Tento článek jsem nazvala malý vs. velký obraz a o čem bude? Bude o tom, jestli snadněji namalujete malý obraz, než velký obraz. Možná si říkáte, proč tomu věnuji celý článek, vždyť je to přece jasné. No, čtěte dále a možná budete překvapeni…
Samozřejmě, že malý, nebo ne?
Možná vás hned napadne, že je přece naprosto jasné, že namalujete malý obraz mnohem snáz. Ale je to opravdu tak? Z mojí vlastní zkušenosti můžu říct, že to není tak jisté.
Samozřejmě pokud bychom se zaměřili jen na čas strávený malbou obrazu, pak je jasné, že velmi malý obraz namalujete mnohem rychleji, než obrazy velkých rozměrů. Časově je určitě malování malého obrazu tedy méně náročné, ale…
Další kritéria kromě času
Pomineme teď to, že záleží na tom, jak detailní obraz malujete. Budeme srovnávat dva obrazy, které chcete malovat stejně detailně, jen uvažujete, jaký si vyberete formát – malý nebo velký.
Budeme také předpokládat, že by člověk maloval oba obrazy, zejména jejich detaily, stejnými štětci, tzn., jejich stejnými velikostmi.
Takže pokud si malíř vybere jednu konkrétní předlohu, kterou chce namalovat, rozhoduje se pro výběr velikosti plátna a chce zvolit snadnější variantu. Co si má vybrat? Na první poprvé vás možná napadá, že je malé plátno správná volba, ale…
Pro malbu detailního obrazu je mnohem jednodušší větší obraz než hodně malý, i když to bude časově náročnější. Možná si teď myslíte, že jsem se zbláznila, protože přece menší plochu zaplníte rychleji než větší. Nebojte, nezbláznila jsem se, jen potřebujete vzít do úvahy ještě další aspekty malby, než jen čas – náročnost a „prostoje“.
Srovnání, výhody a nevýhody
Proč si myslím, že může být snadnější namalovat větší obraz? Malujete-li malý obraz, musíte si dávat velký pozor na jednotlivé tahy a jejich preciznost, tím pádem malujete déle, než byste čekali, navíc jen velmi těžce zachytíte všechny detaily na malou plochu.
Pokud si ale vyberete větší plochu pro malování, malujete „ve větším měřítku“ a tím pádem pro vás bude mnohem snadnější zachytit řadu detailů, nebudete limitováni velikostí štětce nebo pidiplochou. Nebudete muset tak moc kontrolovat každý jednotlivý tah. Tudíž ve výsledku malujete mnohem svižněji.
Co ještě stojí za zmínku a zvážení, je zasychání barev. U malého obrazu pomalujete plochu mnohem rychleji a proto ve chvíli, kdy budete chtít přidávat další vrstvy, bude předchozí vrstva stále ještě mokrá. Takže pokud nebudete neustále obrázek vysušovat fénem, docela se načekáte, než budete moci v malování pokračovat. Opět vám tato drobnost prodlužuje dobu malby a náročnost malého obrazu.
To se vám u většího obrazu zřejmě nestane, protože než pomalujete celou plochou první vrstvou a začnete přidávat další, první už bude suchá nebo téměř suchá.
Shrnutí
Popřemýšlejte, jestli je pro vás opravdu snadnější malba malého obrázku. Zvažte, jestli vám nejde o to, namalovat ho prostě jen rychle, protože je malý, ale příliš vám nepůjde zachycení detailů. Protože byť si koupíte opravdu tenké detailní štětce, není to tužka nebo pastelka a tahy jim namalované budou mít vždy určitou „tloušťku“ čáry. I ten nejtenčí tah je pro malý obraz třeba stále „tlustou“ čárou, kdežto pro větší obraz ne. Proto pro jakkoli zdatného malíře může být docela náročné namalovat malý obrázek.
Příště, až budete zvažovat malý vs. velký obraz, už budete vědět, že není jediným kritériem to, za jak dlouho bude obraz hotový, ale také to, jak moc se při jeho malbě „natrápíte“ detaily, což jeho malbu může prodloužit. Stejně tak zasychání.
Když se rozhodnete pro větší obraz, nemusí to znamenat, že ho budete malovat příliš dlouho. Použijete-li totiž na velké plochy velké štětce, zejména při malbě první vrstvy, pak jeho malba třeba nepotrvá o mnoho déle, než malý obrázek. A pokud mi nevěříte, zkuste si namalovat nějaký hodně malý obrázek (např. velikost pohlednice) a uvidíte, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů