Láká vás malování, rádi byste to vyzkoušeli, ale vlastně nevíte jak a kde začít? Dnes mám pro vás pár tipů, jak to udělat…
Rozhodněte se začít
Především začněte rozhodnutím, že se opravdu chcete naučit malovat, bez ohledu na „výši/úroveň vašeho talentu“. To je to nedůležitější. Je spousta talentovaných lidí, ale když svůj talent nerozvíjí, tak zakrňují.
Vytrvejte
Jakmile se rozhodnete, že do toho opravdu půjdete a budete překonávat překážky, které s tím souvisí, zaměřte se na vytrvalost. Nelze se naučit malovat za pár dnů, ale dá se tento proces urychlit. Na začátku je třeba znát pár znalostí a propracovat se k dovednostem (což jsou osvojené znalosti). Jakmile budete tyto informace znát, stačí už jen malovat a s každým obrazem budete lepší a lepší.
Zamyslete se
Po pevném rozhodnutí naučit se malovat a odhodlání vytrvat, je na čase, abyste si rozmysleli několik věcí.
Nejprve se rozmyslete, co byste rádi malovali. Jelikož čtete tento článek, předpokládám, že se chcete zaměřit na krajiny a chcete malovat akrylovými barvami. Teď mám ale spíš na mysli, rozmyslet si to podrobněji – na jaké krajiny se třeba zaměříte.
Pořiďte si pomůcky
Poté si stanovte, kolik financí do toho chcete vložit a podle toho si nakupte pomůcky. Promyslete si to dopředu, ať nekupujete zbytečnosti.
Jakmile budete mít toto všechno za sebou a pomůcky doma, nezbude vám nic jiného než se do toho vrhnout. Pokud máte strach ze selhání, zkuste to překonat, vždyť o nic nejde.
Zkoušejte pomůcky – důležité je začít po malých krůčcích
Než ale začnete malovat rovnou celé krajiny, zkuste si nejprve vyzkoušet pár věcí, abyste nebyli zklamaní, vrhnete-li se rovnou do malování krajiny na plátno.
Je užitečné, vyzkoušet si potenciál vašich štětců. Vyzkoušejte si různé způsoby manipulace se štětci, různý tlak, jaké otisky či tahy po sobě štětec zanechává a popřemýšlejte, jak byste ho mohli využít na spoustu různých způsobů.
Tahy či otisky, které vám při tomto tréningu vzniknou, můžete použít jako váš osobní vzorník. Stačí, když si k otiskům napíšete, jakým štětcem jste je malovali (jeho název a velikost, či materiál) a jakým způsobem (malý tlak, velký tlak, rychlé tahy, poklepávání aj.). Hodně se tímto naučíte.
Stejně tak se vám bude hodit, zkusíte-li nejprve stranou míchat různé barvy a odstíny. Neberte to jako zdržování od malování, ale jako trénink, který urychlí vaše malování v budoucnu, jakmile se vrhnete na celé obrazy. Podobně jako u štětců si i z namíchaných odstínů můžete vytvořit užitečný vzorník, když si k jednotlivým barvám napíšete, jak jste je namíchali.
Zkoušejte malovat jen části krajin – myslete na to začít po malých krůčcích
Jakmile si vyzkoušíte štětce a míchání barev, bude fajn, když si vyzkoušíte malovat části krajin zvlášť, postupně – stromy, kamení, hory, mraky, trávu, vodu…
Proč vám to doporučuji? Malovat rovnou celý obraz může být pro vás velké sousto. Pokud si to rozkouskujete, bude to pro vás snazší. Vlastně si jeden velký cíl rozdělíte na menší, snáze zvládnutelné cíle.
Klidně si pro tento tréning vyberte předlohu, kterou byste chtěli malovat jako váš první obraz. Jednotlivé části si natrénujete a pak se vám konečný obraz bude malovat jedna radost.
Má to ještě jednu výhodu, natrénujete-li si to a poté namalujete celý obraz, zopakujete si tím tentýž postup a tím se to lépe naučíte.
Malujte, malujte, malujte
Pak už bude záležet jen a jen na vás, vaší odvaze a na tom, co vám bude dělat radost, jestli se rovnou vrhnete na celkové obrazy, nebo budete každý obraz nejprve „trénovat“ po částech stranou.
Jakmile získáte trošku praxe, už vám třeba bude stačit, když si před malbou celkového obrazu projdete postup, jak ho budete malovat, jen dopředu v mysli – jakými štětci, jakými barvami, jakými tahy, co dříve a co později.
Čím více zkušeností budete mít, tím méně času vám tato „příprava“ zabere. Možná vám to bude připadat zbytečné, ale učíte se tím spoustu věcí, zároveň si to opakujete a dostáváte to do podvědomí. Myslím si, že je to velice užitečné.
Pokud se rozhodnete výše uvedený postup vyzkoušet, bude jen na vás, jak dlouho u toho setrváte. Může to být jen otázka pár obrazů, nebo to můžete zkoušet pár měsíců…
Doufám, že vám tento krátký návod pomůže začít. Myslete na to, že nejdůležitější je vaše vytrvalost a odhodlání. A nezapomínejte, že malovat se naučí každý, kdo o to opravdu stojí, je to jen otázka praxe. Držím vám palce.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů