V předchozím článku s názvem Jak malovat i s minimem financí 1. díl – Kde můžu ušetřit? ze série článků „Jak malovat i s minimem financí“ jsme si pověděli, jaké jsou oblasti, kde se dá ušetřit. Dnes se zaměříme na druhou oblast, kde můžete šetřit finance, a tou jsou barvy. Vítejte tedy u článku Jak malovat i s minimem financí 2. díl – Vyplatí se šetřit na barvách?
Dá se tedy na barvách ušetřit? Ano, ale nejde o to, koupit si co nejlevnější barvy. Proč? Koupíte-li si nejlevnější barvy na trhu, namalovat krásný obraz bude hodně náročné. Kupte si ty nejlepší možné barvy, které si můžete v danou chvíli finančně dovolit.
Myslíte si, že se to rozchází se snahou ušetřit finance? Naopak. Proč? Čtěte dále.
Barvy jsou základní malířovou pomůckou, bez ní by obraz nebyl, to je jasné. Já rozšířím tuto myšlenku ještě takto: DOBRÝ obraz by bez KVALITNÍCH barev dobrým nebyl.
Kvalita akrylových barev se odvíjí od kvality používaných pigmentů při jejich výrobě. Kvalitnější pigmenty jsou samozřejmě dražší. Vy si třeba řeknete, že pro začátek si koupíte ty nejlevnější barvy k dostání, protože přece budete dělat spoustu chyb a vám to prozatím stačí. Jenže…
Může se vám stát (stejně jako mě), že začnete jako naprostý začátečník malovat obraz a nebude se vám dařit. V tu chvíli nebudete vědět, jestli je to nevhodnou technikou malby, nevhodnými štětci, nebo nekvalitními levnými barvami. Museli byste všechny tyto oblasti prozkoušet, abyste přišli na to, kde se stala chyba. To je celkem zdlouhavý proces.
Proto, koupíte-li si rovnou kvalitnější barvy (nemusí to být hned top kvalita, ale zlatá střední cesta), eliminujete jednu z možných příčin, proč se vám třeba nedaří. Budete vědět, že barvami to není.
Proč jsem tedy zařadila barvy do série článků o „šetření financí“?
Nešetřete na kvalitě, šetřete na množství. Možností je několik:
- Menší počet barev.
- Větší balení barvy.
- Neplýtvejte.
Menší počet barev
Jedna z prvních věcí, nad kterou jsem přemýšlela, když jsem začínala malovat, byla, kolik barev si pořídím. Měla jsem tendenci hned koukat na sady barev s co největší barevnou škálou. Neměla jsem ale moc financí a tak jsem pátrala, které barvy by pro mě mohly být nejdůležitější.
Rozhodla jsem se to udělat naopak, nejprve koupit jen to nejnutnější a později, až budu mít více financí, koupím si větší sadu.
Větší sadu jsem si nakonec přála jako dárek. A víte co? Ano je to lákavé, nakupovat tyto sady, ale vcelku zbytečné. Přišla jsem na to, že některé barvy mám už vypotřebované, zatímco jiných jsem se téměř nedotkla.
Je zajímavé, že aniž bych to chtěla, udělala jsem to na začátku správně. A proto vám doporučuji, že pokud nechcete zbytečně utrácet peníze, kupte si jen základní barvy, ze kterých namícháte téměř všechny potřebné odstíny.
Tady je minimum, které opravdu potřebujete: titanovou bělobu, marsovou čerň, magentu (nebo základní červenou), základní (primární) žlutou, základní (primární) modrou.
Možná se vám to bude zdát málo, ale minimum barev má několik výhod – rychle se zlepšíte v míchání barev a ušetříte peníze i místo na uskladnění.
Sami si později přijdete na to, které barvy často mícháte, které si dokoupíte a využijete je naplno. Je lákavé, ušetřit si práci a nakoupit si co nejvíce barev. Ale není ekonomické koupit si např. růžovou barvu, kterou třeba málokdy využijete, stejně si budete muset domíchat konečný vyhovující odstín a přitom se dá snadno namíchat z bílé a červené.
Větší balení barvy
Na čem se dá dále ušetřit, jsou větší balení jednotlivých barev. Čím větší balení tím většinou vycházejí v poměru množství k ceně levněji. Nehledě na to, že pokud objednáváte barvy přes internet, ušetříte tak možná i na poštovném.
Mé doporučení tedy zní – alespoň základní barvy, které budete hodně používat, si kupte ve větším balení (např. bílou, modrou). U černé barvy si vystačíte s menším množstvím, nebudete-li malovat převážně noční krajiny či vesmír.
Neplýtvejte, ušetříte na barvách
Dalším způsobem, jak ušetřit na barvách a jejich množství, je omezit zbytečné plýtvání v těchto čtyřech oblastech:
- Dávejte si menší množství barvy na paletu.
- Nabírejte menší množství barvy na štětec.
- Nechávejte menší nános barvy na plátně.
- Přimíchávejte tmavou barvu do světlé.
- Naučte se dopředu míchat barvy.
Je mi jasné, že např. začátečník spotřebuje pravděpodobně barvy více, protože se učí barvy míchat, nebo se mu ledacos nepovede. To už patří k procesu učení. Tato fáze ale bývá o to kratší, o kolik pilněji trénujete.
Menší množství na paletě
Když začínáte malovat a chystáte si na paletu barvy, nepotřebujete na ni vymáčknout půl tuby, stačí trocha, vždy si můžete barvu přidat. Jelikož akrylové barvy rychle schnou, musíte je na paletě vlhčit. I přesto se vám může stát, že vám větší množství barvy zatuhne, což je škoda a zbytečné plýtvání.
Stejně tak, když mícháte barvu, nepotřebujete namíchané barvy hromadu. Možná se bojíte, že pokud by vám došla, už byste nenamíchali stejný odstín. Nebojte, domíchat barvu není nijak těžké (tím se to aspoň pořádně naučíte) a nebudete zbytečně plýtvat.
Menší množství na štětci
Podobné je to s množstvím barvy na štětci. Při malbě nepotřebujete, aby byl štětec obalený hroudou barvy. Naopak je někdy žádoucí, mít jí co nejméně, aby byly tahy a otisky štětce na plátně viditelné.
Nakonec přebytek barvy na štětci stejně vymyjete ve vodě, což je také škoda.
Koupíte-li si kvalitní barvy, které obsahují kvalitní pigmenty, na stejnou barevnou plochu spotřebujete méně než levné barvy a dokonce vám může stačit méně vrstev.
Menší nános na plátně
Malujete-li zejména první vrstvu obrazu, nemusí být úplně dokonalá a nepotřebujete ani tlustou vrstvu barvy. Dlouho to pak schne a stejně budete přidávat další vrstvy, u kterých to případně doženete.
Přimíchávejte tmavou barvu do světlé
Osvojte si zvyk, přimíchávat tmavou barvu do světlé. Děláte-li to naopak, např. chcete vytvořit šedou barvu, vezmete si určité množství černé barvy a postupně začnete přidávat bílou, až vám vznikne hromada požadované šedé barvy, kterou možná ani všechnu nevyužijete.
Změníte-li postup, vezmete určité množství bílé barvy, a postupně po velmi malém množství začnete přidávat černou, pak dosáhnete požadované šedé rychleji a navíc nebudete mít zbytečný přebytek na paletě.
Naučte se dopředu míchat barvy
Jedna z posledních cest, jak barvy ušetřit, je naučit se míchat některé základní barvy ještě předtím, než začnete malovat. Je sice užitečné, učit se míchat barvy na paletě, ale znát tento postup teoreticky vám ušetří nějaké finance. Zkuste se tedy dopředu některé často potřebné barvy naučit míchat teoreticky, než přejdete do praxe.
Všechny tyto jednotlivé způsoby jak ušetřit na barvách se mohou zdát jako drobnosti, ale pokud spojíte vše dohromady, ačkoli se to třeba nemusí zdát, ušetříte docela dost peněz, spoustu se toho naučíte a přitom budete mít všechny barvy, které potřebujete.
Opakuji, chcete-li ušetřit na barvách, vyplatí se šetřit na množství, nikoli na kvalitě. Je lepší nešetřit na důležitých věcech, kterými barvy pro malíře jsou, ale na méně podstatných (např. na podkladu či dalších pomůckách).
Tak, už víte, jak ušetřit na barvách a příště si povíme, jak je to se štětci. Můžete se těšit na článek Jak malovat i s minimem financí 3. díl – Vyplatí se šetřit na štětcích? Do té doby se mějte pěkně a pamatujte, že i s menším množstvím financí můžete mít kvalitní a všechny potřebné pomůcky.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů