Vítám vás u dalšího článku, tentorkát se bude opět týkat předloh pro obrazy.
Z názvu článku je vám nejspíš jasné, že moje sezóna jejich tvorby už začala, a to konkrétně na přelomu dubna a května. Nicméně svou sbírku fotografií pro malbu obrázků nejvíce rozšiřuji právě během prázdnin v souvislosti s různými výlety, které právě využívám pro jejich tvorbu. Člověk si na nich odpočine, věnuje se rodině, ale zároveň propojí příjemné s užitečným.
V závěru tohoto článku mám na vás také jednu otázku, tak jí prosím věnujte ještě trochu svého času, děkuji…
Fotím celoročně, nejvíce však během léta
Jelikož maluji jakékoli krajiny, tak se snažím fotit celoročně a v různou denní dobu. Samozřejmě, pokud chcete malovat např. jen zimní krajiny, je jasné, že vaše „fotografická sezóna“ bude v zimě. Chcete-li se soustředit třeba na západy slunce, pak bude tvorba předloh možná trošku náročnější. Musíte totiž více plánovat a být v konkrétní denní dobu na konkrétním místě. Záleží, co chcete malovat a podle toho plánujete.
Obecně v tom ale nehledejte nic složitého. Fotím především mobilem. Snažím se vždy, když se mi nějaká krajina líbí ať už celkově, nebo v daném okamžiku (např. při východu, nebo západu slunce), využít možnost a fotím i v běžných denních situacích. Krásné fotky jsem si vytvořila například i během cesty s dětmi do školky, kdy bylo nádherné ráno. Je to otázka chviličky, každý máme většinou telefon někde po ruce.
Rozděluji tedy svou tvorbu předloh do dvou hlavních „etap“. První „etapa“ je ta, kdy vím konkrétně den, kdy pojedeme někam na výlet a tam nafotím maximum, co jde. To je právě většinou během léta. Druhá „etapa“ jsou příležitostné fotografie, kdy se mi něco zalíbí, což je zase celoročně.
Proč dnešní článek píšu? Spoustu informací z něj už určitě víte, chci vám jen připomenout, že teď je vhodná doba, na tvorbu předloh. V zimně si za to určitě poděkujete. Budete mít hromadu fotografií, tedy spousty materiálu pro malby obrazů a zůstanete v teplíčku.
Připomeňme si spolu ještě obrovskou výhodu používání předlohy, jen tak, pro jistotu…
Největší „benefit“ používání předlohy
Jako naprosto největší „benefit“ používání předlohy vnímám to, že z ní téměř všechno můžete vyčíst. A opět zmíním toto:
Čím méně se toho chcete o malování krajin učit, tím větší význam pro vás má používat předlohu. Čím více se naučíte o malování krajin (teď mám na mysli např. perspektivu, vhodné barvy, jak dostat do obrazu hloubku, atd.) a pochopíte principy skladby krajiny na plátně, tím méně se „musíte“ řídit předlohou (bude pro vás mnohem jednodušší vymýšlet si vlastní krajiny, kombinovat několik různých předloh do jednoho obrazu, aby to spolu fungovalo, apod.)
Pokud jste tu noví…
Řeknu vám to na rovinu. Jedna z věcí, která může rozhodnout o vašem úspěchu nebo neúspěchu v malbě je to, zda používáte předlohu. Na téma předlohy jsem napsala už několik článků – „Jak si tvořím předlohy pro obrazy?„, „8 důvodů, proč používám vlastní fotografie jako předlohu“ a “ Varianty předlohy a jak z nich vytěžit maximum„, tak se na ně určitě také podívejte.
Ukázka několika mých nových předloh pro budoucí obrazy…
Toto je malá část mých nových předloh pro budoucí obrazy.
Znovu opakuji, že každou svou předlohu využívám na maximum. To znamená, že podle ní maluji několik různých obrázků. Tvořím si různé výřezy, jak pro různě velké obrázky, tak pro různé formáty.
Jaké jsou mé oblíbené formáty?
- Fotografie jako celek.
- Užší výřez – buď horní polovina, nebo „zkrátím“ oblohu a popředí (např. louku, vodní plochu, apod.).
- Pravá a levá polovina obrazu, nebo jen střed obrazu – vzniknou obrazy na výšku.
- Několik detailnějších výřezů buď pro obrazy, nebo jako drobné tréninky.
Vidíte, na základě jedné fotografie můžu vytvořit třeba až 8 obrázků.
Tohle je na téma tvorby předlohy pro dnešek vše, ale… Pokud vás zajímá k předlohám více, chcete vědět, jak s nimi pracovat, jak tvořit jejich rozbor a získat šablonu pro rozbor předlohy, kterou můžete využívat při malbě každého obrazu, pak tohle vše najdete v balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“.
Ještě mám na vás dotaz…
Věnujte mi prosím ještě chvilku vašeho času. Zajímalo by mě, jestli stíháte číst články každou neděli, nebo mám teď přes léto v červenci a srpnu udělat pauzu, abyste je stihli dohnat. Prosím, napište mi do komentáře zpětnou vazbu.
A teď už je to opravdu vše, přeji vám krásnou neděli a sejdeme se zase příště, což bude buď příští neděli, nebo až v září, záleží na vaší zpětné vazbě…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů