Zdravím vás a vítám u prvního článku v novém roce. Vím, říkala jsem, že už budou články převážně odpovědi na vaše otázky, ale nedá mi to. Dnes se vyjádřím k jednomu konkrétnímu tématu, které jsem zaregistrovala na sociálních sítích. Padla na nich otázka „Jak se zdokonalovat v malbě?“. Dotyčný nebo dotyčná dostala od autora profilu odpověď, která mi rozproudila krev, ale ne v dobrém slova smyslu.

Jak se zdokonalovat v malbě.

Ta odpověď byla v tomto duchu: „Prostě musíte cvičit, je to běh na dlouhou trať“. Chci se na toto téma vyjádřit právě v tomto článku a doufám, že bude nápomocný především vám, kteří s malováním začínáte a bojíte se, že to bude těžké a právě „běh na dlouhou trať“.

PROČ MI TOTO TVRZENÍ ROZPROUDILO KREV?

Nejprve chci vysvětlit, proč mě tato odpověď zaskočila, rozproudila krev v žilách a řekněme i trochu zklamala nebo naštvala. Úplně první věc, která mi bleskla hlavou, když jsem to četla, bylo „No tak přesně proto malování lidé vzdávají, nebo řada lidí nemaluje, i když na to má a chtěli by. Přesně kvůli takovýmto výrokům, radám, tvrzením“… Nechápejte mě špatně, docílit velmi realistické malby není nic extra jednoduchého, ale také to nemusí být nemožné, což ve mně toto prohlášení vzbuzuje. A když tohle slyším, nebo čtu, strašně mě to kvůli těm, kteří z toho jsou pak zklamaní, mrzí.

Schválně, napište mi do komentáře, co toto tvrzení evokuje vám a jak vnímáte malování. Je to pro vás něco, co se dá naučit a jdete si za tím, nebo ho vnímate jako něco, co je extrémně těžké a dosáhne toho jen hrstka lidí?

ZA JAKÝCH PODMÍNEK JSEM S TÍMTO TVRZENÍM OCHOTNÁ SOUHLASIT?

Je pravda, že pokud si o malování absolutně nic nezjistíte, nakoupíte si nevhodné pomůcky, nebudete používat předlohu, nenecháte si pomoci někým, kdo o tom už něco ví, nebudete u malování přemýšlet, zkoumat své chyby a budete jen malovat, opravdu to pro vás MŮŽE BÝT běh na dlouhou trať.

Proč?

S každým dalším obrázkem, který bude podobný jako ten předtím (a teď nemám na mysli tematicky, ale provedením), může klesat i vaše chuť či nadšení pro věc, vaše motivace. Protože neuvidíte pokroky. Pak ano, namalujete-li 100 obrázků a u 101 vám náhodou dojde, že u toho či onoho děláte stále stejnou chybu, pak ano 102 obrázek už možná trošku zlepšíte. Ale k čemu vám je 101 obrázků, u kterých nevidíte pokroky? Neříkám, že u každého to bude 101 obrázek. U někoho 50, u někoho 200, je to individuální, ale pravděpodobně se to bude dít.

Ještě mě k tomu také napadá, že i když se budete chtít zdokonalovat v malbě sami, bez další pomoci (teď myslím např. kurzů, mentora, apod.), nemusí být zlepšování v malbě vždy ve vašich silách, protože nevíte, co nevíte. To je ale opět individuální, určitě to ale neznamená, že si všichni začátečníci bez nikoho jiného neškrtnou, o tom ale až za chvíli.

Další můj pohled je následující… Pokud budete přesvědčení, že se malovat naučíte za dlouho a že je to běh na dlouhou trať, pak to tak opravdu bude. Budete s tím počítat, třeba se na to i „vymlouvat“, může to být pro vás určité „alibi“, druh prokrastinace, třeba ani nebude hledat řešení pro zlepšení, protože už jste přijali myšlenku, že rychleji to nejde. Pokud tohle někdo řekne, neznamená to, že to musí být pravda, je to přesvědčení daného člověka, ale nemusí to být vaše přesvědčení.

A to je podle mě další riziko a důvod, proč mě výrok „Zdokonalovat v malbě se můžete jen cvičením a je to na dlouho“, rozčílil.

PROČ JSEM PŘESVĚDČENÁ, ŽE MALOVÁNÍ NEMUSÍ BÝT BĚH NA DLOUHOU TRAŤ?

Co vám z toho pomůže? Pozornost a přemýšlení. Stačí používat hlavu, tzn., přemýšlet, a dělat čas od času revize svého malování (více v článku „Jak často dělám revize svého malování?“). I když malujete sami bez pomoci, můžete to urychlit.

Nejde o to, kolik investujete peněz do kurzů a získání informací. Samozřejmě vám to může pomoci vše urychlit, pokud ale zvolíte správný kurz nebo jiný zdroj informací. Jde především o to, „jak zdatní jste v analýze vlastní malby“, respektive nakolik jste k sobě pravdiví. Pozor nepíšu kritičtí, ale pravdiví. Nejde o to, abyste svá díla kritizovali a shazovali je/se! Jde o to si s úctou k sobě přiznat, kde máte rezervy. Pokud budete v tomhle směru k sobě citlivě upřímní, můžete se posouvat rychleji k cíli. V tomto případě totiž přichází na řadu zmiňovaná pozornost a přemýšlení. Věnujete-li pozornost chybám, které opakujete, znamená to, že si jich všímáte, neignorujete je, ani nepřehlížíte. A jakmile na ně přijdete, přemýšlejte o způsobech, jak je nahradíte/opravíte a dosahnete lepších výsledků.

Vaše malířské chyby nejsou důvodem to vzdát, ale ukazatelem, čemu se máte konkrétně věnovat a co zlepšovat nejdříve!!!

Vím, je to celkem obecné a tak se podívejme na moji zkušenost, jako na zcela konkrétní příklad…

MOJE ZKUŠENOST, JAK SE ZDOKONALOVAT V MALBĚ

Na chvíli si zavzpomínám a vrátím se do roku 2017. V té době vznikaly následující obrázky…

Tyto obrázky jsem namalovala během několika málo dnů až týdnů, aniž bych nad nimi nějak zvlášť přemýšlela, což vedlo ke stejným chybám. Kdybych v této fázi nezastavila, nevěnovala pozornost těmto chybám a nepřemýšlela, kde je „společný jmenovatel“, tedy co za chyby opakuji, i kdybych namalovala za měsíc 300 obrázků, byly by všechny na podobné úrovni.

Jenže já jsem se zastavila hned po pár obrázcích, protože jsem duše hloubavá, což v tomto případě bylo dobře a „spustila jsem analýzu“. Vyskládala jsem si obrázky vedle sebe podobně, jak je vidíte zde a koukala se, přemýšlela, co je na nich špatně a opakuji to ve všech obrázcích.

Napodobovala jsem malbu Boba Rosse, spěchala jsem, nenechala jsem zaschnout vrstvy, špatně jsem zachycovala vzdálenosti (obrazy jsou „moc ploché“), míchala jsem málo reálné barvy, v obrázcích chyběla variabilita, neuměla jsem s akrylovými barvami pracovat (rozmazávat je, propojovat, dosahovat jemných přechodů), v obrázcích chyběly stíny, stupňování a kontrast, rozmanitost…

A tak dále. Provedla jsem „první kolo“ analýzy. Pak jsem udělala změny, namalovala pár obrázků, zjistila, jestli to zafungovalo. Pokud ano, řešila jsem další velkou chybu, pokud ne, hledala jsem řešení. Stále jsem jednala podle toho, jakého cíle jsem chtěla dosáhnout, v mém případě to byly co nejrealističtější malby.

Čeho jsem v první fázi dosáhla? Odkoukala jsem od profi malířů, že používají předlohu. Jen tady tato změna měla obrovský vliv na výsledek. Pak už jen záleží, jak bystří jste pozorovatelé a čeho všeho si na předloze všímáte a kolik toho přehlédnete…

VÍM, LIŠÍ SE TO OD PŘEDSTAVY

Chápu, že tento způsob sebevýuky malby zní třeba trošku nudně. Všeobecná představa o malbě je často taková, že malíř cáká barvu na plátno, maluje svižně, nepřemýšlí o tom, „dává do toho svou duši“ a docílí dechberoucího díla. Ale to je trošku mimo realitu. Snad to funguje u abstraktního díla. Často jsem to vídala ve filmech. Když se ale dívám na skutečné malíře na YouTube, realita je přesně opačná.

BUĎME REALISTI

Buďme realisti a nevěšme si bulíky na nos. Nejste schopni se naučit vše najednou, nikdo není. Bylo by toho na vás moc. Kdybych na vás teď vychrlila všechno, co o krajinomalbě akrylem vím, odpadli byste a nezapamatovali si ani polovinu. Lidský mozek to není schopný najednou vstřebat, i kdybyste se snažili sebevíc. Jenže pokud přemýšlíte a analyzujete svou malbu, děláte sice postupné kroky, ale jsou rychlejší, tzn., provádíte je dříve, než až namalujete 100 obrázků. Někdy opakující se chyby bijí do očí už třeba při 5 obrázku.

Pokud analýza malby není vaší silnou stránkou, mohu vám v tom pomoci v rámci balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“ s individuální podporou. Koukněte se na možnosti konzultace, kde právě už na základě 5 vašich obrázků můžeme odhalit, kde opakujete chyby.

ČLÁNKY, KTERÉ VÁM MOHOU TAKÉ POMOCI SE ZDOKONALOVAT V MALBĚ…

Než se s vámi rozloučím, vybrala jsem pro vás ještě několik článků z webu, které se vám mohou hodit, pokud si řešíte téma „Jak začít s malbou a jak se zlepšovat“. Koukněte tedy na tyto články:

Pro dnešek už to stačí. Sejdeme se zase příště.

Hanka

Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.


Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě a už na nic nečekat…


… Ale nevíte, jestli se vydat na cestu “malíře samouka” nebo si nechat s výukou malby pomoci, začněte tím, že si stáhnete průvodce  “Objevte, která malířská cesta je pro vás”. A jestli jste na samém začátku a teprve vybíráte pomůcky, bude se vám hodit „Průvodce výběrem pomůcek“.


0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *