Proč mě baví malovat? Příroda je nádherná. Tolik krajin a barev, tak proč je nepřenést na plátno a domů. Takovýto „kousek přírody“ dokáže úžasně oživit domov a dělat radost.
Dnes si vytvořím vlastní obraz na míru do jakékoli místnosti, přesně to, co se mi líbí. Když jsem zařizovala byt, přemýšlela jsem, jak krásně by na zdi vypadal určitý výjev, ale nikde v obchodě jsem nenašla, co by se mi líbilo a odpovídalo představě. Teď si namaluji, co se mi líbí a jak velký obraz potřebuji.
To ale nejsou jediné důvody, proč ráda maluji…
V době, kdy jsem začínala malovat, jsem vůbec netušila, co vše se za tím skrývá. Původně jsem věřila, že jde jen o to, mít hotový obraz. Myslela jsem si, že mi bude dělat radost. Místo toho mi začala dělat radost především jeho samotná tvorba a všechny doprovodné činnosti okolo.
Možná si říkáte „Jaké věci okolo, přece sednu a maluji“. I já jsem měla takovou představu a v začátcích to tak opravdu často bývalo, než jsem se zdokonalila a zjistila, že se chci posunout dále, posunout svá díla na vyšší úroveň.
A jaké doprovodné činnosti mám na mysli?
Nákup pomůcek a jejich zkoušení
Jelikož jsem žena, asi nikoho příliš nepřekvapí, že docela ráda nakupuji. Takže u výběru pomůcek se můžu vyřádit. Nemyslím tím, že kupuji kvanta pomůcek, ale dlouho si vybírám, nebo se jen tak koukám, co by se mi mohlo do budoucna hodit. Když si nějaké vyberu, těším se, až mi to dorazí a budu je moci vyzkoušet. Jakmile mi pomůcky dorazí, většinou jsem nedočkavá a hned je vyzkouším. Někdy se mi to ale hned nepodaří, i přesto je příjemné se na něco těšit.
Příprava plátna
Příprava plátna šepsem je pro mě také zábava. Byť to pro někoho může být docela „nudná“ činnost, jen natírat plátno několika vrstvami základové barvy, mi to tak nepřijde. Když si takto chystám plátno (nebo většinou více pláten najednou), přemýšlím u toho, co bych chtěla v brzké době namalovat. A pokud ještě navíc připravuji plátna různých velikostí a tvarů, představuji si, co by se pro které plátno hodilo, jestli bude dominantou obrazu obloha, nebo zbytek obrazu apod.
Volba a tvorba předlohy
Jak jsem zmínila výše, přemýšlím už dopředu při šepsování, co bych chtěla v brzké době namalovat. Buď se zaměřím na to, co už mám nafoceno, nebo přemýšlím, jaké předlohy bych si mohla nafotit. Je to zábava. Jedeme-li třeba někam na výlet, udělám si fotografie ne jen jako vzpomínku, ale při focení krásných krajin si říkám, že se sem v myšlenkách vrátím právě tehdy, až to budu malovat.
Tvorba vlastní předlohy je prima hlavně v létě, kdy si můžete naplánovat výlety do přírody a je teplo. Nafotíte si, co chcete, odpočinete si při tom, odreagujete se a vytvoříte si předlohy na dobu, kdy se vám ven nebude chtít.
Ale nejde jen o výlety. Já třeba každé ráno a večer koukám na oblohu, učím se tím. A když mě velmi zaujme, začnu fotit, protože vlastní předloha nemusí být jen jedna fotografie, můžete kombinovat více fotografií – oblohu z jedné, hory z jiné, stromy a rostliny ze třetí…
Míchání barev
Míchání barev pro mě bylo v začátcích z celého malování nejvíce stresující. Bála jsem se, že barvu špatně namíchám a budu ji pak muset vyhodit, což mi přišlo jako plýtvání. Jakmile jsem ale získala více informací o tom, jak se barvy míchají, pochopila jsem teorii barev, využití komplementárních barev a barevného kruhu, přišla jsem na to, že se ještě dá ledacos zachránit, i když barvu namíchám špatně.
Pochopení těchto informací mi pomohlo se při míchání barev uvolnit a více si to užívat. Klíčové pro mě také bylo poznání, že výsledná barva z obrovské části ovlivňuje výsledek a dojem obrazu. Proto jsem si začala dávat na čas a nervozita pomalu odezněla a zůstala jen zábava.
Tahy štětcem
Na svých holčičkách vidím, jak je „patlání“ se štětcem v barvě naprostá radost, malovat je prostě baví. Mám to podobně a dokonce i „patlání“ barvy na plátno je radost. Člověk se trochu vrátí do dětství. Upře svou pozornost jen na tu činnost, vypne a odreaguje se.
Pozorování obrazu mezi jednotlivými etapami malby
Ve fázích, kdy si dávám mezi jednotlivými vrstvami pauzu a nechávám je zaschnout, si užívám, že můžu rozpracovaný obraz pozorovat, hodnotit, co zlepším a procházím si v myšlenkách, jak budu pokračovat. Je navíc prima sledovat, jak obraz pomalu po etapách vzniká.
Kochání se hotovým obrazem
Vidíte, samotný obraz je jen část celého malovacího procesu. Je zábava kochat se vlastním povedeným dílem a přemýšlet nad tím, kam si ho vystavíte.
Dnes jsem vám pověděla, proč mě baví malovat a co vše kolem k tomu patří a je to zábava. Možná jste do dnes netušili, že malování není jen o hotovém obraze, jako dříve já. Pokud by vás zajímalo, co vše k malování ještě patří, může být pro vás zajímavý např. článek „Jak najít vlastní styl 1. díl – Co vše může tvořit vlastní styl“?
Sami si to zkuste – udělejte si ze všeho kolem něj zábavu. A pokud je některá fáze, která vás vyloženě nebaví, zkuste popřemýšlet, jak by se to dalo změnit. Malování je totiž hlavně o zábavě. Bude-li kolem malování něco, co vás nebaví nebo frustruje, pak vám to může stěžovat postup vpřed a přestane vás malování bavit.
0 komentářů