Vítám vás u dalšího článku. Rozhodla jsem se, že sérii „Jak najít vlastní styl“ rozšířím ještě o další téma, a tím jsou způsoby malby a možnosti používání akrylových barev. Především mám na mysli, jaké máte možnosti stylů malby a výběru barev. Chci ale především rozebrat možnosti kombinování. Je velmi prospěšné kombinovat různé způsoby malby během tvorby každého obrazu a vůbec není od věci, kombinovat také různé hustoy či barvy různých výrobců. Využijete tak maximální potenciál a veškeré výhody akrylových barev.

3 hlavní způsoby užití akrylových barev

U akrylových barev máte 3 hlavní možnosti, jak s nimi malovat, já jsem si je nazvala „styl ala olej“, „styl ala akvarel“ a „malba paletovým nožem či špachtlemi“. O všech třech jsem se rozepisovala v článku „3 způsoby, jak použít akrylové barvy“. O tomto se dnes už více rozepisovat nechci. Zmíním jen to, že v případě prvních dvou je hlavním bodem, kolik při malbě používáte vody. V případě posledního způsobu, tvoříte malbu pomocí paletového nože nebo špachtle.

Co chci ale v tomto článku zdůraznit a souvisí to také s vašim stylem, je to, že všechny tyto styly můžete kombinovat během jedné jediné malby v různých etapách. Nejen, že můžete, ale já to velmi doporučuji. A přesně tohle je za mě jedna z obrovských výhod akrylových barev.

3 způsoby malby - první ukázka "malba ala olej".
Foto: Ukázka „malba ala olej“.
3 způsoby malby - druhá ukázka "malba ala akvarel".
Fotografie: Ukázka „malba ala akvarel“.
3 způsoby malby - třetí ukázka "malba špachtlí".
Foto: Ukázka „malba jen špachtlí“.

Proč způsoby malby kombinovat

V rámci vlastního stylu si nemusíte vybírat buď, a nebo. Přiznám se, že mi vyhovuje všechny tři možnosti kombinovat v každém obraze podle potřeby. Většinou se částečně rozhoduji už dopředu, podle vybrané předlohy. Barvu ředím větším množstvím vody, když potřebuji dodat lazuru, mlhu, nebo pro jemné mraky, špachtli zase používám při malbě hor nebo odlesků slunce na vodě. Většinu částí obrazu však maluji „stylem ala olej“.

Chci zdůraznit toto: Nebojte se a kombinujte, možností máte více než dost…

Ukázka obrazů, malovaných kombinací stylů v jednom obraze dle potřeby:

Různá hustota barev, různá délka schnutí

Během malby se mnohokrát stane, že potřebujete sytou, nicméně tekutější barvu. Když použijete hustou barvu, zanechali byste příliš silnou vrstvu, kterou nechcete, ale naředěním barvy byste ředili i pigmenty, což také nechcete. Já to takto mám v případě první vrstvy obrazu – rozblokování, kdy chci dosáhnout tenké vrstvy, ale nechci ředit barvu a tedy pigmenty. Proto používám pro malbu profesionální barvy dvou hustot. Jednou jsou řídké fluidní barvy, druhou variantou jsou barvy soft body, které mají hustější konzistenci. Tímto dosáhnu tenké ale syté první vrstvy.

Tento postup mi osobně hodně vyhovuje, bohužel barvy, které teď používám mají lesklý finiš, což se mi osobně nelíbí. Zvažuji tedy jiné možnosti a jednou z jich, je náhrada fluidních barev za akrylovou tuš, což je také řídká akrylová barva, jen nemá lesklý finiš. Je to jedna z možností, kterou zvažuji a píšu o tom proto, abyste věděli, že takové možnosti a postupy existují.

Kromě hustoty si můžete zvolit také dvě varianty schnutí akrylových barev – akrylové barvy s delší dobou schnutí (zatím jsem si všimla, že je prodává jediná firma a jsou to barvy GOLDEN Heavy body Open) a barvy s „klasickou“ dobou schnutí (všechny ostatní, nezapojíte-li médium zpomalující schnutí). Jak můžete tohle zapojit do svého stylu?

Při malbě první vrstvy obrazu použijte akrylové barvy s běžnou dobou schnutí, tak budete moci rychleji pokračovat dále, protože nebudete muset čekat, až vrstva zaschne. Při malbě dalších vrstev už můžete volit pomaleji schnoucí akrylové barvy, čímž získáte pro malbu více času, než barvy začnou na plátně i na paletě zasychat.

Foto: Barvy s různou hustotou.

SHRNUTÍ

Berte prosím tento článek jako inspiraci a ukázku možností a nápadů na různé způsoby malby. Pokud jste na tento článek narazili a jste naprostý začátečník, nic z toho v tuto chvíli nepotřebujete. Pokud už ale nějakou dobu malujete, a zvažujete, že si zvolíte svůj styl malby a ustálíte si ho, chci, ať máte představu o svých možnostech.

Nejlepší způsob, jak zjistit, co se vám líbí, co vám vyhovuje a co ne, je, zkusit si to. Pokud se bojíte, že budete zbytečně utrácet peníze, vyzkoušejte si vše na černobílé variantě, ušetříte za barvy. V tomto vám pomůže, když si fotografickou předlohu v počítači upravíte do černobílé varianty či odstínů šedi a podle ní pak malujete.

Neomezujte se a vytěžte z akrylových barev maximum, kterého jsou schopné. 🙂

Napište mi do komentáře, jaké varianty už jste vyzkoušeli a která vám nejvíce vyhovuje, ráda si to přečtu a inspirujete tak další čtenáře tohoto blogu k akci. Těším se na vás zase za týden, mějte se krásně.

Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.


Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.

Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.



0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *