Vítejte u třetího dílu ze série „Jak najít vlastní styl…“ (snad vám předchozí dva články Jak najít vlastní styl 1. díl – Co vše může tvořit vlastní styl? a Jak najít vlastní styl 2. díl – Téma malby neunikly). Dnes se zaměříme na další oblast, která může ovlivnit a více specifikovat váš osobitý styl krajinomalby. Dnešní téma tedy zní – Jak najít vlastní styl 3. díl – Používání konkrétních pomůcek.
Volba pomůcek, které vám stoprocentně vyhovují a specifikují váš styl
Styl je vlastně takový váš podpis beze slov. Je to způsob, jak poznat vaše díla podle určitých znaků, podle toho, jak malujete a také podle používání konkrétních pomůcek.
Jednoho dne třeba budete prodávat vlastní obrazy nebo dělat výstavy. Pak bude prima, budou-li vaše díla už na první pohled „poznatelná“. A obrovskou roli v tom hrají právě pomůcky, které si zvolíte a které budou charakterizovat vaši práci.
Zaměříme se teď na tři zásadní druhy pomůcek, které se na vašem stylu nejvíce projeví. Těmito pomůckami jsou používané štětce, barvy a podklad. Pojďme na to…
Štětce
Štětec je hlavní pomůcka, jak dostat barvu na plátno. Pokud jste ode mě již četli něco na toto téma, nebo už jste viděli videa různých umělců, pak není třeba vysvětlovat, že jejich nabídka je široká a způsob užití také.
A pokud jste už řadu štětců zkoušeli, pak jste možná vypozorovali, že s některými štětci se vám pracuje lépe a s některými hůře. Máte už třeba své favority, bez kterých si nedovedete představit malovat kterýkoli obraz.
Najděte si své favority
Předpokládejme tedy, že už máte se štětci určité zkušenosti. Možná jste to ani nezpozorovali, ale průběžně jste si vyselektovali a oblíbili konkrétní štětce pro určité prvky krajiny a těmi teď malujete určitým stylem (způsobem).
Získáte-li totiž více zkušeností, začnete při práci brát určité štětce do ruky už automaticky, aniž byste to třeba postřehli. Zkuste se teď zamyslet a třeba si i vypsat, jaké štětce máte v oblibě a dejte stranou ty, které téměř nepoužíváte.
Prozkoušejte si své štětce
Nebo možná ještě lépe, než se úplně rozhodnete, kterými budete malovat, zkuste si všechny štětce jednotlivě vyzkoušet na každý prvek krajiny (stromy, hory, kamení, vodní plochy aj.). Možná objevíte nové a lepší způsoby využití, než které jste doposud znali a třeba vám budou i více vyhovovat.
Nejde ale jen o to, aby se vám s nimi dobře malovalo to, co chcete, ale aby vám to dělalo i radost. Na práci je to totiž znát.
Pro inspiraci
Ještě vám chci uvést pár příkladů pro inspiraci, jak může vypadat používání konkrétních pomůcek. Jsou malíři, kteří například malují většinu obrazu vějířkem o různých velikostech a jen pár prvků malují tenkým štětcem na detaily či paletovým nožem. Je to jejich specifikum.
Jiní malíři malují třeba zase jen paletovým nožem. Někteří malíři si usnadní práci třeba také houbičkou, nebo používají hodně štětec zvaný rozháněč.
Jde o to, aby vy jste byli spokojeni s „obtiskem“, který na plátně štětcem či jinou pomůckou (paletovým nožem, houbičkou, prstem…) zanecháte.
Proč o tom píšu? Já si v začátcích myslela, že používat tyto specifické štětce, houbičky či paletový nůž, je jakési „podvádění“, že si práci usnadňuji, ale profesionální malíři to nedělají. Byl to jeden z mých největších omylů. Myslela jsem si, že tímto obraz „odbudu“, ale opak je pravdou.
Malíři běžně používají tyto pomůcky, ne aby měli obraz co nejrychleji hotový, ale aby vše vypadalo pokud možno co nejreálněji jejich představě.
Můžete být také takto vyhranění (např. malovat jen paletovým nožem), nebo na to nebudete dbát a budete malovat těmi štětci a pomůckami, které v tu chvíli budete opravdu potřebovat v závislosti na předloze.
Volba je jen na vás, nic není dobře nebo špatně. Nebojte se také vytvořit si třeba vlastní štětce.
Barvy
Co se barev týče, přemýšlejte o tom, jak kvalitní barvy chcete používat, jaké odstíny si nakoupíte do vaší základní výbavy, nebo jakým stylem je budete používat (jako akvarel nebo jako nápodobu olejomalby).
Možná se se vám to bude zdát nepodstatné, anebo si třeba myslíte, že se na obraze nepozná, jestli používáte vysoce kvalitní, nebo průměrné barvy, pokud umíte správnou techniku malby. Jasně, malíř, který má spoustu praxe namaluje i s průměrnými barvami nádherný obraz. Ovšem barvy kvalitnější obsahují také kvalitnější pigmenty a je to znát.
Příklad z praxe – kvalita pomůcek
Uvedu vám příklad. Když jsem poprvé pracovala se základní sadou Liquitex BASIC, překvapilo mě, jak se obraz jeví, když na něj zasvítilo slunce. Malovala jsem tehdy zeleň kolem vodopádů. Obraz jsem měla rozkreslený a čekala, až mi zaschne a budu moci pokračovat další vrstvou. Zeleň na kamenech působila jakoby sametově, přesně jako mech.
Do té doby, kdy jsem malovala jinými velmi levnými barvami, tento „finiš“ obrazy nikdy neměly. Barvy Liquitex BASIC nejsou nejkvalitnější z jejich nabídky, jsou základní řadou. I přesto vypadal výsledek lépe, než když jsem malovala barvami, kdy 75 ml tuba stála 50 Kč.
Použijete-li tedy kvalitnější barvy, může to být znát a může to být jeden ze znaků, podle kterých bude zřejmé, že se jedná o vaši práci.
Jak jsem zmínila výše, nejde jen o kvalitu barev. Třeba se vám líbí, používat jen určité tóny. I to, jakým způsobem mícháte barvy je specifické. Můžete používat určitou zelenou na stromy, modrou na oblohu, apod. Opět vaši práci barvy budou specificky charakterizovat.
Podklad
Poslední oblastí pomůcek, kterou dneska probereme, je podklad. Jedním z vašich specifik týkající se podkladu, může být to, že si podklad budete tvořit sami. Je mi jasné, že je to náročné na čas, prostor a možná také nářadí a proto je tato varianta pro někoho nepřijatelná. Nevěště hlavu, jsou i jiné možnosti.
Rozmyslete si typ, tvar a velikost podkladu
Zvažte, jaký podklad zvolíte. Nejde jen o materiál, ale také o tvar a rozměry plátna. Můžete se například rozhodnout, že budete malovat své krajiny vždy na obraz čtvercového formátu o velikosti 50×50 cm. Nebo budete používat vždy obdélníkové plátno o stejné velikosti buď na výšku, či na šířku, podle toho, jakou krajinu si zvolíte. Toužíte-li malovat obrovské obrazy, klidně se do toho vrhněte.
Netoužíte-li být v této oblasti vyhranění, malujte na jakýkoli formát podle vaší nálady a potřeby. Stojí za to zvážit, jestli chcete vůbec malovat na „hranatá“ plátna. Některé obchody mají v nabídce i oválná či kulatá plátna (především lepenku potaženou plátnem).
Můžete si ale vybrat také něco jiného, než plátno, či lepenku potaženou plátnem. Třeba vás více láká dřevo (MDF desky), které si sami našepsujete. Je to další způsob, jak se lišit.
Vidíte, opět si můžete navolit spoustu různých kombinací barev, štětců a podkladů. Stačí jen popustit uzdu představivosti a vnímat, co vás těší. Někdy je také dobré dát hlavně na svou intuici.
Příklad vlastního stylu – volba pomůcek
Nyní vám uvedu příklad, aby bylo jasné, kam postupně míříme. Podle informací z předchozího článku si například zvolíte, že chcete malovat hornaté krajiny při západu slunce (téma malby).
Poté si uvědomíte, že se vám líbí čtvercová plátna, takže obrazy budete malovat výhradně na tento tvar plátna a vždy o rozměru 40×40 cm.
Dále si řeknete, že chcete kvalitní barvy a vyberete si barvy nejvyšší kvality třídy Heavy body. Budete je používat podobně jako olejové barvy (nikoli akvarel) a na hory budete používat vždy paletový nůž… Tímto jste si stanovili používání konkrétních pomůcek.
To už je dost konkrétní představa a velká dávka vlastního stylu co říkáte. Určitě byste v této fázi mohli přestat a měli byste hotovo. Myslím ale, že stojí za to, seznámit se i s dalšími možnostmi, jak svůj originální styl vyšperkovat. O tom ale zase příště v článku Jak najít vlastní styl 4. díl – Dojem obrazů.
Do té doby se mějte pěkně, nezapomeňte si doplnit poznámky na svůj papír a pamatujte, že malovat může každý, kdo po tom opravdu touží a vytrvá.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů