Vítám vás a mám na vás hned otázku. Znáte “Paretovo pravidlo”? Ne? Pak určitě dočtěte dnešní článek až do konce. Já jsem o něm poprvé slyšela na hodinách ekonomie na vysoké škole.
Dneska si o něm povíme, protože se krásně hodí i pro malování krajin akrylovými barvami a může vám opravdu velmi pomoci.
Co je to Paretovo pravidlo?
Paretovo pravidlo je pojmenováno podle italského ekonoma Vilfreda Pareta, podle kterého pramení 80 % důsledků z 20 % příčin (Zdroj Wikipedie).
Můžeme tedy říci, že…
80 % výstupů pramení z 20 % vstupů
(80 % důsledků pramení z 20 % příčin, tzn. některé příčiny mají významný vliv na celkový výsledek)
Dalo by se to také pro náš případ říci takto:
Cca 20 % informací má takový význam, že vás dostane velmi rychle na 80 % výsledku, který si přejete.
Platí to i pro malování?
No jasně!!! A přesně tohle pro vás hledám a na základě toho tvořím produkty.
Pravda je taková, že dosáhnout 80 % „úrovně experta“, v našem případě profesionálního malíře, stačí. Cesta od 80-100% je prakticky nekonečná. Kdo může říci, že je už stoprocentní expert? Vždy je něco, co ještě můžeme v dané oblasti zjistit, zkusit, objevit…
Myslete na to a mějte to na paměti vždy, když se ženete dopředu za dokonalými výsledky. Když budete 80 % malíři, je to až dost!!!
Jde o to odhalit malé procento příčin (20 %), které významně ovlivňují konečný výsledek (na 80 %).
Ukázky Paretova pravidla:
- Jakých 20% informací potřebuji znát, abych se dostal/a na 80 % úrovně experta? Jinými slovy, jakých 20 % potřebuji znát, abych se naučil/a malovat na 80 %?
- Jakých 20 % informací potřebuji znát, abych zvládl/a namalovat obraz na 80 % úrovně profesionálního malíře?
- Hledám 20 %, které mě rychle dostanou k 80 % mého cíle.
- Jakých 20 % návyků potřebuji změnit, abych dosáhl/a 80 % úspěchu?
- Na jakých 20 % činností/znalostí vynakládám 80 % svého času s tím, že mi tvoří jen 20 % benefit?
- Jakých je 20 % informací, které z 80 % ovlivní výsledek.
Ukázky Paretova pravidla:
- 80 % času při malbě obrazu využíváme 20 % ze všech informací o malování.
- Kterých 80 % informací nemá takový vliv na konečný výsledek jako zbylých 20 %?
- Kterých 80% činností mi bere extrémně mnoho času a má jen 20% vliv na výsledek?
- Budete-li své obrazy prodávat, pak 80 % obrazů si od vás koupí 20 % vašich stálých zákazníků či fanoušků vaší malby.
A tak dále. Mohli bychom pokračovat. Paretovo pravidlo zkrátka najdeme v malování stejně, jako v jiných oborech nebo v ekonomii.
Fajn, řekli jsme si, co to je. A co teď s tím?
Vy se potřebujete naučit těch 20 %, abyste dosáhli svých cílů. Můžete sami hledat a zdlouhavě zjišťovat, které to jsou, nebo počkáte, až na to přijdu já a řeknu vám to. Vlastně už čekat nemusíte, já už na to totiž přišla. A dneska vám to prozradím. Co dneska, rovnou teď hned.
Na obrázku můžete vidět dva kruhy. Ten vlevo ukazuje 80 % informací nebo částí malování, které nemají příliš vliv na konečný výsledek i když se na něm z velmi malé části také podílí. Naopak v pravé části můžete vidět podle mého 3 zásadní oblasti, které spadají do oněch 20 % informaci, které mají 80 % vliv na konečný výsledek. Jsou tedy informacemi zásadními, nejdůležitějšími, klíčovými.
PŘEDLOHA vám řekne, co máte malovat, když si nevíte rady. VZDUŠNÁ PERSPEKTIVA zahrnuje zachycení vzdálenosti, která stojí především na práci s TEORIÍ BAREV. Toto jsou stěžejní informace a tedy 20% informací, které používáte při malbě 80% obrazu.
Samozřejmě, že další informace také potřebujete, oceníte a upotřebíte při malbě, ale nemají na konečný vzhled obrazu a tedy na výsledek tak výrazný vliv. Jsou to už jen drobné dílky z celkového puzzle.
Použijete-li při malbě obrazu správně teorii barev a namícháte podle ní vhodné odstíny, což využijete při znázorňování vzdušné perspektivy a necháte si pomoci předlohou, dosáhnete velmi dobrého výsledku a už bude celkem jedno, jaké jste použili štětce, jaké tahy, jakou hustotu barvy měly, kolik jste malovali vrstev, jaký jste při malbě použili postup, atd.
Nechci tím říct, abyste se na zbytek informací vykašlali. Jen chci říci, abyste začali těmi nejpodstatnějšími oblastmi, a až poté pilovali „drobnosti“. Odložíte je zkrátka na později.
Toto pravidlo platí celkově, ale i u jednotlivých částí…
Řekli jsme si, že platí, že 20% informací vás může dostat na 80 % výsledků profesionálního malíře, platí ale také, že toto pravidlo můžeme aplikovat i v jednotlivých oblastech malby.
Uvedeme si zase příklady:
- OBLAST PŘEDLOHY – jakých 20 % informací z předlohy potřebujete znát pro 80 % výsledek? Především vhodně namíchané barvy a kontrast.
- OBLAST BAREV – jakých 20 % informací týkajících se barev potřebujete znát pro 80 % úspěch? Především teorii barev.
- OBLAST TVORBY OBRAZU – jakých 20 % informací týkajících se tvorby obrazu potřebujete znát, pro dosažení 80 % úspěchu? Mě se nejvíce osvědčily 3 fáze malby obrazu a malba vždy od nejvzdálenějších částí krajiny.
- atd…
Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Pamatujete na to, co zahrnuje krajinomalba akrylem?
V těchto oblastech také můžete hledat jednotlivě 20 % informací, které vás dostanou na 80 % úroveň profesionálního malíře. Pro ukázku to stačí, vy už jste si určitě představu udělali…
Zkuste popřemýšlet, kolik činností kolem malování děláte, ale nepřináší vám velké výsledky. Najděte chyby, které neustále opakujete a zkuste hledat 20 % informací, které vám pomohou, abyste je už nedělali. A tak dále.
Paretovo pravidlo nejvíce oceníte na samém začátku
Toto pravidlo nejvíce oceníte ti z vás, kteří jste na samém začátku a chystáte se teprve začít malovat, nebo malujete-li pár týdnů. Proč? Protože pokud si necháte správně pomoci a začnete právě těmi 20 % informací a praxe, které vytvářejí oněch 80 % výsledků, pak u sebe uvidíte obrovské pokroky v malbě. Poté už budete „jen“ dolaďovat konečných 20 %, které už tak razantní změny ve vašem posunu nevyvolají.
Zaměřte se tedy především na TEORII A MÍCHÁNÍ BAREV, práci s PŘEDLOHOU a na VZDUŠNOU PERSPEKTIVU.
Všechny tyto oblasti, podstatné informace a praktické kroky najdete v balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“.
Dnes už je to vše. Napište mi do komentáře, jestli jste někdy slyšeli o Paretově pravidle, jestli ho při malbě využíváte, a já se na vás budu těšit zase příště. Mějte krásný týden.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě a už na nic nečekat…
… Ale nevíte, jestli se vydat na cestu “malíře samouka” nebo si nechat s výukou malby pomoci, začněte tím, že si stáhnete průvodce “Objevte, která malířská cesta je pro vás”. Jestli ještě nemáte vyřešeny pomůcky, pak je pro vás vhodný „Průvodce výběrem pomůcek“.
0 komentářů