Vítejte u dalšího článku, nazvala jsem ho „Kdybych mohla používat jen jeden štětec, byl by to…“. A o co půjde? Půjde o krátké zamyšlení, jestli se dá namalovat obraz jen jedním štětcem, aniž by to bylo na úkor kvality obrazu. Tak jestli se zamýšlíte nad tím, kolik štětců si pořídit, nebo jestli si vystačíte s jedním štětcem, pak určitě čtěte dále…
Kolik štětců je akorát?
Ještě než začnu spekulovat o tom, který jediný štětec by podle mě vystačil na malbu celého obrazu, chci se ještě zastavit u tématu, kolik štětců je akorát.
Nenechte se omezovat nějakými doporučeními. Pro každého malíře to může být jiný počet. Jak už jsem v minulosti několikrát zmiňovala, jde o to, aby vám malování dělalo radost. A aby to tak mohlo být, je potřeba, aby vás bavilo všechno kolem malování. Více se na toto téma rozepisuji v ebooku Krajinomalba akrylem ve 12 krocích, který je součástí balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“…
Proč se o tom ale zmiňuji? Pokud vás vyloženě otravuje, neustále při malování měnit štětce, pak potřebujete najít takový, nebo alespoň takové minimum štětců, díky kterému dosáhnete potřebného výsledku, a zároveň vás to nebude otravovat.
Takže se nejprve zamyslete nad tím, jestli vám neustálé střídání štětců při malbě vadí, nebo je vám to jedno.
Který štětec bych si vybrala?
Když jsem přemýšlela nad tím, jestli je možné namalovat obraz jediným štětcem, musela jsem zvážit tyto 4 body:
- Pomaluji s ním velkou plochu snadno a nepotrvá mi to hodně dlouho?
- Namaluji tím stejným štětcem také tenkou linku?
- Zvládne tento štětec detaily?
- A pokud to všechno jeden štětec nezvládne, který se tomu alespoň nejvíce přiblíží?
Vzala jsem to vylučovací metodou. Začala jsem tím, že jsem vyloučila štětce, které to nezvládnou, nebo kterými by to bylo hodně náročné (a to i časově). Vyřadila jsem tedy štětce ploché, kulaté, oválné, písmomalířské, na detaily, prostříhané a rozháněče.
To je velké vyřazování hned ze startu. Možná si říkáte, jestli mi nějaké štětce vůbec zbyly. Ano, do úzkého výběru se dostal vějířek a zkosený štětec (mezi zkosené štětce řadím i štětec dagger striper).
Fajn, dostala jsem se k horkým kandidátům. Kdybych mohla použít opravdu jen jeden štětec, byl by to s největší pravděpodobností Dagger striper.
Proč jsem předchozí štětce „vyřadila“?
Plochý, kulatý a oválný štětec jsem vyřadila proto, protože s nimi sice zaplníte plochu mnohem rychleji, ale jen těžko s nimi zachytíte detaily nebo namalujete tenkou linku.
Písmomalířský a štětec na detaily jsem zase vyřadila proto, protože s nimi sice naopak namalujete detaily nebo tenkou linku, ale než byste s nimi pomalovali velkou plochu, asi byste zestárli o několik dní.
A proč jsem nevyřadila vějířek a zkosený štětec? Protože těmito štětci, ať už mají jakoukoli velikost, zvládnete namalovat s trochou šikovnosti i detaily a tenké tahy. Stačí jen umět naplno využít jejich potenciál.
Co myslím tím „naplno využít jejich potenciál“? Jde o to využít nejen plochu štětce, ale i hrany štětin, nebo třeba v případě vějířku využít také pravý či levý okraj štětce. Tím namalujete detaily. (Více o štětcích a tazích najdete v ebooku „Štětce a tahy pro krajinomalbu akrylem“, který je součástí balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“).
Proč bych si vybrala zkosený, respektive zkosený štětec typu dagger striper? Namaluji s ním tenkou linku (pokud maluji hranou štětin), větší plochu (maluji-li plochou štětce), také detaily (maluji-li špičkou štětce) i když má relativně větší velikost. Zvládne tedy všechny mé požadavky. A poslední dobou, pokud nemaluji hodně velké plochy, tento štětec začínám preferovat před ostatními.
Jediné, čím je člověk v tomto případě omezen, je nabídka na trhu. Většinou je tento typ štětce k dostání jen v několika málo velikostech, což by byl např. v případě malby hodně velkého obrazu problém (běžnou velikostí štětce byste velmi rozměrný obraz malovali hodně dlouhou).
Jak najít ten svůj štětec?
Nemusíte se řídit tím, co jsem vyzkoumala já. Vyzkoušejte si to na vlastní kůži. Zkuste všemi štětci, které doma máte, namalovat plochu, čáru, detaily a uvidíte sami, kterým se vám nejlépe maluje. Nicméně si myslím, že dojdete k podobnému výsledku, jako já.
Tímto vás ale nenabádám k tomu, abyste malovali jen jedním štětcem. Malujte tolika štětci, kolik vám je to příjemné a docílíte požadovaných výsledků. Tento článek je jen návodem pro ty z vás, kteří nechcete mít doma hromady štětců a během malby je neustále střídat.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů