V tomto článku se chci rozepsat o tom, co je zásadní pro úspěšnou malbu akrylovými barvami. Je to malba ve vrstvách. Častokrát už jsem to zmiňovala, a tentokrát jí budu věnovat celý článek, protože je to alfa a omega malování akrylovými barvami. Nedílnou součástí tohoto pravidla malby ve vrstvách je to, že předchozí vrstva MUSÍ být suchá dříve, než začnete malovat další vrstvu.
Právě to odlišuje malbu olejovými a akrylovými barvami. Právě to způsobí, jestli se vám bude malování dařit.
Řešíte při malbě následující problémy?
Namalujete určité tahy a poté vám při další vrstvě „zmizí“?
Stává se vám, že jste namalovali např. základní tvar jehličnatého stromu a krásně jste zachytili strukturu větviček a kmene stromu. Následně začnete malovat světlejší vrstvu kmene a jehliček, abyste rozlišili větvičky osvětlené sluncem a větvičky ve stínu, ale předchozí tahy a struktura zmizí pod nánosem nové barvy a struktury/textury?
Pak je chyba právě v tom, že jste předchozí vrstvu nenechali dostatečně zaschnout. Novými tahy jste „rozbili“ tahy předchozí a struktura, kterou jste se snažili zachytit, dalším tahem zmizela.
Jednoduché řešení tohoto problému – nechte předchozí vrstvu zaschnout. Zůstanou vám viditelné tahy a struktura a další vrstvou jen dodáte další.
Namalujete základní tvar/vrstvu, chcete přidat detaily, ale barva se zakaluje nebo dělá šmouhy?
Představme si další situaci. Malujete obraz, začnete modrou barvou oblohy. Poté chcete namalovat mraky. Naberete na štětec bílou barvu a začnete jako druhou vrstvu malovat mraky. Jenže ouha, barva už není na plátně tak bílá, jak byla na štětci a čím víc mraku malujete, tím je více domodra. Rozhodnete se umýt štětec, nabrat znovu bílou barvou a pokračujete v malbě mraku. Jenže opět, první tahy jsou bílé a čím více malujete, tím více je barva domodra.
Nebo si řeknete „dobře, je to trochu domodra, ale nevypadá to zle, nechám to tak“ a rozhodnete se pokračovat. Už jste si třeba někde všimli, že některé tahy u mraků je potřeba lehce rozmazat a tím tahy zjemnit, ale ejhle, barvy najednou začaly dělat šmouhy. Místo krásně rovnoměrné modré základní oblohy a jemně rozmazaného mraku, vám začnou na plátně (či jiném podkladu) vznikat šmouhy.
V obou těchto případech je na vině to, že jste nenechali předchozí vrstvu zaschnout. Vy jste si třeba mohli myslet, že na vině jsou špatné barvy. I kdybyste si koupili jiné, kvalitnější barvy, tento problém nezmizí, ale bude se opakovat.
Nebojte se toho, že když necháte zaschnout první vrstvu, bude poté moc suchá a bude se na to dále špatně malovat. V tomto případě vám stačí, pořídit si lahvičku s rozprašovačem. Jakmile bude první vrstva suchá, můžete ji před dalším malováním jemně postříkat rozprašovačem tam, kde budete dále malovat a s předchozí vrstvou to ani nehne. Můžete rozprašovač použít, ale nemusíte. Bohatě stačí, když budete malovat lehce navlhčeným štětcem.
Namalujete základní tvar, chcete přidat detaily, ale tahy nejdou vidět?
Nebo se vám stává, že např. malujete již zmíněný mrak, chcete přidávat další detaily a nové tahy, ty ale nejdou vůbec vidět? Opět jste nenechali předchozí vrstvu dostatečně zaschnout. Tahy se jakoby vpijí nebo ztratí v přechozí, stále ještě mokré vrstvě.
A opět je řešení jednoduché. Nechte předchozí vrstvu zaschnout. Přijde vám to zdlouhavé a zdržuje vás to? Použijte fén a během chvilky můžete v malbě pokračovat.
Malba ve vrstvách odstraní spoustu „problémů“ začínajících malířů akrylem
Malba ve vrstvách nejen že odstraní spoustu těchto „začátečnických problémů“, ale má také řadu výhod. Když už se vám nebude chtít malovat, můžete malbu kdykoli přerušit a víte, že je to v pohodě. Obraz pak zaschne a vy budete moci pokračovat později, až zase budete mít chuť. Malujete-li na odolnější podklad, než je papír, můžete přidávat vrstev a detailů „do aleluja“. Právě tím, že malujete ve vrstvách, můžete v jednom obraze kombinovat malbu napodobující olejové barvy spolu s malbou napodobující malbu akvarelem (kdy akrylové barvy naředíte velkým množstvím vody). Najdou se i další výhody.
Vidíte, nebojte se toho a vyzkoušejte si namalovat třeba strom oběma způsoby – namalujte ho „na jeden zátah“ bez zasychání, a pak si zkuste namalovat strom po vrstvách, které necháte dobře zaschnout. A napište mi do komentářů, jak to dopadlo…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, včetně toho, jak malovat ve vrstvách, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů