Zdravím vás a vítám u dnešního článku. Už dříve jsem vám ve dvou článcích („Mé chyby v začátcích – rozbor jednoho z prvních obrazů“ a „Mé chyby v začátcích 2. díl – rozbor dalších obrazů“) zmiňovala, jaké chyby jsem v začátcích dělala, a stále nejsme u konce. Čím déle maluji, tím zjišťuji, jaké další a další malířské chyby jsem neustále nevědomky opakovala.
Dnes se o ně zase podělím, ať se z mých chyb třeba poučíte…
Nevyužívání výhod a potenciálu akrylových barev
Velmi brzy po tom, co jsem se rozhodla, že se naučím malovat krajiny a hledala si potřebné informace, jsem věděla, na kolik způsobů se dají akrylové barvy použít. Jen to stručně připomenu. Můžete s nimi napodobovat olejomalbu, akvarelovou malbu, malovat špachtlemi či paletovým nožem, nebo vše kombinovat. Každá tato možnost vyžaduje trošku odlišný postup práce.
A já to tehdy vše už věděla, ale vůbec jsem toho nevyužívala. Druhá stránka věci byla ta, že jsem navíc netušila, že můžu pracovat s dobou schnutí akrylových barev, ale to je vedlejší. I když jsem o výhodách a potenciálu akrylových barev věděla, nevyužívala jsem to při malbě a řeknu vám, že dnes vlastně ani nevím proč. Prostě mi to tehdy ještě nedošlo. Hledala jsem způsoby a postupy, jak namalovat třeba strom, kámen, apod., a úplně opomíjela optimální využívání potenciálu akrylových barev.
Nevyužívání teorie barev
S teorií barev jsem bojovala už od samého začátku. Neznala jsem souvislosti a její obrovský význam pro malbu. Jelikož jsem učení a získávání potřebných informaci z barevné teorie neustále odkládala, není divu, že jsem ji při malbě obrazů ani nevyužívala.
Analogické a komplementární barvy
Zaměřme se teď na chvíli na analogické a komplementární barvy. Nechápu, jak jsem si mohla myslet, že se bez těchto informací obejdu. Jsou tak zásadní, oboje. Jak pro znázornění vzdušné perspektivy, tak pro zvýšení reálnosti celého obrazu. Ale nejen to. Potřebujete je znát také pro malbu světla a stínu, atd.
Práce s teplotou barev
Práci s teplotou barev jsem naprosto ignorovala. Myslela jsem si, že se jí potřebuji zabývat jen, pokud bych např. chtěla malovat zimní krajiny a chtěla, buď aby působily teple (jako určitý kontrast), nebo naopak studeně (jako podpora zimního období), případně pokud bych malovala tropické krajiny a chtěla, aby působily „hřejivě“. Netušila jsem, že s teplotou barev potřebuji pracovat v rámci celého obrazu a opět při zachycování vzdušné perspektivy.
Absence stupňování
Co spadá mezi mé další zásadní začátečnické malířské chyby, je naprostá absence stupňování. Snažila jsem se všechny části obrazu malovat stejně detailně, stejnou texturou a se stejnou intenzitou kontrastu.
Není divu, že jsem nedosahovala výsledku, kterého jsem chtěla, nemluvě opět o vzdušné perspektivě. Dnes už chápu, že nemůžu „dostat“ do obrazu vzdálenost, aniž bych stupňovala kontrast, detaily a zachycení struktury či textury. Bez toho to zkrátka nejde.
Nevyužívání předlohy na maximum
Vraťme se také ještě k předloze. V minulosti jsem zmiňovala jako chybu absenci předlohy. Za tím si stojím a celkem rychle jsem na to na samém začátku přišla. Ovšem netušila jsem, čeho všeho si mám v předloze vlastně všímat. Měla jsem více přemýšlet a pozorovat ji, ne jen na slepo malovat.
Předloha vám toho „řekne“ opravdu hodně, potřebujete ale také vědět, co všechno v ní máte hledat. Využívání předlohy není jen o kompozici nebo správně namíchané barvě. Je toho mnohem více.
Nepromyšlený postup malby
Na samém začátku jsem také neměla příliš promyšlený postup malby. Malovala jsem zkrátka od těch částí obrazu, od kterých se mi v danou chvíli chtělo, u kterých jsem věděla, že to nějak nejspíš zvládnu namalovat. Pak jsem se divila, že se mi na obrázek nevešlo všechno, co jsem chtěla, nebo že některé části obrazů byly propracovanější a vypadaly reálněji, než jiné. Dnes už svůj osvědčený postup malby mám, a dělím se o něj.
Dělat chyby je jedna věc. Druhá věc je, když díky jedné chybě děláte další a pak další…
Nabalování chyb
Ještě bych se s vámi chtěla pobavit o nabalování, nebo řetězení chyb. O co jde? Jde o to, že když uděláte jednu chybu, na základě ní už pravděpodobně uděláte i tu další, čímž se chyby v obraze kupí.
V následujícím textu najdete několik konkrétních chyb (levý sloupec), na které se pak často nabalí další chyby jako důsledek (pravý sloupec).
ABSENCE PŘEDLOHY
- NEPROPRACOVANOST,
- ABSENCE VZDUŠNÉ PERSPEKTIVY,
- CHYBNĚ ZNÁZORNĚNÉ STÍNY,
- NEVHODNÉ BARVY,
- ABSENCE BAREVNÉ RŮZNORODOSTI,
- ABSENCE STUPŇOVÁNÍ,
- NEPROMYŠLENÝ POSTUP MALBY.
NEVYUŽÍVÁNÍ TEORIE BAREV
- NEVHODNĚ NAMÍCHANÉ BARVY,
- ŠPATNÉ ZNÁZORNĚNÍ VZDUŠNÉ PERSPEKTIVY,
- CHYBNĚ ZNÁZORNĚNÉ STÍNY,
- ABSENCE BAREVNÉ RŮZNORODOSTI,
- ABSENCE STUPŇOVÁNÍ.
NEVYUŽÍVÁNÍ PŘEDLOHY NA MAXIMUM
- NEPROPRACOVANOST,
- ŠPATNÉ ZNÁZORNĚNÍ VZDUŠNÉ PERSPEKTIVY,
- ŠPATNĚ ZACHYCENÉ STÍNY,
- ABSENCE STUPŇOVÁNÍ,
- NEPROMYŠLENÝ POSTUP MALBY.
ABSENCE STUPŇOVÁNÍ
- ŠPATNÉ ZNÁZORNĚNÍ VZDUŠNÉ PERSPEKTIVY,
- ŠPATNĚ ZACHYCENÉ STÍNY,
Některé kombinace chyb jsou téměř stoprocentní záruka neúspěchu:
- absence předlohy + spěch,
- absence předlohy + absence vzdušné perspektivy,
- nevyužívání teorie barev + absence stupňování,
- nepromyšlený postup malby + spěch,
- nepromyšlený postup malby + absence nebo dostatečné nevyužívání předlohy.
Děláte-li některé konkrétní chyby, které uvádím ve výčtu, dohromady, jako jsem to dělávala já, pak je téměř jisté, že se vám obrázek nepovede k vaší spokojenosti.
Dobrá zpráva ale je, že když kvůli jedné chybě uděláte další, odstraněním příčiny první chyby můžou zmizet obě dvě. Jako příklad si uveďme pochopení teorie barev, díky které následně vylepšíte také znázornění vzdušné (atmosférické) perspektivy. Zjistíte-li, čeho všeho či máte na předloze všímat, můžete pak obrázek lépe propracovat, zvolit vhodné barvy, správně zachytit stíny, správně zachytit vzdušnou perpsektivu a také obrázek vystupňovat…
Bohužel, člověk na začátku neví, co ještě neví, a tak ho to ani netrápí. Jenže pak je obtížné, dosahovat lepších výsledků. Chce to pohled zvenčí a konstruktivní kritiku někoho, kdo je dále, než vy, a která vás posune správným směrem.
Jestli už nechcete dělat stále stejné chyby, a na ně nabalovat další a další, jestli už chcete vzít krajinomalbu akrylem pevně do svých rukou a vědět, co dělat, pak je pro vás vhodný balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“. Díky němu pochopíte, jak odstranit chyby a jakým postupem je nahradit.
To už dnes stačí. Sejdeme se zase za týden.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě a už na nic nečekat…
… Ale nevíte, jestli se vydat na cestu “malíře samouka” nebo si nechat s výukou malby pomoci, začněte tím, že si stáhnete průvodce “Objevte, která malířská cesta je pro vás”, pokud už řešíte výběr pomůcek, koukněte na „Průvodce výběrem pomůcek“.
0 komentářů