V tomto článku bych se chtěla věnovat tomu, zda je lepší být malíř samouk, nebo si raději nechat poradit od někoho zkušenějšího. Pokud jste tedy člověk, který s malováním začíná, ale neví, zda si nechat pomoci, čtěte dále…
Malíř samouk
Kdo je podle mě vlastně malíř samouk? Abyste lépe pochopili, co chci tímto článkem sdělit, pak vám nejprve vysvětlím, koho si pod tímto pojmem představuji. Podle mě je to člověk, který nemá umělecké vzdělání a rozhodne se, že se to naučí sám pokusy a omyly. To znamená, že si vše sám vyzkouší. Nakoupí si barvy, štětce a další pomůcky a sám si vyzkouší, bez ohledu na recenze, jak se mu s nimi pracuje.
Podobně to udělá i v případě způsobu malby krajiny – vyzkouší si, jakými štětci se mu nejlépe maluje to či ono, jakými barvami nebo kombinacemi barev, atd. Zkrátka si praxí udělá jasnější představu, co mu funguje a co ne.
Výhody
Tato cesta má jednu obrovskou výhodu – získáte obrovské množství zkušeností. Čím více věcí si prozkoušíte, tím více se toho naučíte. Budete na sebe extrémně hrdí při každém dalším pokroku, protože vás to bude stát „pot a nervy“.
Nevýhody
Je to hoooodně zdlouhavý proces. A nejen to, je to také dražší varianta, protože zkouška různých pomůcek se může dost prodražit. Nakoupíte toho více, abyste měli jasnější představu o tom, co funguje a co ne.
Cesta za sebemenšími pokroky, když se vše učíte sami, je hodně náročná a vyžaduje trpělivého člověka. A nemluvím tady o týdnech a měsících, ale o létech. Je samozřejmě možné, že to zvládnete i rychleji, nicméně to zase obnáší, věnovat tomu denně docela dost času.
Nechat se vést někým zkušenějším
Člověk, který se nechá vést, upřednostní variantu, že se podstatné informace doví od někoho, kdo už si spoustu věcí prozkoušel a má více zkušeností. Chci zde zdůraznit, že nechat se vést někým zkušenějším není ostuda. Je to jen rychlejší cesta. Stejně si budete muset spoustu věcí sami vyzkoušet. U této varianty jde vlastně o to, urychlit začátek.
Výhody
Nechat si od někoho pomoci vám zkrátí dobu za lepšími výsledky. Získáte totiž rychleji potřebné informace a hlavně ze začátku uvidíte rychlejší pokrok, než kdybyste vše zkoušeli na vlastní pěst. Ušetříte tedy čas a pravděpodobně také peníze za hromadu nakoupených pomůcek.
Nevýhody
I tato volba má své nevýhody. Může to vést k tomu, že se spoustu informací naučíte „nazpaměť“ a ne už tolik praxí. Může dojít k tomu, že budete právě více spoléhat na znalosti, které jste získali a méně věcí si pak vyzkoušíte na vlastní kůži.
Jak jsem na tom já?
Já jsem začínala jako „nedobrovolný“ malíř samouk před čtyřmi lety. 😀 Chtěla jsem umět malovat krajiny a začala jsem si hledat informace o tom, jakými barvami bych mohla malovat. Rozhodla jsem se pro akrylové barvy, jenže když jsem na internetu hledala nějaké ucelené informace a hlavně v češtině, skoro nic jsem nenašla a tak mi nezbývalo nic jiného, než se vrhnout na „dráhu malíře samouka“. Koukala jsem sice na videa zkušených malířů, ale byly v cizím jazyce, spoustu věcí jsem si špatně přeložila nebo špatně pochopila a tak jsem musela zkoušet a zkoušet a zkoušet…
Pro koho je vhodné být malíř samouk
Hodně záleží na tom, jakou máte povahu a kolik chcete do svého koníčku vložit peněz. Pokud nejste zrovna trpělivý člověk, pak cesta samouka není pro vás. Nicméně pokud budete spoléhat jen na to, co se dovíte od někoho jiného a nevyzkoušíte to na vlastní kůži, nebo si i část informací neověříte sami na sobě, pak vám pomoc od někoho zkušenějšího nebude k ničemu.
Pokud s malováním začínáte, a jste trpěliví, tzn., nespěcháte rychle za lepšími výsledky, pak vám doporučuji, jděte cestou samouka. Jste zkrátka člověk, pro kterého je důležitější získat zkušenosti a až časem vidět výsledky. Vlastní zkušenosti jsou k nezaplacení. Můžete se ale dostat do bodu, kdy se zaseknete a i několik měsíců se vám nebude dařit posunout se v před (je-li to váš případ, mohl by vás zajímat článek „Nedaří se mi 4. díl – Co dělat, když dlouhodobě stagnujete?„). Pak i v takovém případně se vám může něčí pomoc hodit, protože to může znamenat, že se vám nedaří proto, že jen něco nevíte. Může vám chybět podstatná informace, kterou když získáte, zase vás to posune dále.
Pro koho je lepší, nechat si pomoci
Nejste-li ale extrémně trpělivý člověk a chcete co nejdříve vidět výsledky, pak bude lepší, necháte-li se od někoho vést. Také záleží, jak moc peněz si na koníček vyčleníte. Zaplatíte sice peníze za informace, ale už nebudete utrácet za pomůcky, které jsou nevhodné nebo nekvalitní. Co se času týče, zkrátíte čas z několika let třeba jen na několik měsíců, kdy během prvních pár měsíců uděláte velké pokroky, a pak už budete jen pilovat detaily a vlastní styl.
Závěr
Ještě chci zmínit, že ani jedna z uvedených možností není správná nebo špatná. Záleží na každém z vás, co upřednostňuje. Také se nebojte kombinovat. Určitě není na škodu, získat potřebné informace od někoho zkušeného, udělat si tak lepší představu, a poté přejít k tomu, že si vše vyzkoušíte na vlastní kůži.
Rozhodnutí je na vás, vy se znáte nejlépe a víte, jaký způsob vás bude více bavit. Za sebe jen můžu říci, že cesta samouka je hodně náročná na výdrž. Potřebujete hodně trpělivosti a odhodlání. V jednom z příštích článků vám, povím, jestli jsem to někdy chtěla vzdát…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů