Dnes se v sérii článků zaměříme na oblast, kde se dá šetřit pravděpodobně nejvíce – „Jak malovat i s minimem financí 4. díl – Podklad.
Podkladem nazývám to, na co maluji – papír, překližka, plátno, dřevo apod. (Pozn.: někdo podkladem nazývá první vrstvu barvy, tu jsem si já nazvala jako „rozblokování“ – utváření barevných bloků odpovídající předloze).
Na něco malovat musíte, to je bez debaty. Ovšem podklad je jedna z pomůcek, na které se dá ušetřit, budete-li chtít.
Nejen, že si můžete vybrat, na jaký podklad budete malovat, ale zvolíte-li si pevnější (odolnější) podklady, můžete je v případě nezdaru používat opakovaně. Další možností, jak ušetřit na dražších podkladech, je jejich samovýroba.
Nejpoužívanější druhy podkladů
Co se podkladu týče, máte na výběr z několika nejčastěji využívaných možností – papír určený pro malbu akrylem, sketchbook (skicovací knihu, více informací najdete v článku K čemu je dobrý sketchbook?) určený pro malbu akrylem či olejem, plátno na lepence či plátno natažené na rámu.
Nejlevnějšími variantami z výše zmíněných je samozřejmě papír či sketchbook (skicovací kniha) určený pro malbu akrylem či olejem.
Jednou z alternativ, která je finančně dražší než papír či sketchbook, ale přitom levnější než plátno natažené na rámu, je lepenka potažená plátnem.
Výhody a nevýhody jednotlivých druhů podkladů
Někteří z vás však mohou toužit malovat rovnou na plátno. I zde se najde způsob, jak si to můžete dovolit a přitom vás to nebude stát hromady peněz. Má to také jednu velkou výhodu pro ty z vás, kteří si toužíte svá díla rovnou vystavit. Malujete-li na plátno nataženém na rámu, pak si obraz můžete rovnou pověsit bez jakýchkoli dalších úprav a šetříte tak peníze za zarámování obrazu.
Jednou velkou výhodou plátna na lepence či plátna na rámu je, že jej můžete v případě potřeby použít opakovaně. Což u papíru či sketchbooku není možné. Zničili by se.
Další jejich společnou výhodou je to, že se zde dají lehce a bez poškození obrazu opravovat chyby. U papírového podkladu to může být velice obtížné, proto se vám může stát, že jej spotřebujete více. Nedá se říci, který podklad je vyloženě vhodnější pro začátečníky. Koupí-li si začátečník papírový podklad, pravděpodobně jej spotřebuje více, podklad s plátnem (ať už na lepence či na rámu) je sice dražší, dá se ale v případě potřeby používat opakovaně a lépe se na něm opravují chyby.
Levnější podklady bych doporučila koupit především těm z vás, kteří zároveň bojujete například i s místem pro uskladnění.
U dražších podkladů je také způsob jak ušetřit finance. Zejména jste-li začátečník, kupujte si prozatím menší rozměry plátna (cca do 40 cm), ty jsou samozřejmě levnější. Bonusem menších rozměrů je také to, že vám obraz nebude tak dlouho trvat, nebudete spěchat, abyste byli rychleji hotoví, a uděláte méně chyb.
Kombinujte
Zkuste druhy podkladů kombinovat. Nemusíte nakoupit hromadu pláten. Kupte si jich pár a kupte si také papír či sketchbook. Najdete-li si předlohu, kterou byste rádi namalovali, ale na některé prvky krajiny či části si netroufáte, zkuste si je namalovat stranou do sketchbooku nebo na papír a jakmile si to „nacvičíte“, můžete se poté vrhnout na celý obraz na plátno.
Má to několik výhod – pokud se vám nebude dařit, bude vás to stát „jen list papíru“, ušetříte si plátno, natrénujete si to a obraz na plátně nakonec bude třeba vypadat lépe, než kdybyste malovali rovnou a opravovali případné chyby.
Proto doporučuji, trénujte na levných podkladech. Ať už je to tréning míchání barev, tréning techniky, tahů štětcem či tréning různých prvků krajiny. Můžete si k jednotlivým obrázkům také psát poznámky.
Nebojte se nakoupit si v začátcích různé velikosti pláten, ne jen jednu. Rozměrů je v nabídce velké množství. Jeden z nejmenších rozměru je např. 10×15 cm, lepenka tohoto rozměru stojí cca kolem 25 Kč a na drobný tréning dostačující.
Kombinujte tedy jak druhy podkladů (papír + trvanlivější podklad), tak různé velikosti podkladů.
Neplýtvejte
Ještě než budeme pokračovat dále, zdržím se u jedné drobné poznámky. Ať už se rozhodnete použít jakýkoli podklad, jednou z cest, jak zbytečně neutrácet je, že nebudete podklady zbytečně plýtvat. Tím nechci říci, abyste se nějak výrazně omezovali. Bohatě postačí, pokud trvanlivější podklady opakovaně využijete, místo toho, abyste je vyhodili do koše.
Když teď přemýšlím nad plýtváním, napadá mě ještě jedna věc. Objednáváte-li pomůcky přes internet, rozmyslete si, kolik podkladů vám bude stačit do příští objednávky, případně zvažte sumu, za kterou objednáváte, ušetříte tak třeba i na poštovném. Časem nasbíráte zkušenosti a přijdete na to, kolik pomůcek potřebujete např. na měsíc, nebo kolik podkladů budete přibližně potřebovat, než budete muset dokupovat barvy.
Výroba vlastního podkladu
Jste-li zdatní, máte na to prostor, nářadí a kuráž, můžete si podklad vyrobit sami.
V obchodech s malířskými potřebami se dají koupit potřebné části, abyste si byli schopni doma např. plátno na rámu sami vytvořit. K dostání jsou samostatné role malířského plátna, šepsy, desky na rámy, závěsy i sponkovací pistole a napínací kleště.
Je to pravděpodobně vhodnější varianta šetření financí pro někoho, kdo už maluje delší dobu. Pro začátečníka je to zdlouhavější, než si podklad pořídit a částečně to ubírá pozornost, kterou potřebuje věnovat malování a tréninku. Tento způsob šetření je vhodnější pro ty, kteří už mají základy v malíčku a mohou si dovolit soustředit svou pozornost i jinam než na postup a techniku malby.
Čím více budete malovat, tím více se vám vyplatí vyrábět si vlastní podklady a případná vyšší investice do nářadí se vám za čas vrátí. Výroba vlastního podkladu je možná nejen otázkou šetření financí, ale také součástí vašeho stylu.
Shrnutí
Dnes jsem vám dala pár tipů, jak lze na podkladu šetřit finance. Tento typ šetření pro vás nemusí být trvalým, nebojte. Jakmile se začnete zlepšovat a nebudete-li potřebovat hlídat finance, můžete se rozšoupnout. Nebo se vám naopak např. samovýroba podkladu zalíbí a budete v tom pokračovat dlouhodobě.
Zejména v začátcích není nutné za podklady utratit tisíce. Bylo by to předčasné. Peníze, které některým z výše uvedeným způsobem ušetříte, můžete použít na jiné pomůcky.
Dneska by to už stačilo a příště se zaměříme na další drobné pomůcky, které si můžete sami vyrobit, nebudete za ně zbytečně utrácet a vytvoříte si pomůcky přímo „namíru“. Můžete se těšit na další a poslední článek z této série s názvem Jak malovat i s minimem financí 5. díl – Vytvořte si vlastní pomůcky.
A pokud jste ještě nečetli první tři díly, Jak malovat i s minimem financí 1. díl – Kde můžu ušetřit?, Jak malovat i s minimem financí 2. díl – Vyplatí se šetřit na barvách? a Jak malovat i s minimem financí 3. díl – Vyplatí se šetřit na štětcích?, tak se na ně mrkněte.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů