Vítám vás u nového článku. Chci vám ukázat, jakého jsem chtěla původně dosáhnout výsledku, když jsem poprvé malovala obrázek „Chata v horách“ a chci vám tím podat několik důkazů a podložit tak tvrzení, za kterými si stojím.
Prvním důkazem je, že talent pro malování nepotřebujete. Druhým důkazem je to, že malujete-li podle předlohy, dosáhnete mnohem lepšího výsledku, než při malbě bez předlohy. A za třetí vám chci ukázat, že tím, co vám radím, se sama řídím a opravdu jednou za čas maluji stejný obrázek a hodnotím tak svůj pokrok. Opravdu se dokážete časem zlepšovat bez ohledu na to, jaké byly vaše počáteční výsledky…
Malé připomenutí předchozích pokusů
Poprvé jsem tento motiv namalovala v době, kdy jsem s malováním začínala, tedy v roce 2017. Pravdou je, že to byly jedny z mých prvních pokusů a podle toho to také dopadlo. Malovala jsem ho v době, kdy jsem o způsobu použití akrylových barev příliš nevěděla. Znala jsem malbu podle Boba Rosse a myslela jsem si, že to půjde i akrylovými barvami (napsala jsem o tom také článek „Dá se využít malba podle Boba Rosse pro akryl a je to dobrý nápad?“). Měla jsem v hlavě vizi, jak bych si obrázek představovala, a abych byla naprosto upřímná, tak se výsledek s mojí vizí moc neslučoval. Byla jsem celkem zklamaná.
V roce 2021, kdy už jsem měla zkušeností s malbou akrylovými barvami trošku více, jsem se tento motiv pokusila namalovat znovu, abych zjistila, jestli to zvládnu lépe, než poprvé. Výsledek byl určitě mnohem lepší, než napoprvé, stále se ale neshodoval s vizí, kterou jsem měla v hlavě.
Článek s dřívějšími pokusy tohoto obrázku najdete ZDE. A pokud byste chtěli vidět, jak jsem malovala obrázek v roce 2021 vpravo, pak koukněte buď do článku, nebo na YouTube ZDE.
Váhala jsem, jestli mám tento motiv malovat znovu
Přiznám se, že jsem dlouho váhala, jestli mám tento motiv a obrázek malovat znovu. Poprvé jsem nad tím začala uvažovat cca v červenci 2022. Takže mi trvalo půl roku se rozhodnout, jestli do toho mám jít. Řekla jsem si, že pokud se mi podaří v počítači sestavit klidně i z několika předloh jednu, která by odpovídala mé vizi obrázku, pak to zkusím.
Byl to pro mě docela náročný úkol. Od října jsem procházela všechny své předlohy, vybírala ty, jejichž některé části odpovídali mé vizi a různě je kombinovala a skládala v počítači. To, co vzniklo, vám raději ukazovat nebudu. Poskládané v počítači to totiž nevypadalo nejlépe. Mě to ale nevadilo, protože jsem věděla, že konečný výsledek, který spolu bude ladit, vytvořím až malbou. Proto jsem zvolila jako postup malbu „ODZADU“, tedy od nejvzdálenějších částí krajiny, o tom ale později…
Jaké jsem tentokrát použila pomůcky
Podklad: našepsovaná překližka, rozměr 21,1 x 29,7 cm. (Jak si podklad připravuji, najdete v článku „Dřevěný podklad pro malbu – jak si ho připravuji“)
Barvy: Liquitex basic.
Štětce: různé velikosti zkosených štětců se syntetickými štětinami, oválný se syntetickými štětinami, vějířek s přírodními štětinami, písmomalířský se syntetickými štětinami, štětec na detaily s přírodními štětinami (mnou prostříhaný na co nejtenčí variantu), kulatý se syntetickými štětinami, špachtle.
Ostatní pomůcky: maskovací páska, láhev s vodou a střičkou, stojan, paleta, igelit, papírové kapesníky, vlhčené ubrousky…
Rozdíly proti předchozím pokusům
Co se týče všech tří obrázků, tak jediné, co jsem z oblasti pomůcek měnila, byl podklad a použité štětce. První obrázek jsem malovala na plátno na rámu, druhý jsem malovala na papír a tento třetí na dřevěnou překližku. Neměnila jsem jen materiál podkladu, ale také rozměr, ale rozdíly byly jen velmi malé.
Zvládla jsem namíchat mnohem reálnější barvy. Jak už jsem zmínila, použila jsem předlohu, respektive tři a spojila to s mojí představou. Při první malbě jsem tedy chtěla dosáhnout výsledku, kterého jsem docílila až tentokrát. Jak už jsem psala, představu jsem měla v hlavě, ale nedokázala jsem ji dostat na podklad. Drobné úpravy jsem nakonec provedla až během malby podle toho, jak se mi to více líbilo.
Pokud se chcete také naučit takto malovat a chcete získat přístup k informacím, které jsou pro malbu krajin podstatné, pak využijte balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“.
Postup malby
Abych mohla dosáhnout výsledku, který jsem si přála, prvním krokem bylo namíchat co nejvhodnější barvy, tedy co nejreálnější odstíny dovedu. Barvy jsou totiž jedním ze způsobů, jak znázornit vzdušnou perspektivu v obraze, tedy zachytit vzdálenost.
Jak jsem zmiňovala výše, při malbě jsem použila postup malby „ODZADU“. To znamená, že jsem převážně malovala od nejvzdálenějších částí krajiny. Důvod, proč jsem tento postup zvolila, byl jediný – použití tří předloh v kombinaci s fantazií.
Nejprve jsem si rozblokovala obraz (znázornila jsem tak hlavní barevné plochy/bloky obrazu). Poté jsem namalovala vrchní část nad horizontem, tedy pozadí nad jezerem a oblohu. Až jsem byla spokojená s výsledkem, pak jsem pokračovala malbou jezera. Část jsem nakonec ještě přemalovala a změnila tak kompozici. Nakonec jsem domalovala chatu a přední část břehu jezera. Tímto postupem jsem si ověřovala, jestli spolu části předloh „ladí“, a obraz bude vypadat realisticky.
Pro přiblížení postupu malby jsem vám vytvořila krátkou videoukázku…
KRÁTKÁ VIDEOUKÁZKA:
Na závěr jsem obrázek zalakovala…
Nakonec jsem hotový obrázek ještě zalakovala lesklým lakem. Proč jsem zvolila lesklý lak, vám povím někdy příště, plánuji v budoucnu článek o srovnání různých druhů laků.
Jak jsem psala v úvodu článku, nevytvořila jsem ho, abych se vychloubala, že jsem zvládla namalovat pěkný obrázek, ale proto, abych vám dokázala, že je jedno, jakou máte „výchozí pozici“. Chci vám také připomenout význam opakované malby jednou za čas a zachycování vlastního pokroku. Napište mi do komentáře, jestli také malujete jednou za čas své dřívější malby. A také mi napište, jestli si všímáte svého pokroku, nebo pokrok příliš nevidíte.
To je pro dnešek vše. Mějte se pěkně a těším se na vás zase příště…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě a už na nic nečekat…
… Ale nevíte, jestli se vydat na cestu “malíře samouka” nebo si nechat s výukou malby pomoci, začněte tím, že si stáhnete průvodce “Objevte, která malířská cesta je pro vás”. Pokud ještě nemáte pro své malování vhodné pomůcky, a chcete to napravit, je pro vás vhodný „Průvodce výběrem pomůcek“.
0 komentářů