Vítejte u dalšího článku, který jsem nazvala „Má smysl se malování cíleně vyloženě naučit?“. Pokud mně sledujete už déle, pak jste ode mě už určitě slyšeli, že jsem přesvědčená, že se dá malování naučit. Nedávno jsem taky vydala článek o tom „Proč nefunguje univerzální postup malby?„. Tak jak to tedy je, naučíte nebo nenaučíte se malovat? Protiřečím si?
Rozhodně vám prozradím hned ze startu, že se malování dá naučit i trochu jako řemeslo. To znamená přesný postup krok za krokem „nazpaměť“. Má to ale smysl? Co tím člověk získá? A bude mít z toho vlastně radost?
Co vše se dá na malování naučit?
Když řeknu větu „malování se dá naučit“, možná si právě spousta lidí pod tím představí, že se naučí přesný postup jak namalovat každou část krajiny krok za krokem podobně jako básničku. Proč si myslím, že to není vhodný postup, jsem už psala právě v jednom z předchozích článků „Proč nefunguje univerzální postup malby?“. Pokud jste ho ještě nečetli, tak se koukněte.
Nicméně si stojím za tím, že se dá spousta oblastí, patřících k malování krajin naučit. Co mám na mysli? Je řada informací, které se můžete vyloženě právě naučit, aniž by to musel být nutně jen přesný univerzální návod malby každého prvku krajiny.
- Můžete se naučit, jak se pracuje s akrylovými barvami.
- Naučte se principy míchání barev, které poté využijete při malbě každého obrazu.
- Zjistěte si a naučte se informace o štětcích, tzn., v čem je rozdíl, jaké typy štětců existují, jaké tahy s nimi uděláte.
- Objevte základní pravidla a principy pro krajinomalbu (vzdušnou perspektivu, proporce, která část krajiny je ostřejší, detailnější, ve větším kontrastu a naopak, atd.
- Pozorujte a učte se z předlohy, ať už je to fotografie, nebo skutečná krajina – říkejte si třeba nahlas, co vidíte, co už znáte, a zkoumejte to, kde dosud děláte chybu. Přemýšlejte, který štětec byste mohli použít nebo jaké tahy, abyste dosáhli potřebného vzhledu a výsledku.
- Vyzkoušejte si různé způsoby malby každého prvku krajiny, najděte si ten nejvhodnější pro sebe a ten vypilujte k dokonalosti.
Toto jsou informace, které má význam se cíleně učit. Není to jen slepé kopírování postupu, u kterého nemusíte přemýšlet, jako když vaříte podle receptu.
Proč se bez naučení některých věcí nebo spíše pochopení neobejdete?
Pochopíte-li např. to, že řvavé barvy do krajinomalby nepatří a naučíte se míchat různé vhodnější tlumenější či zemitější odstíny, pak jste se naučili a pochopili jednu z klíčových oblastí. To je jen jeden z možných poznatků, který vám pomůže rapidně změnit vaše obrazy k lepšímu.
Naučíte-li se přesný postup, jak namalovat strom, na samém začátku můžete mít radost z toho, že se vám strom povedl. Nicméně jak dlouho vás bude bavit, malovat strom neustále stejným způsobem? Vaše předlohy se mohou lišit, ale vy tím, že malujete podle jednoho naučeného postupu, pak nikdy nedosáhnete různého výsledku, který potřebujete.
Jak dlouho by vás takové malování bavilo? Měsíc, dva, rok? A co potom?
Myslím, že je fajn, udělat si hned na začátku jasno v tom, že potřebujete něco efektivnějšího a dlouhodobě fungujícího pro jakýkoli obraz, než jen univerzální „recept“ na malbu každého prvku krajiny.
Jde především o informace a způsobu, jak s nimi naložíte
Fajn, takže jsme si to ujasnili, malování se naučíte, jen si zvolte správnou cestu. Učte se především informace, méně pak přesné postupy, mám na mysli právě zejména univerzální postupy malby každého prvku krajiny. Některé obecnější postupy se vám naopak mohou hodit a ty se klidně naučte.
Které to jsou?
- Postup, jak namalovat obraz od začátku do konce – nejprve načrtnout základní rozložení obrazu, poté ho rozblokovat na základní barevné plochy, zhruba zachytit světlo a stíny, nechat zaschnout, poté pokračovat další vrstvou, opět nechte zaschnout a s přibývajícími vrstvami přidávejte detaily.
- Dalším příkladem může být postup, jak šepsovat plátno.
- Nebo postup, jak si vyrobit vlastní plátno na rámu.
- Postup lakování obrazů, atd.
Doufám, že to vysvětluji srozumitelně. Zmíním to ještě jednou. Všeobecně platné postupy se učte, jeden univerzální postupy malby jednotlivých částí krajiny, např. jak namalovat strom (stylem vezměte tento štětec, tuto barvu a táhněte takto tímto směrem), se neučte. Nemá to význam, nic tím nezískáte. V takovém případě totiž jen „plníte pokyny“. Myslím si ale, že o tom umění a malování není, protože v tomto případě se úplně vytrácí individualita malíře.
Příklad
Vysvětlím to ještě na dalším příkladu, aby to bylo úplně jasné. Podíváme se např. na míchání barev.
Naučený univerzální postup by vypadal třeba nějak takto: Zelenou barvu pro malbu rostlin získáte tak, že smícháte žlutou a modrou barvu v poměru 60:40. Dobrá, máte jednu konkrétní zelenou, ale vy jich pro krajinomalbu potřebujete mnohem více. Kdybyste jednu stejnou zelenou použili na veškeré rostliny v celém obraze, nezachytili byste hloubky, stíny, vzdálenost a jakoukoli potřebnou rozmanitost.
Pokud se ale naučíte základní informace týkající se míchání barev, dosáhnete rozmanitosti, které potřebujete. Budete vědět, že zelenou barvu získáte různými způsoby. Kombinací žluté a modré (různý vzájemný poměr těchto barev mění výslednou barvu), nebo můžete použít zelenou barvu a přidávat k ní např. okrovou, nebo hnědou a dostanete zemitější tóny zelené. Specifickou zelenou dostanete také smícháním žluté s černou. Olivových tónů zase dosáhnete, když přidáte do zelené červenou barvu (opět záleží na vzájemném poměru a také na odstínech barev, které mícháte).
Toto jsou informace, které se potřebujete naučit. Pak právě můžu říct, že se dá malování naučit. Znáte-li pravidla a zákonitosti platné pro krajinomalbu, tzn., naučíte se je, pak malujete krajiny dobře. V takovém případě můžete říci, že jste se naučili malovat. Ne to, že jste se naučili jednu okleštěnou variantu malby stromu. Vidíte ten rozdíl? Co vám dává větší smysl?
I zkoumání postupu malby jednotlivých prvků krajiny má svůj význam, ale…
Tím vším nechci říct, abyste se vůbec nezajímali o to, jak lze namalovat různé části krajiny. Právě naopak, koukejte se, hledejte různé způsoby a možnosti a poté si vše vyzkoušejte. Tak najdete způsob, který vyhovuje právě vám osobně. Také jsem to takto dělala. Chtěla jsem lépe malovat kamení, tak jsem koukala, jak ho malují různí malíři. Ale VYZKOUŠELA JSEM SI TO a našla nejlepší variantu pro mě samotnou, to pro mě mělo smysl.
A prozradím vám ještě jedno tajemství na závěr – když maluji nějaký obraz, sama předem nevím, např., které štětce použiji. Udělám si v myšlenkách užší výběr, které štětce by mi mohly vyhovovat. Až při samotném malování zjistím, který je opravdu ten nejvhodnější a dosáhnu s ním nejlepšího výsledku.
Shrnutí
Proč v tomto článku zmiňuji některé informace znovu, i když jsem je zmiňovala v předchozích článcích? Důvod je prostý. Chci, abyste opravdu pochopili, že máte možnost volby a že existují dva možné způsoby, jak se malování učit – podle přesného konkrétního návodu někoho, kdo už na postup přišel, nebo se naučíte jen základní potřebné informace (klidně od někoho, kdo už na ně přišel před vámi) a půjdete si svou individuální cestou.
Dalším důvodem, proč tyto informace tolik zdůrazňuji, je ten, že lidé mají o malování určitou představu. Například takovou, že buď vám to hned půjde, nebo nepůjde. Málokdo hned na začátku tuší, že se může vyvíjet a získávat potřebné informace. Někteří začínající malíři naopak netouží po tom, se něco zdlouhavě učit a vyloženě hledají „zaručený“ návod, jak namalovat to či ono a jen dodržují přesný postup. Jenže jak dlouho to bude zábava? Možná dlouho, ale možná taky ne.
Věřte mi, když vám povím, že těch informací, které potřebujete znát, není mnoho, ale mohou mít velký efekt na vaši malbu. Jakmile se je naučíte, bude se vám dobře malovat. Dostanete se přesně do toho bodu, který chcete, tj. jen malovat, to co vidíte, u toho relaxovat a nakonec mít dobrý pocit z výsledku, aniž byste se vzdali své individuality malíře. „Nutné“ učení si odbydete hned na začátku a pak už jen malujete a získáváte praxi, která je neméně důležitá a ladíte detaily.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů