Vítejte u dalšího článku. Tentokrát vám povím, jaká jsem měla období (různé fáze učení), během doby, kdy jsem se posledních 5 let učila krajinomalbu akrylovými barvami. Věřím, že to máte někteří podobně a že pro vás bude článek užitečný. Jdeme na to…
1. Období „Nula informací a hrrr na to“
Prvním období byly prakticky mé úplné začátky. Viděla jsem pár videí na YouTube, jak malíři malují krajiny a zatoužila to také vyzkoušet. Jenže jsem neměla vůbec žádné informace a myslela jsem si, že to není překážka. Koupila jsem si úplně obyčejné a základní pomůcky. Myslela jsem si, že elán a nadšení stačí. Po namalování prvního obrazu, který se mi povedl, jsem si myslela, že jsem měla pravdu. Další obrazy mě vyvedly z omylu.
2. Období „Maluji, maluji, maluji a čekám, že se zlepším“
Druhým obdobím pro mě bylo to, kdy jsem si myslela, že se mi nedaří, protože maluji málo. Řekla jsem si, že čím více budu malovat, tím více se toho naučím a s přibývajícím množstvím namalovaných obrazů se budu zlepšovat.
Jenže čím více obrazů jsem namalovala, tím více „špatných“ obrazů jsem měla. Jen jsem opakovala neustále stejné chyby a nic se nezlepšilo. To trvalo až do doby, kdy mi došlo, že klíčem k prvním úspěchům je použití předlohy. Poté jsem už viděla určitě pokroky.
3. Období „Zkoumání pomůcek“
Časem jsem si začala více všímat pomůcek a došlo mi, že na nich také záleží. Kvalitní barvy a různé typy štětců hrály významnou roli. Rozhodla jsem se tedy, že na čas přestanu malovat a zkusím se o pomůckách více dovědět. Procházela jsem opět různá videa zahraničních umělců, zkoumala e-shopy, kde by se pomůcky daly sehnat a když u nás nebyly k sehnání, hledala jsem jinou alternativu.
4. Období „Tréninků“
Jakmile jsem si vybrala vhodné pomůcky, nastala pro mě fáze jejich zkoušení a různých tréninků malby. Zkoušela jsem pomůcky na spoustu různých způsobů (jeden jsem popsala v článku „Fluidní barvy – jejich zkouška na malbě jehličnatého stromu“). Hledala jsem optimální varianty barev a štětců a způsoby, jak je správné použít pro různé jednotlivé prvky krajiny.
V této době jsem se naučila s pomůckami vhodně zacházet. Od té doby vím, po jakém štětci a po jaké hustotě barvy mám kdy sáhnout. Byla to doba, kdy jsem se hodně soustředila na praxi.
5. Období „Získávání informací“
Sice jsem se naučila s pomůckami vhodně manipulovat a viděla jsem pokroky, jenže to nebylo vše, co jsem potřebovala. Znát své pomůcky a vědět, jak s nimi malovat je hodně užitečné, ale není to konečná meta.
Rozhodla jsem se, že se zaměřím také na podstatné informace, týkající se „principů krajinomalby“. Které to např. jsou?
Principy krajinomalby, které jsem se učila:
- pravidla perspektivy (lineární i vzdušné),
- důležitost kompozice (prostorové i barevné),
Tyto dvě hlavní oblasti mi pomohly v tom, že dnes vím, jak barvy a jejich rozmístění ovlivňují celý obraz, kdy je vhodnější nechat část krajiny jen v náznacích, kdy použít syté barvy a detailní malbu, atd.
Vysvětlím to na konkrétnějším příkladu. Dnes vím, že chci-li, aby některé části vystoupily do popředí, docílím toho především teplejšími barvami a detailnější malbou. Chci-li, aby části krajiny působily hodně vzdáleně, použiji studené odstíny barev, namaluji je méně detailně a méně kontrastně s okolím. Ty části krajiny, které chci mít ve vzdálenosti mezi nejbližší částí krajiny a nejvzdálenější, maluji neutrálními barvami, ve větším kontrastu, než prvky nejvzdálenější, ale méně kontrastní než prvky krajiny z popředí. U všech částí obrazu také musím zohlednit vzájemné proporce.
6. Období „Vstřebávání informací“
Poté, co jsem několik měsíců sbírala informace, jsem je potřebovala nějak vstřebat. Nespěchala jsem. Malovala jsem opět jen drobné „zkoušky“, abych si ověřila v praxi jednotlivé poznatky. Celé obrazy jsem zatím nemalovala. Abych tuto dobu ale efektivně využila, tvořila jsem si předlohy do zásoby, třídila si je do kategorií a i na nich jsem si hledala a ověřovala to, co jsem se dosud naučila.
7. Období „Aplikace poznatků“
A dostáváme se do současnosti, kdy už aplikuji poznatky, které jsem se naučila a vstřebala. Musím říct, že ačkoli předchozí období byly dlouhé, stálo to za to. Teď vidím radikální rozdíl mezi malbami na začátku a moji malbou teď.
Přitom to není tím, že bych toho namalovala kvanta, ale tím, že jsem se rozhodla pro získávání informací. Jsem přesvědčená, že malování je z 50% to, co víme a z 50% následná praxe.
Období „Tvorby produktů“ a období „Malování“
V tuto chvíli se u mě střídají dvě období, kdy aplikuji své poznatky. Vím, že to co jsem se naučila funguje a proto tvořím produkty jako online kurz „Štětce a tahy pro krajinomalbu akrylem“ a také kurz „Základy krajinomalby akrylem“. Také tvořím spoustu obsahu tady na blog a na kanál na YoutTube. Čas, kdy tvořím tyto produkty se střídá s časem, kdy maluji obrazy, které bych už časem chtěla prodávat. Cítím, že už nastal ten správný čas. Už totiž spoustu podstatných informací znám a ověřila jsem si to v praxi. To, co ještě nevím, jsou drobnosti, které časem doženu. Zároveň při malbě obrazů na vlastní oči vidím, že informace, které jsem se naučila opravdu fungují.
SHRNUTÍ
Jak jste si asi všimli, vše dělám postupně, ne najednou. Všechna tato období zahrnují posledních 5 let mojí cesty ke krajinomalbě akrylem. Neznamená to ale, že bych se od rána do večera věnovala jen malování. Byly to spíš části dnů a někdy ani to ne, protože jsem se starala o dvě malinké děti, jinak to ani nešlo. Vy to se správnými zdroji informací můžete zvládnout za pár měsíců. 🙂
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů