Malování je úžasný relax, člověk se při něm odreaguje a přijde na jiné myšlenky. To ale nemusí vždy znamenat, že chcete malovat hodiny a hodiny. Navíc některé procesy kolem malby mohou práci zbytečně prodlužovat. Dneska vám dám pár tipů, jak si malování urychlit.
Způsoby, kterými si urychlit malování si rozdělíme do několika oblastí:
- Přípravy dlouhou dobu před začátkem dané malby.
- Přípravy bezprostředně před začátkem dané malby.
- Urychlení během malby.
Přípravy dlouhou dobu před začátkem dané malby
Zde chci zmínit několik činností, které mohou mít velký význam na dobu, jakou vám budou jednotlivé malby trvat. Můžete je ale udělat dlouhou dobu před začátkem malby obrazu a tím pak malování urychlit.
Udělejte si vzorníky barev
Ať už začínáte malovat, nebo už nějakou dobu malujete, dejte si pár dní práci s tím, že si vytvoříte pomůcky, které vám pak následující malby usnadní.
Vlastně nemusí jít jen o pomůcky. Bude pro vás zejména v začátcích užitečné, budete-li nějaký čas věnovat učení se míchání barev a barevné typologii. Jsou to velmi cenné informace. Pokud totiž ovládnete míchání barev, budete malovat svižněji a nebude vás míchání barev při samotné malbě zbytečně zdržovat.
Tím nemám na mysli, že máte míchání barvy při práci odbýt a zbytečně spěchat. To ne. Správně zvolené barvy mají obrovský vliv na celkový dojem obrazu. Jen pokud si to předem natrénujete, nebudete při samotné malbě tápat a zdržovat se zkoušením.
Pomůckami, které vám malbu usnadní, mám na mysli barevný kruh, vzorník barev, nebo návod na míchání barev.
Barevný kruh je kruh, který se skládá z primárních, sekundárních a komplementárních barev. Je to velmi účinná pomůcka při míchání a je vhodné ji mít při malbě stále na očích.
Vzorník barev či návod na míchání barev si můžete také sami vytvořit. Namícháte různé barvy a odstíny a napíšete si k nim, jak jste to udělali. Spoustu informací najdete na internetu spolu s návodem, jak namíchat některé odstíny. Při samotné malbě už pak jen kouknete na svou pomůcku (tahák) a budete malovat rychleji.
Připravte si plátno předem (šeps)
Malujete-li na plátno a používáte šeps (základovou barvu), před každou malbou, je praktické a v budoucnu vám šetří čas to, že si několik pláten předpřipravíte dopředu. Nemusíte čekat, až vám šeps zaschne, než budete moci malovat a když to uděláte u více pláten (používáte-li různé velikosti), pak budete mít jakákoli plátna vždy v záloze, ať už dostanete chuť namalovat jakýkoli obraz.
Vyberte si dopředu několik předloh
Jednou z věcí, která mi vždy při samotném malování trvala nejdéle, bylo rozhodování o tom, co chci namalovat. Vždy jsem začala hledat nějakou předlohu, kterou bych mohla chtít v ten den namalovat.
Později jsem to začala dělat tak, že jsem si udělala v počítači složku s fotografiemi různých potenciálních předloh a v daný den jsem si vybírala už jen z omezeného počtu.
Uvedu konkrétní příklad. V daný den, kdy jsem chtěla malovat, jsem si řekla, že mám chuť namalovat například hory. Podívala jsem se do složky s fotografiemi. S horami jsem jich měla omezený počet, např. 5, ze kterého jsem si rychle vybrala, co bych ráda namalovala.
Můžete to udělat podobně. Založte si „databázi“ předloh. Nemusí být nijak rozsáhlá a můžete ji v průběhu času rozšiřovat podle toho, co vás baví malovat. Pokud by vaše „databáze předloh“ byla moc rozsáhlá, problém s nerozhodností byste asi moc nevyřešili.
Přípravy bezprostředně před začátkem dané malby
Tyto přípravy jsou velmi důležité pro plynulost malby. Jedna z věcí, která mi z malování dělala velmi nepříjemnou činnost, bylo neustálé odbíhání pro nějaké pomůcky nebo výměna vody.
Činnosti, které si následně zmíníme, jsou prospěšné hlavně pro klid, který na malbu budete mít.
Připravte si všechny pomůcky najednou
Je velice otravné neustále vstávat a odbíhat pro nějaké pomůcky. Nemáte-li svůj malířský koutek, kde máte všechny pomůcky uloženy na jednom místě, pak doporučuji, abyste si vždy před začátkem malby vše nachystali k ruce.
Malířský koutek není nutností. Já to v minulosti řešila tak, že jsem si na kuchyňský stůl rozprostřela igelit, na něj jsme postavila stojan s plátnem, plechovou krabici s barvami, štětce, paletu, dvě misky s vodou a papírové kapesníky či ubrousky. Měla jsem tak vše potřebné při ruce a nemusela jsem nikam odbíhat.
Toto pravidlo neplatí jen pro pomůcky, nezapomínejte si nachystat také občerstvení (třeba kafíčko).
Připravte si jen ty pomůcky, které budete potřebovat
Je prospěšné, připravit si vše, co potřebujete, zároveň to ale nemusíte přehánět. Odhadnete-li dopředu, jaké pomůcky budete pro danou malbu potřebovat, nemusíte si chystat vše, co vlastníte.
Například budete-li malovat zimní krajinu, nebudete si muset chystat několik barev červené apod. Podobné je to i se štětci. Vlastníte-li širokou škálu štětců, neznamená to, že je pro každý obraz vždy všechny potřebujete.
Proč to tady zmiňuji? Budete-li mít při práci např. na zmíněném stole hromadu barev a štětců (i těch, které v tu chvíli nepotřebujete) budete neustále něco hledat. Nachystáte-li si jen to opravdu potřebné, bude to pro vás přehlednější a budete mít vše při ruce bez dlouhého hledání.
Urychlení během malby
Tak a teď už se konečně vrhneme na způsob urychlení samotné malby. Zde se chci rozepsat o dvou užitečných pomůckách. První z nich je předloha, druhou z nich je vysoušeč vlasů (fén).
Malujte s předlohou
Nepodceňujte přínos předlohy (více o předloze se dozvíte např. v článku „Jak najít vlastní styl 5. díl – Předloha a rozkreslení obrazu“). Je velice užitečné si podle fotografie nejprve projít v hlavě postup malby a od toho se bude odvíjet, jaké pomůcky si předem připravíte. Nemusíte zároveň zdlouhavě přemýšlet, co máte namalovat, malujete, co vidíte. Jednotlivé drobné přínosy předlohy (chystání jen potřebných pomůcek, míchání barev, nemusíte přemýšlet, co malovat, aj.) vám v součtu ušetří spoustu času.
Vysoušeč vlasů (fén) vám pomůže práci značně urychlit
Předpokládám, že už víte, že akrylovými barvami se maluje ve vrstvách, které musí před dalším malováním dokonale zaschnout. To je jedna z věcí, která malování prodlužuje.
Akrylové barvy, ačkoli rychle schnou (ve srovnání s olejovými barvami), potřebují na zaschnutí několik desítek minut (v závislosti na tloušťce vrstvy). Proto je užitečné, zapojit do procesu vysoušeč vlasů, zejména chcete-li malovat obraz tzv. „na jeden zátah“ a proces schnutí urychlit. Vysoušeč vlasů asi nejvíce využijete u menších obrazů, kde máte jednotlivé vrstvy rychleji hotovy, než u rozsáhlých obrazů.
Dnes jsme si shrnuli, jak urychlit samotné malování. Spojíte-li všechny rady dohromady, půjde vám malování od ruky a především to bude zábava. Budete tak věnovat víc pozornosti samotnému malování a nebudete se rozptylovat vším okolo.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů