Vítejte u dalšího článku ze série „Nedaří se mi…“, dnes s názvem „Nedaří se mi 2. díl – Kde může být chyba? II. část“.
Minule jsme si v článku Nedaří se mi 1. díl – Kde může být chyba? I. část pověděli, jaké mohou být příčiny toho, že se vám třeba nedaří, a zaměřili jsme se na příčiny související s pomůckami, které při malbě používáte.
Dnes se podíváme na druhou část a tedy příčiny, které mohou souviset s postupem, který volíte.
Příčiny spojené s postupem
Příčiny spojené s postupem mohou být tyto:
- moc tlačíte na štětce,
- nabíráte na štětec příliš barvy,
- spěcháte,
- nepoužíváte správně vodu,
- „přeblendíte“ to,
- vybíráte si náročné předlohy,
- jste na sebe příliš tvrdí.
Moc tlačíte
Jedna z možností, proč se vám nedaří malovat např. stromy a jejich listoví nebo padající vodu vodopádu, může být ta, že na štětec příliš tlačíte. U některých prvků krajiny je totiž žádoucí, aby byly tahy štětcem zřetelné. Proto je někdy zapotřebí, abyste ve správnou chvíli přestali tlačit.
Stejným štětcem můžete vytvořit rozdílnou stopu či otisk právě v závislosti na tom, jak moc či málo na něj budete v danou chvíli tlačit.
Nabíráte na štětec příliš barvy
Jedním z problémů, který může také nastat, je, že při malbě nabíráte na štětec příliš mnoho barvy. Je to vcelku v pořádku, malujete-li velké jednolité plochy – modrý základ oblohy, modrý základ oceánu, základ hory apod.
Malujete-li ale např. stromy a jejich listoví, kde chcete, aby byly vidět tahy štětce a určitá struktura, může to být kámen úrazu. Pokud je to váš případ, zkuste příště nabírat menší množství barvy.
Spěcháte
Je jedno, jestli spěcháte při míchání barev nebo se samotnou malbou. Obojí může způsobovat, že se vám nedaří.
Spěcháte-li při míchání barev, nemusí se vám podařit namíchat správný odstín, což může mít zásadní vliv na výsledný dojem obrazu.
Spěcháte-li při samotném malování, také to není dobré. Hůře můžete kontrolovat své tahy, nebo malujete třeba dříve, než je první vrstva dostatečně suchá.
Zejména poslední zmíněná poznámka má obrovský vliv. Malujete-li dříve, než je předchozí vrstva suchá, budou se vám barvy na plátně zakalovat a míchat, tahy, které jste předtím vytvořili, a byly žádoucí, si rozmažete nebo dokonce předchozí vrstvu prakticky setřete.
Dejte si na čas i při míchání barvy i při samotném malování a zbytečně nespěchejte.
Nepoužíváte správně vodu
Správné používání vody při práci s akrylem, je důležité. Malujete-li technikou akvarelu, pak ředíte barvy více, než když malujete technikou napodobující olejomalbu. Při druhé zmíněné technice používáte vodu především na lehké zvlhčení štětců a při jejich čištění.
Chcete-li malovat stylem napodobující olejomalbu a použijete-li vody více, nebo budete mít štětce příliš mokré, nedocílíte tahů, které potřebujete, nebo vám bude barva po plátně kapat či téct (pokud malujete u stojanu a plátno vám neleží ve vodorovné poloze).
„Přeblendíte“ to
U některých prvků (částí) krajiny je potřeba barvu v určité chvíli rozmazat (tzv. rozblendit), aby se barvy a tím i části krajiny propojili. Je to žádoucí např. u mraků, u hor, malujete-li krajinu v mlze, vodopád aj.
Někdy se ale stane, že se do toho rozmazání malíř obuje až moc a takzvaně to přeblendí. Drhne a rozmazává, až mu už nezbyde na plátně skoro žádná barva, tak přidá další vrstvu a opět jede a blendí.
Nejen, že si tak prakticky sedře veškerou barvu z plátna, ale navíc to nemá žádoucí efekt. Ba naopak, stačí trochu a zlehka, žádné extrémní tlačení a rozmazávání dokud vám neupadnou ruce. Také je nutné si na to vzít vhodný štětec.
Vybíráte si náročné předlohy
Začínáte-li s malování, zkuste si vybírat jednodušší předlohy, které nemají příliš detailů. Pokud si volíte náročné předlohy se spoustou prvků a detailů, může to být na vás moc. Příště zkuste něco jednoduššího a více si s tím pohrajte. I na jednodušších malbách se toho hodně naučíte.
Jste na sebe příliš tvrdí
Chápu, že člověk chce být co nejdříve v cíli a umět vše nejlépe hned, ale nezapomínejte, že je to trošku delší proces. Není to záležitost jednoho měsíce. Nebuďte na sebe příliš tvrdí. Buďte k sobě shovívaví a mějte se sebou trpělivost.
Budete-li na sebe příliš přísní, je možné, že začnete být frustrovaní. Zkuste zpomalit, zamyslet se nad tím, co všechno už jste zvládli a co se vám povedlo. Nesoustřeďte se jen na to, co se vám nedaří. Časem se to poddá.
Dnes jsme odkryli další možné problémy, které mohou způsobovat, že se vám příliš nedaří. Opět si je projděte a zamyslete se, jestli to či ono není i váš problém. Může se stát, že jich najdete více, nevěště hlavu, vše se dá napravit. Zkuste příště tyto problémy či tendence nahradit lepším postupem či pomůckami a určitě pocítíte změnu.
Pro dnešek už to stačí, mějte se pěkně, příště se sejdeme u dalšího článku ze série Nedaří se mi 3. díl – Co dělat, když mám den blbec? a pamatujte si, že hlavní klíčem k ovládnutí malby je vytrvalost.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů