Jsem ráda, že jsme se sešli u dalšího článku, vítejte. Dnešní téma bude zajímat zejména ty z vás, kteří přecházíte z olejových barev na malbu akrylovými barvami, nicméně i úplní začátečníci si rozhodně přijdou na své. Doporučení, která v tomto článku dám, budou totiž užitečné také pro naprosté začátečníky s malbou.
Tak se hezky usaďte, třeba si udělejte i kafíčko a jdeme na to…
Proč lidé, kteří malují olejovými barvami, přechází na akryl?
Často mi píší lidé, kteří přecházejí z olejových barev na barvy akrylové. Důvodem často bývá práce s ředidlem při malbě olejovými barvami. A já to naprosto chápu. Protože to byl jeden z důvodů, proč jsem s olejovými barvami nezačala a vybrala si malbu akrylovými barvami.
Práce s ředidlem mě děsila, přišla mi náročnější, také jsem měla doma malé dítě a tak jsem se právě kontaktu s ředidlem chtěla vyhnout. Možná se v tom řada z vás pozná. A možná se s olejovými barvami loučíte těžce, protože si myslíte, že stejného výsledku nebudete schopni dosáhnout.
Úlevou pro vás může být to, že můžete akrylovými barvami dosahovat stejných výsledků, jen potřebujete zvolit odlišný postup. Jaký, si povíme za chviličku. Nejprve se zastavíme ještě u jednoho tématu…
4 „negativa“ akrylových barev, které nejsou vždy jen nevýhodou
Než se pustíme dále, určitě stojí za to, abyste se seznámili s „negativy“, která často slýchám o akrylových barvách. Tato „negativa“ najdete ve videu níže nebo v článku ZDE, a také v nich najdete můj pohled na ně. Už teď vám prozradím, že rozhodně nesouhlasím s tím, že by některé zmíněné vlastnosti akrylových barev (a jednou z nich je právě rychlé schnutí) byly vždy jen negativy, protože v určité chvíli může být daná vlastnost pozitivem a v jiné negativem.
Důležité je, jak se s těmito vlastnosti naučíte malovat a to, co na první pohled může vypadat jako nevýhoda, se může změnit v naprostou přednost.
Klíčový rozdíl mezi olejovými a akrylovými barvami – rychlost schnutí
Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma technikami je právě v tom, že, ve srovnání s olejovými barvami, ty akrylové mnohem rychleji schnou, což často bývá považováno za jejich největší negativum. Pokud je to váš případ a přecházíte z olejových barev na malbu akrylovými barvami, pak se s touto změnou potřebujete trošičku sžít, a počítat s ní. Rychlost schnutí pak využijete ve svůj prospěch a můžete s ní pracovat, jak potřebujete.
MŮŽETE S TÍM BOJOVAT x MŮŽETE S TÍM NEBOJOVAT x VYUŽÍVEJTE OBOJE
Záleží na vás, jak se k tomu postavíte. Buď s tím budete bojovat a snažit se zpomalit jejich schnutí, nebo s tím bojovat nebudete a pak se musíte smířit s tím, že musíte pracovat rychle, ale nejlepší, co můžete udělat je, VYUŽÍVAT OBOJE VE SPRÁVNOU CHVÍLI.
Možnosti, jak pracovat s rychlostí schnutí, máte tyto…
„Bojujte“ s tím:
- jemně a často vlhčete barvy na paletě, plátno, štětce – pozor, použijete-li velké množství vody, ředíte také pigment,
- používejte média zpomalující schnutí – musíte se s nimi naučit pracovat,
- používejte profesionální akrylové barvy s prodlouženou dobou schnutí.
Nebojujte s tím:
- přizpůsobte velikost štětců velikosti plátna, na velké plochy používejte velké štětce, zrychlíte tak malbu a stihnete vše dříve, než vám barva začne zasychat,
- zrychlete svou malbu,
- malujte v mnoha krátkých/rychlých vrstvách, stihnete tak to nutné a po zaschnutí přidáte další, takto přidávejte vrstev, kolik potřebujete.
Využívejte oboje => za mě je nejlepší varianta ta, kdy v určitých chvílích využíváte oboje!!!
Změníte-li pohled na věc a přístup a naučíte se s akrylovými barvami malovat, je velmi pravděpodobné, že z nich budete časem nadšeni tak, jako čím dál více já.
Má doporučení:
Slibovala jsem vám správný postup. Tak tady je…
- Nesnažte se stihnout vše v jedné vrstvě – tohle změní mnohé, protože tak v pohodě stihněte v dané vrstvě vše, co potřebujete.
- Při malbě velkých ploch používejte větší velikosti štětců (zejména při rozblokování obrazu), rychleji tak zaplníte velké plochy, než začne barva zasychat.
- Před začátkem malby si nachystejte vše, co potřebujete, ať vás nic nezdržuje.
- Je-li to ve vašich silách, zkuste zrychlit svou malbu, aniž by to bylo na úkor výsledku. V tom vám pomohou různé tréninky a získání potřebných informací. Také vám prospěje, když si postup malby promyslíte dopředu, v tom vám pomůže předloha.
- Snažíte-li se barvy propojovat nebo rozmazávat, pomozte si střičkou s vodou. Barvy na paletě, podklad i malbu jemně vlhčete. Pokud vás to láká, zkuste třeba médium zpomalující schnutí nebo akrylové barvy s delší dobou schnutí.
Příklad
Ukážeme si to ještě na konkrétním příkladu. Dám tady fotografii a popíšu vám, jak bych postupovala při jeho malbě…
- Nejprve bych si obrázek rozvrhla a poté rozblokovala velkým zkoseným syntetickým štětcem, abych plochu pokryla rychle.
- Při malbě první vrstvy oblohy bych nejen použila bod 1, ale také bych podklad a malbu přestříkávala jemně vodou, abych do sebe barvy krásně propojila a docílila hladkých přechodů.
- Malbu mraků bych si rozdělila do co nejvíce vrstev, opět bych během malby přestříkávala malbu, abych konce mraků rozmazala do ztracena.
- Zbývající plochy nejsou příliš velké (kromě louky v popředí) a proto bych se snažila malovat celkem rychle, i když precizně. Tentokrát bych už malbu nevlhčila, není to potřeba.
- Stromy v popředí bych malovala štětcem daggerem striprem a abych docílila tenké linky, tmavou barvu bych naředila (tak, abych dostala tekutější konzistenci barvy, ale nenaředila pigment až moc, v případě použití profesionálních barev s kvalitními pigmenty by i naředěná barva byla stále sytá.
- Pro malbu louky v popředí bych zvážila houbičku, špachtli, nebo velký plochý štětec s přírodními štětinami, čímž bych zaplnila rychle velkou plochu.
Výsledek:
Nemusím si pořizovat akrylové barvy s pomalejší dobou schnutí, ani žádná média. Vystačím si s vodou, přizpůsobím velikost štětců a nechci vše stihnout v co nejmenším počtu vrstev. Někdy pracuji s větším množstvím vody, jindy s hustou, neředěnou barvou a malým množstvím vody. Různě pracuji také s tempem malby – někdy pracuji pomalu a precizně, ve chvílích, kdy je to potřeba zrychluji.
Věřím, že vám tento článek bude k užitku. Pokud vám můžu s něčím pomoci, nebo chcete-li se pochlubit s vašimi pokroky a úspěchy, piště mi na email, nebo do komentářů, ráda si je přečtu. To by bylo pro tuto chvíli vše a sejdeme se zase příště.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů