Proč a jak si tvořím předlohy pro obrazy, o tom bude tento článek. Patrně už jste ode mě někdy slyšeli nebo četli, proč maluji podle předloh. Ten hlavní důvod zopakuji.
Malba podle předlohy, tzn., podle nějaké fotografie, je mnohem jednodušší, než malba podle fantazie. Také dosáhnete reálnějšího vzhledu malované krajiny, protože budete schopni namalovat mnohem více detailů. Teď už vám ale povím, jak si je tvořím do zásoby…
Začíná to výletem…
Jelikož jsem poslední zásobu fotografií a budoucích předloh pro obrazy tvořila nedávno, uvedu to jako příklad. Rozhodli jsme se zajet k vodopádům Satiny.
Mohli j jsme si vybrat, kterou trasu zvolíme. K vodopádům jich vede několik. Sbalili jsme s sebou foťák, protože bylo nádherné počasí. Cokoli, co se mi cestou líbilo, jsem si vyfotila – výhled, hory, stromy, detail kaluže, různé cestičky, mraky, samozřejmě vodopád, potůček, který se později změnil v říčku, atd.
Třídím předlohy v počítači
Jakmile dorazíme domů z výletu, přetáhnu si všechny budoucí předlohy pro obrazy do počítače. Všechny si je prohlédnu a rozdělím do jednotlivých složek, podle toho, co je na fotkách vyfoceno, aby se mi to v budoucnu lépe hledalo.
A jak mám předlohy vlastně rozděleny? Nejprve rozlišuji, jestli je fotografie vhodná rovnou pro malbu celého obrazu, nebo se jedná jen o určitou část, tzn. prvek krajiny (např. oblohu, hory, strom, detail kamení, atd.).
Fotografie, které se hodí pro celý obraz, si dále dělím, podle toho, co na nich je. Pokud se jedná o západ slunce, přidám je k ostatním v této kategorii, pokud se jedná o obraz hor, přidám ho mezi ostatní předlohy s horami atp.
Jedna předloha pro více obrazů
Pokud se mi zalíbí některá fotografie na více způsobů, tzn., že se mi líbí jako celek, ale napadne mě, že by i jeho určité části mohly být krásným samostatným obrázkem, udělám si rovnou v počítači různé výřezy.
Nebo pokud vím, že mám doma několik formátů pláten, uzpůsobím výřezy určité fotografie právě rozměrům pláten. Podle toho se pak rozhoduji, pro který formát plátna zvolím jakou předlohu.
Kategorie top 10
Stále ještě nejsem u konce. Většinou mám v počítači ještě kategorii “top 10“ předloh pro obrazy. Proč to? Sem si řadím předlohy pro obrazy, které se mi líbí ze všeho nejvíce, a chci je použít pro nejbližších 10 obrazů, které budu malovat.
Proč to takto dělám?
Možná si říkáte, proč to dělám? Proč si to komplikuji a nenechám všechny fotografie pohromadě? Jednoduše proto, že maluji podle toho, co se mi v danou chvíli chce. Mám chuť malovat hory, najdu předlohu s horami. Chci malovat západ slunce, vyberu si rovnou z kategorie “západ slunce“. Chci malovat na určitý rozměr plátna, najdu si předlohy či výřezy, které mají podobný rozměr.
Tento systém mi usnadňuje výběr a rozhodování. Jakmile nastane den, kdy chci malovat, už mám předvybráno buď v “top 10“, nebo podle rozměru plátna, nebo podle toho, co chci malovat. Rychle si vyberu a pak už jen maluji. Kdybych totiž nechala všechny fotografie pohromadě, trvalo by mi věčnost, si nějakou vybrat za předlohu, a k malování bych se v ten den možná ani nedostala.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů