede, vy ji ale můžete použít celou, nebo si ji „necháte v kapse pro strýčka příhodu“. Můžete si zvolit úspěšnější začátek a poté svobodnější konec. Získáte tak naději, že se dokážete zlepšit.
Tato mapa má 6 obrovských zlatých valounů:
- Výběr pomůcek (ebook „Průvodce výběrem pomůcek“).
- Ovládnutí pomůcek (ebooky „Objevte potenciál akrylových barev“, „Perfektní paleta pro realistickou krajinomalbu“, „Štětce a tahy pro realistickou krajinomalbu“).
- Ovládnutí míchání barev (ebooky „Absolutní kontrola nad mícháním barev“, „Tahák teorie barev“).
- Využívání předlohy na maximu (ebooky „Přeborník na rozbor předloh“ a „Šablona pro rozbor předloh“).
- Objevení funkčních postupů, jak malovat obraz (ebook budu teprve tvořit).
- Pochopení pravidel krajinomalby (ebooky „Tajemství malby stromů“, další ebook teprve vytvořím).
Vše najdete v balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“.
Pokud chcete kompletní mapu a využívat ji, nebo ji mít schovanou v kapse jako jistotu, kam se kouknout, když máte problém, je pro vás vhodný celý balíček. Chcete-li útržky mapy, a časem si ji poskládáte celou a v tom bude vaše dobrodružství, pak se vám hodí samostatné ebooky.
Mé produkty tvořím tak, abyste nemuseli potlačovat svou individualitu, autenticitu, ale měli jistotu za zády a možnosti volby. Vaše svoboda v malování nebude ohrožena.

Když pravidla svazují místo inspirace
Problémem je, když vás pravidla svazují, místo aby vám sloužili jako inspirace. Jednou z nejčastějších chyb je slepé dodržování pravidel bez vědění, proč existují. To není svoboda v malování. Malířská pravidla jsou tu pro to, aby vám sloužila, ne aby vás omezovala!
Slepé dodržování pravidel bez pochopení jejich smyslu vám nepomůže. Proč? Když si pravidla osvojíte mechanicky, můžete se cítit omezení a nesví.
Správný přístup spočívá v pochopení jejich funkce a v umění je vědomě ohýbat nebo dokonce občas porušit, pokud to dává smysl pro vaši vizi nebo krajinu. Například perspektiva pomáhá vytvářet hloubku v obraze, ale to, jakou míru či intenzitu hloubky zvolíte, je vaše volba.
Pokud tedy cítíte, že vás pravidla dusí, zkuste si položit otázku: Rozumím jim natolik, abych je mohl/a vědomě obměnit, nebo chápu důvod tohoto pravidla? Svoboda nevzniká v ignorování pravidel, ale v jejich mistrovském ovládání.
V tomto podcastu se detailněji zmiňuji o tom, proč nehledat univerzální postup malby. Další podcasty a videa, která tvořím najdte na mém YouTube kanále.
Svoboda v malování neznamená chaos
Nepleťte si svobodu a chaos. To jsou dvě rozdílné věci. Největší svoboda přichází, když víte, co děláte a proč to děláte. Nebojte se učit, ale zároveň si dovolte být sami sebou. Není to buď, anebo. Váš umělecký hlas se neztratí, naopak se stane ještě silnějším.
Pokud budete znát možnosti, jakými můžete malovat, když vám jedna varianta nebude vyhovovat, vždy můžete udělat změnu.
Slibuji, že se váš strach, že vaše obrazy nebudou dost „originál“ rozplyne, protože s tím, jak budete objevovat možnosti, tak vás bude napadat také to, jak být originální svým způsobem.
Nevadí, když budete na začátku někoho „kopírovat“, učíte se a je to normální. Inspirace je přirozenou součástí tvorby. Jakmile získáte jistotu, už to nebude kopírování, ale opravdová inspirace, kdy si vyzobete pro sebe to, co je pro vás autentické a důležité.
Máte strach, že nenajdete vlastní styl? Ten vznikne postupně, právě skrze učení, zkušenosti a inspiraci. Možná nakonec zjistíte, že nemusíte kopírovat realitu, ale můžete ji úspěšně interpretovat po svém.
Co když není dobrodružství samotné učení, ale to pravé dobrodružství začíná objevováním osobitého malířského stylu?
Můžu vám na základě své zkušenosti zaručit, že to pravé dobrodružství je hledání vlastního malířského stylu. Já si dříve myslela, že je dobrodružství učení se jako samouk. Jenže k mému překvapení to tak nebylo. Jakmile jsem se naučila vše podstatné, což bylo k mému překvapení dříve, než jsem čekala, zjistila jsem, že jsem teprve na začátku svého dobrodružství.
Můžete mít systém, který vás dovede k malířské svobodě, autenticitě a individualitě. O to přeci v umění jde, vyjádřit „to své“. Můžete co nejdříve „odedřít“ to nejnutnější, a pak se zvídavě vydat svým tempem objevovat svůj osobitý malířský styl. Vaše obrazy začnou odrážet váš vnitřní svět. Učení vám dá mapu, ale směr si volíte sami.
Čekání na „dokonalý moment“ vás jen oddaluje od vašeho osobitého malování. Pokud začnete teď, už za pár týdnů si všimnete, jak se váš styl vyvíjí.
0 komentářů