Vítejte u druhého článku ze série „Jak najít vlastní styl“. V minulém článku s názvem Jak najít vlastní styl 1. díl – Co vše může tvořit vlastní styl? jsme si popsali, o čem série bude. Dnes mám pro vás druhý díl, ve kterém se zaměříme na téma malby, přesněji na to, co vlastně chcete malovat.
Ještě než začneme, tak si najděte papír a tužku, kde si můžete psát poznámky k jednotlivým oblastem, kterými se budeme v sérii článků zabývat. Jakmile skončíme, budete mít vše na papíru. Kombinace toho všeho bude váš specifický styl, který jste si zvolili.
A teď už k prvnímu bodu, kterým je téma malby…
Kdy začít přemýšlet nad vlastním stylem?
Teď budu předpokládat, že tento článek čte už někdo, kdo nějakou dobu krajiny maluje, nebo to už alespoň párkrát zkusil.
Když jste začínali malovat a učili se, jak na to, nejspíš jste malovali krajiny, které se vám v tu chvíli líbili, bez nějakého hlubšího důvodu, třeba jen podle aktuální nálady.
Ale možná už nastal ten správný čas posunout se dále.
Někdo má možná jasno od začátku, co chce malovat, ale někdo váhá a neví. Pokud nevíte, mám pro vás jeden tip.
Inspirujte se na internetu
Koukněte se na videa některých umělců na internetu. Ne však proto, abyste je kopírovali, ale proto, abyste přišli na to, co se vám líbí. Uvedu příklad, abyste mě dobře pochopili.
Co jsem vypozorovala, tak řada malířů se specifikuje pouze na určité krajiny či prvky krajiny. Může to být cokoli – hory, tropické krajiny, potoky a řeky, jen západy slunce, divočina, apod.
Můžete se soustředit v každém obraze především na oblohu, která bude tvořit třeba 70 % plochy. Nebo naopak oblohu budete malovat jen minimálně. Hlavním prvkem vašich maleb mohou být majestátní hory, nebo naopak chcete malovat především oceán.
Třeba se chcete zaměřit tematicky, budete malovat jen divočinu, jen zimní či podzimní krajinu, apod.
Anebo je vám to jedno, líbí se vám všechno, pak malujte všechno.
Rozhodněte, zda si budete sami tvořit předlohu
Velký vliv na to, na co se zaměříte při malování, může mít i to, jestli si budete tvořit vlastní předlohu, nebo použijete obrázky, které najde.
Je asi jasné, že pokud si budete tvořit např. fotografie pro malbu sami a bydlíte v „Horní Dolní“, pak asi nebude stěžejním motivem vašich obrazů doutnající sopka nebo tropické vodopády.
Videa různých umělců vás vlastně navedou, na co se můžete zaměřit a co vám bude dělat radost. A dopomůže vám k tomu také to, jestli si budete tvořit vlastní předlohy.
Nejde ale jen o téma malování, můžete se inspirovat prakticky čímkoli. Chci zdůraznit slovo inspirovat, nikoli kopírovat.
Jak si tedy zvolit téma malby?
Shrňme si, jak si zvolit, co chcete malovat (na co se zaměříte). Zamyslete se nad tím:
- co za krajiny se vám líbí a dělá vám radost,
- zda si budete tvořit vlastní předlohy,
- co se vám líbí, když tvoří jiní umělci,
- zda se chcete zaměřit jen na určité krajiny, nebo malovat vše podle aktuální nálady.
Jak sem psala na začátku, sepište si to na papír. A nespěchejte, klidně si dejte týden na rozmyšlenou. Koukejte na videa, na krajiny kolem sebe v různou denní dobu a při různých ročních obdobích. Brzy přijdete na to, co bude vašim tématem pro malbu.
V příštím článku Jak najít vlastní styl 3. díl – Používání konkrétních pomůcek si povíme, jak mohou pomůcky, které budete používat, podpořit váš styl. Do té doby se mějte pěkně a pamatujte, že malovat může každý, kdo po tom opravdu touží.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů