V tomto článku vám dám tip, jak využít skleněný rám na obraz pro svou malbu, prozradím už teď, že je to skvělá paleta.
A právě jak na tuto paletu si povíme a mám pro vás také videoukázku. Ještě předtím vám ale také povím, s jakými paletami mám zkušenosti, které se mi osvědčily a které naopak vůbec ne.

S jakými paletami mám zkušenosti?
Jaké palety jsem zkoušela:
- Klasickou obyčejnou paletu plastovou s prohlubněmi – byla moc malá, větší není k sehnání, špatně se mi čistila.
- Malou skleněnou tabulku z rámečku – byla moc malá, mnohem lépe se mi čistila.
- Plastový tácek – byl moc malý. Také jsem ho nechtěla pořád vyhazovat a kupovat nový, protože barva nešla vyčistit.
- Alobal na desce – rychlé řešení, co se úklidu týče, bylo mi ale líto ho vždy vyhazovat.
- Velká tabule plexiskla – celkem dobrá varianta, ale špatně se plexisklo čistí.
A co trhací papírové palety? Zkoušela jsem je někdy? Popravdě nezkoušela, protože při míchání barev potřebuji více prostoru. Když mám na míchání barev totiž hodně prostoru, nemusím se tolik hlídat, omezovat, nebo paletu neustále čistit.
Na základě těchto zkušeností se mi tedy nejlépe jako materiál osvědčilo sklo, protože se mnohem snadněji čistí. Zároveň si také volím velikost, která mi vyhovuje, nemusím se omezovat jen na dostupné velikosti palet, což je super.

Jak využívám rám na obraz pro svou malbu
Rám na obraz, který ukazuji na konci článku ve videu, můžete využít na mnoho různých způsobů:
- Celý jako paletu – můžete si dovnitř vložit i taháčky.
- Vrchní část jako paletu a druhou, spodní část jako desku, ke které přilepíte papír a vložíte do stojanu.
- Nemusíte ho použít jako paletu, můžete i tu skleněnou část použít k přilepení papíru a umístění do stojanu, poté malujete.
- A samozřejmě ho můžete použít jako rám na svůj obraz malovaný na papír.


Rám jako skvělá paleta
Takto vytvořená paleta je paletou spíše na stůl, než do ruky. Celkově je vhodnější používat do ruky lehčí paletu a na stůl těžší paletu, aby se nehýbala. Takto vytvořená paleta má své výhody a nevýhody, pojďme se teď na ně spolu podívat…
VÝHODY
- zvolím si velikost, která mi vyhovuje,
- sklo vyčistím mnohem lépe, než jiné materiály,
- na skleněnou paletu si můžu přilepit zezadu tahák,
- při malbě si na ni pokládám také čističku štětců, nepotřebuji pak igelit,
- nechám-li na zadní straně „háček“ na pověšení, můžu si paletu pověsit, když ji zrovna nepotřebuji,
- je celkem těžká, takže mi na stole při míchání barev „necestuje“
- pokládám si na ni také lahev se střičkou, vše se mi na ni krásně vejde.
NEVÝHODY
- někdo preferuje paletu do ruky, tahle pak nebude vhodná,
- zadní háček je ošidný v tom, že zatlačíte-li na sklo více, může prasknout, pokud zadní háček odstraníte, nebo si necháte jen tabuli skla a zadní desku nahradíte, pak prasknutí nehrozí. NA TOTO POZOR, AŤ SE NEZRANÍTE!
Můžete použít i třeba klasický rámeček, jen ve větším měřítku, tak aby vám velikost vyhovovala. Opět pozor, aby vám při zatlačení nepraskl, protože mezi sklem a stolem je mezera z důvodu určité „tloušťky rámu.
Ještě mě napadá, že takovouto paletu si nemusíte „vyrábět“ jen z rámu na obraz. Máte-li doma hrubší tabuli skla, např. ze starého konferenčního stolku, nebo dvířka malé skřínky, skleněnou polici z rozbité lednice, apod., můžete použít je. Potřebujete zkrátka jakýkoli kus skla, ale dejte pozor, ať má zaoblené hrany, abyste se nepořezali. Můžete si paletu také oblepit třeba nějakou hrubší páskou (např. elektrikářskou), ať máte jistotu, že se opravdu nepořežete.
Videoukázka – paleta ze skleněného rámu:
Doufám, že vás paleta ze skleněného rámu na obraz zaujala a že to také vyzkoušíte. Ještě ale nekončíme, mám pro vás překvapení…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů