V minulosti jsem už několikrát zmiňovala, že naučit se malbu krajin akrylovými barvami zahrnuje tři oblasti – naučit se práci s barvami, se štětci a pochopit základy krajinomalby. Kdo se nad tím zamyslí více do hloubky, tak si možná řekne „je toho hodně, kašlu na to…“. Ano, je toho dost, co malíř (a zejména ten začínající) musí zvládnout, ale může vás potěšit jedna věc – můžete se to NAUČIT a nepotřebujete k tomu talent. O talentu se ale dnes bavit nebudeme, to jsme probrali v některých z minulých článků (pokud si je chcete vyhledat, koukněte do seznamu článků).
Tentokrát si osvětlíme to, co všechno zahrnuje krajinomalbu akrylem, jak se tvoří obraz a co by měl malíř znát, aby se mu dařilo. Chci, abyste si udělali jasnější představu o tom, do čeho se pouštíte…
Manipulace s pomůckami
Úplným základem je, naučit se pracovat s pomůckami, které pro tvorbu svých obrazů budete potřebovat. To zahrnuje VÝBĚR VHODNÝCH pomůcek a ZJIŠTĚNÍ, JAK SE S NIMI MALÍŘI NEJLÉPE PRACUJE (pro každého malíře to mohou být jiné pomůcky, tzn. jiné barvy, jiné typy štětců, jiný způsob použití apod.).
Na začátku se může zdát, že tohle je ta nejtěžší a časově nejnáročnější část. I já si to kdysi myslela. Čím více toho o malování krajin akrylovými barvami vím, tím je mi jasnější, že to je jen začátek a velmi malá část cesty. Výběru pomůcek je potřeba věnovat určitý čas a také tomu, si je pořádně vyzkoušet a zjistit, co s nimi dovedete, ale nic se nemá přehánět. Je fajn naučit se nejprve tu podstatnou důležitou část a zbytek se naučíte cestou.
Jde o to, tuto fázi ZBYTEČNĚ NEPROTAHOVAT, ale také ji NEODBÝVEJTE. Nejde o to najít to nejlepší na trhu. Jde o to, najít si určité kvalitní pomůcky a poté se posunout k dalšímu kroku. Až budete umět dobře malovat, pak je vhodná chvíle experimentovat s dalšími, třeba dražšími pomůckami.
Základy krajinomalby
Jakmile zvládnete výběr pomůcek a naučíte se s nimi pracovat, je vhodné přejít k další fázi. Tou fází je pochopení základů krajinomalby, tedy toho, jakým způsobem se krajina na plátně tvoří.
Krajina „obsahuje“ tři základní části:
- Pozadí, tzn. velmi vzdálené prvky krajiny, to jsou takové části krajin (např. stromy, hory, atd.), které mají působit hodně vzdáleně.
- Střední část, tj. taková, kde jsou prvky krajiny ve střední vzdálenosti od malíře, fotografa či pozorovatele (je jedno, jak člověka nazveme).
- Popředí, tzn. velmi blízké části krajin vzhledem k malíři, fotografovi či pozorovateli.
Každá výše zmíněná část obrazu (pozadí, střední část, popředí) se maluje trošku odlišně, co se velikosti, barev, kontrastu, detailnosti a dalších oblastí týče. Má to zkrátka svá určitá pravidla, která když malíř pochopí a pozná, má z velké části vyhráno. Každá z těchto částí krajiny vyžaduje také jiné množství malířova času, tzn. jinou náročnost.
Přesně z těchto důvodů potřebujete jako začínající malíř znát pravidla vzdušné (atmosférické) a lineární perspektivy, teorii barev (tzn., míchání barev, využití teplých a studených barev), barevnou kompozici, prostorovou kompozici (třeba také informace o „zlatém řezu) a to, kterým štětcem uděláte jakou stopu/otisk.
Možná si říkáte, že tohle je konec. Ale není tomu tak. Pro úspěch potřebujete znát ještě jednu věc – potřebujete pochopit tvorbu obrazu.
Pochopení tvorby obrazu
A teď se dostáváme k tomu, na co se každý malíř asi nejvíce těší. Tím je tvorba obrazu, respektive ÚSPĚŠNÁ tvorba obrazu. I v tomto případě potřebujete užitečné informace, jak na to. I na to existuje fungující postup.
Mně se nejvíce osvědčil tento postup tvorby obrazu:
- Výběr předlohy, podkladu a kompozice.
- Překreslení předlohy a kompozice na podklad.
- Rozblokování obrazu.
- Modelování prvků krajiny.
- Detaily.
Budete-li se tímto řídit, budete v malování úspěšní.
Vše, co jsem dosud v článku zmínila najdete podrobněji v připravované knize a online kurzech, které také chystám a tvořím. Do nich zahrnu všechny důležité detaily každé fáze.
Vše to pochopit, propojit a posouvat na vyšší úroveň
Jakmile tohle vše pochopíte, naučíte se to a spojíte vše dohromady, s každým dalším obrazem se zlepšíte a posunete svá díla na vyšší úroveň. Právě v tuto chvíli docílíte toho, na co celou dobu čekáte – už jen malujete. Až docílíte této fáze, můžete časem začít experimentovat třeba s novými kvalitnějšími pomůckami, s různými podklady, médii atd.
Je toho hodně
Dočetli jste až sem a teď je možná ten moment, kdy si řeknete „je toho hodně, kašlu na to“. A já vám k tomu povím, že se to s pomocí dá zvládnout třeba za několik měsíců. Teď znáte pravdu a je na vás, jak s ní naložíte. Někdo to třeba opravdu vzdá. Pro někoho jiného to může být naopak dobrá zpráva, protože ví, že se může naučit malovat. Teď už víte, jak na to a jaké informace potřebujete.
Teď máte jasnější představu, do čeho se pouštíte. A když teď víte, co potřebujete zvládnout, můžete si stanovit malé cíle krok za krokem a dostat se ke svému velkému cíli – malovat nádherné krajiny.
Máte-li jakékoli připomínky, postřehy nebo dotazy, napište mi je do komentáře nebo na email hanka@krajinomalbaakrylem.cz, ráda vám na ně odpovím. Zatím se mějte krásně.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů