Nevím proč, ale když jsem začínala malovat, měla jsem tendenci, vždy namalovat obraz najednou, bez jakýchkoli delších přestávek. Prostě jsem to potřebovala a hlavně chtěla mít hotové. Těšila jsem se na konečný obraz.
Jenže jakmile jsem měla obraz hotový a líbil se mi, dostavil se zároveň drobný pocit zklamání, že už je hotový a co teď. Radost, kterou jsem z hotového obrazu měla, rychle pominula a já pak zase přemýšlela, co namaluji příště.
Nežeňte se za výsledkem
Došlo mi, že nejde o ten hotový obraz, ale o samotné malování. Dělá mi radost malování obrazu a ne jen hotový obraz. Dnes to mám tak, že jsem samozřejmě zvědavá, jak bude konečný obraz vypadat, ale zároveň si užívám to samotné malování. Protože o to hlavně jde.
Tím, že jsem se snažila obraz dokončit najednou, jsem zbytečně spěchala. Byla jsem nedočkavá. Jakmile se stalo, že jsem malovala větší obraz už několik hodin a stále nebyl hotový, začala jsem spěchat a zbytek obrazu „odbývala“.
Snažila jsem se rychleji míchat barvy, což vedlo k méně odpovídajícím barvám. Začala jsem zachycovat čím dál méně detailů, což způsobilo, že obraz působil méně realisticky a také jsem použila větší štětce a méně jsem je střídala.
Profesionální malíři malují jeden obraz spoustu hodin, nikoli najednou
Možná na mou touhu dokončit obraz najednou mělo vliv i to, že jsem netušila, že profesionální malíři malují jeden větší obraz i desítky hodin a proto ho tvoří s přestávkami. Jakmile jsem se to dozvěděla, začala jsem zvažovat, že se přestanu hnát za konečným výsledkem, ale rozdělím si to.
Právě toto zjištění o profesionálních malířích bylo jedním z mých „aha momentů“. Bylo to pro mě obrovské překvapení.
Nemalý vliv na změnu pro mě mělo i to, že s malými dětmi málo kdy dokončíte něco najednou. Popřemýšlela jsem nad tím, jak by se dal obraz rozdělit na části, které bych mohla malovat s přestávkami.
Obraz, který malujete akrylem, malujete ve vrstvách tak, že předchozí vrstva nejprve musí zaschnout. To bylo vodítko k tomu, jak si práci rozdělit.
Nejprve jsem si obraz rozvrhla tužkou nebo jednou barvou štětcem a poté jsem ho „rozblokovala“ (vytvořila barevné plochy, odpovídající předloze). Poté vše muselo zaschnout a tak jsem mohla pokračovat jindy.
Zpomalte, přemýšlejte o obraze a opravujte chyby už v začátku
Původně jsem myslela, že to bude až moc zdlouhavé, ale víte co? Mělo to jednu nesmírnou výhodu. Než jsem se opět dostala k dalšímu malování, mohla jsem si průběžně rozpracovaný obraz prohlížet a přemýšlet o něm.
Všímala jsem si, jestli jsem už v počátku zachytila správně barvy a mohla jsem to zavčas ještě opravit. Kdybych malovala najednou, nevěnovala bych tomu tolik pozornosti, případnou chybu neopravila a pokračovala dále. Jenže chyby se pak většinou znásobí.
Je lepší to podchytit už na začátku. Jakmile jsem to zjistila, naučila jsem se odhalit chyby v čas. Je prima malovat další vrstvy až tehdy, jste-li naprosto spokojeni s vrstvou předchozí.
Více si malování užívejte
To, že jsem si práci rozvrhla a malovala obraz postupně, mě vlastně uklidnilo. Přestala jsem hnát, soustředit se jen na cíl a začala si samotné malování více užívat. Jako nějaký gurmán.
Je jasné, že obraz malých rozměrů namalujete na jednou, i když si třeba dáte na čas. Ale pokud malujete rozsáhlejší dílo a stále máte tendence ho malovat najednou, jako dříve já, popřemýšlejte, jestli by vám také neprospělo, práci si rozdělit.
Jak dlouho, jak svižně a detailně malujete, je také otázka vašeho stylu. U svižnější méně detailní malby je jasné, že zbytečně práci protahovat na několik etap pro vás nebude. Mluvím-li o rozvržení práce, týká se to především vás umělců, kteří chcete malovat realisticky s největším množství detailů, aby obraz co nejvíce odpovídal realitě.
Malování na části má výhody
Shrnu-li to, může mít pro vás malování na části řadu výhod:
- jednotlivé vrstvy pořádně zaschnou, než budete pokračovat,
- nebudete spěchat a dáte si s obrazem více práce,
- budete o obrazu více přemýšlet,
- můžete lépe zachytit a opravit chyby už v začátku,
- začnete si malování více užívat a přestanete se soustředit jen na cíl.
Tím vším nechci říct, že malovat obraz najednou je chyba. Malujte tak, jak je vám to příjemné a jak vám to dělá radost. O to jde především. Popřemýšlejte, co vám dělá radost, co vás víc baví – jestli malovat najednou, anebo na části.
Malujete-li v plenéru, tak je jasné, že obraz budete malovat najednou, pokud si neuděláte na začátku foto toho, co chcete malovat, jako pojistku v případě, že budete muset malování přerušit.
Musíte tedy obraz malovat najednou?
Má odpověď na otázku „Musím obraz malovat najednou?“ je tedy následující.
Můžete a nemusíte, záleží na:
- stylu vaší práce – malujete-li svižně a velkými štětci, tedy méně detailní malbu, nebo malujete hodně detailní malby,
- tom, co je vaší předlohou – malujete-li v plenéru, nebo podle fotografie,
- velikosti obrazu,
- tom, kolik času chcete jednotlivým obrazům věnovat,
- tom, co vám dělá radost.
Jakmile si odpovíte na tyto otázky, třeba na papír, pak už z toho samo vyplyne, jestli je pro vás vhodné malování obrazu rozkouskovat, nebo ne.
A pokud bych měla vyzdvihnout nejdůležitější aspekt, pro vaše rozhodnutí, bylo by toto: „Rozhodněte se podle toho, co vám dělá radost“.
Dnes je to vše, určitě máte o čem přemýšlet. Zatím se mějte pěkně a nezapomínejte, že malovat se naučí každý, kdo po tom opravdu touží a je vytrvalý.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů