V předchozích článcích ze série „Jak malovat i s minimem financí“ jsme si řekli, jak šetřit či neplýtvat finančními prostředky na pomůckách, které si musíte koupit a sami si je nevyrobíte (výjimkou byla plátna, ta si vyrobit můžete). Dnes se zaměříme na to „Jak malovat i s minimem financí 5. díl – Vytvořte si vlastní pomůcky“, které také potřebujete, ale můžete k nim využít to, co máte třeba zrovna doma.
Zaměříme se především na tyto pomůcky – paletu, čistění štětců, skladování pomůcek a stojan. Jdeme na to…
Paleta
Je to podložka na míchání barev. Samozřejmě, že v obchodech či eshopech s malířskými pomůckami paletu pořídíte, není to ale nezbytně nutné. Můžete požít, co máte zrovna doma k dispozici a nemusíte utratit ani korunu.
V obchodě máte na výběr z několika možností – plastové palety, palety z plexiskla, porcelánové palety, dřevěné či kovové palety, nebo jednorázové papírové trhací palety (ze speciálního papíru).
Tyto palety nemusí nutně stát hromady peněz. Většina je velmi levná. Pokud byste ale chtěli paletu velkých rozměrů, mohlo by vás to stát i pár set korun.
Jako paletu můžete ale použít cokoli, co splňuje jedinou podmínku. Tou je, že povrch, který k tomu využijete, nesmí být z obyčejného papíru a měl by být omyvatelný. Papír by totiž začal pod nánosem barvy a vody žmolkovatět, v barvě byste měli hrudky, přenášeli byste je na štětec a tím na plátno.
Jednou velkou výhodou toho, že se rozhodnete vytvořit si vlastní paletu je, že si sami určíte její velikost tak, jak vám to vyhovuje.
Tipy na paletu vlastní výroby
Jako paleta dobře poslouží například:
- tabule skla – například co vám zbude z rámečku, nebo i včetně rámečku,
- kus plexiskla – nejlépe se zabroušenými okraji,
- plastový talíř či tác na grilování,
- můžete také použít karton, který obalíte alobalem, po skončení práce alobal sundáte a vyhodíte, karton opět použijete,
- na karton můžete přilepit fólii,
- deska na poznámky s příchytnou sponou obalená alobalem, nebo na ni přichyťte fólii…
Myslím, že dalších možností je ještě spousta, třeba vás napadne ještě něco jiného. Mám teď na mysli varianty, které vás nic nestojí, a většinu máte doma. Pokud chcete, můžete si pro výrobu vlastní palety potřebný materiál nakoupit v některém hobby obchodě (například plexisklo).
Čištění štětců
Podobně jako u palety, si můžete pořídit čističku štětců ve specializovaných obchodech. Jedná se o nádobu na omývání štětců během práce, nebo po práci, než je opláchnete v tekoucí vodě.
Ale podobně jako u palety můžete použít ledacos, co zrovna doma najdete.
Vezměte si jakoukoli nádobu (sklenici, vázu, hrnek, kyblík…) a dno pokryjte malými kamínky. Jakmile štětec ponoříte do nádoby s kamínky a s vodou, přejedete štětinami přes kamení, krásně se vám vyčistí, barva se vymyje a můžete pokračovat v práci – máte parádní domácí čističku štětců.
Finance, které na doma vyrobené paletě a čističce štětců ušetříte, můžete investovat do barev a štětců. Je pravda, že pokud byste koupili levnou čističku štětců (hliníkovou) ušetříte cca 180 Kč (což je zhruba na 1 štětec), pokud ale mluvíme opravdu o kvalitní čističce štětců, pohybuje se její cena kolem 900 Kč. Stejné je to u palety – můžete ušetřit jen desetikoruny, ale také stokoruny.
Pomůcky a jejich skladování
Veškeré vaše pomůcky budete potřebovat někde skladovat. Štětce můžete ukládat do jakékoli vyšší nádoby, postavené štětinami vzhůru – aby měli možnost pořádně proschnout a neohýbali jste si štětiny.
Barvy také můžete skladovat prakticky kdekoli (ve větší plechovce, v míse, v kyblíku – cokoli co doma najdete). Jen si dejte pozor, pokud máte doma malé děti nebo zvířata, rády koušou.
Patří stojan mezi nepostradatelné pomůcky?
Jedna věc je na tomto koníčku úžasná – nezáleží na tom, kolik vám je let. Ovšem jste-li v pokročilejším věku a už vám není „náct“, pravděpodobně oceníte stojan, bude to pro vás pohodlnější.
Přesto stojan není něco, co v začátcích nutně potřebujete, zejména malujete-li na menší plátna či do sketchbooku. Stačí vám malovat u stolu, případně jako jsem začínala já – na zemi.
Proto zvažte, jestli stojan opravdu potřebujete. A pokud ano, zvažte své požadavky na vlastnosti a zohledněte také, zda na to máte doma prostor. Stojanů je totiž velká řada, teleskopické bývají levnější než velké ateliérové ze dřeva.
Pokud si troufáte, můžete si stojan třeba i sami vyrobit. Bude to ovšem nejspíš docela náročné. Výhodou však bude, že si ho uzpůsobíte na míru své práci.
Shrnutí celé série článků
Doufám a věřím, že vám série článků na téma „Jak malovat i s minimem financí“ a přitom mít vše co potřebujete, pomohla se zorientovat v tom, za co má či nemá cenu utrácet, zejména v začátcích.
Hlavní myšlenkou této série nebylo šetřit, kde se dá, ale co nejoptimálněji využít vaše finance na podstatné, potřebné a užitečné věci.
Jakmile se rozmalujete, chytne vás to a budete už pokročilejší, investujte do svého koníčku, kolik budete chtít.
Série těchto článků (Jak malovat i s minimem financí 1. díl – Kde můžu ušetřit?, Jak malovat i s minimem financí 2. díl – Vyplatí se šetřit na barvách? , Jak malovat i s minimem financí 3. díl – Vyplatí se šetřit na štětcích? a Jak malovat i s minimem financí 4. díl – Podklad) je jen návod, jak ušetřit v začátcích, kdy si ještě nejste jisti, nechcete utratit hromadu peněz a nevíte, co budete a nebudete potřebovat.
Pokud vás finance nepálí, experimentujte a nakupujte si podle libosti. Ale předpokládám, že to nebude váš případ, jinak byste nedočetli až sem.
Dnes je to vše, doufám, že se vám budou dařit vaše pokroky a nezapomínejte, že malovat se naučí každý, kdo má dost trpělivosti, vytrvalosti a kdo po tom opravdu touží. Takže vytrvejte, snad vám vhodné pomůcky co nejvíce usnadní váš postup vpřed.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů