Vítám vás u dalšího článku. A půjdu rovnou k věci. Myslím si, že k tomu, aby se malíř posouval dále jsou potřeba nejen informace a praxe, ale také čas od času revize svého malování. Co to znamená? Vysvětlím to na sobě. Jak probíhají moje revize? Zjišťuji, jestli mě baví malovat tak, jak maluji nebo je čas na změnu. Přemýšlím o tom, co se mí líbí více, co méně, jestli zkusím novou techniku, jestli používám štětce tak, jak mi to nejlépe vyhovuje, nebo si najdu nové oblíbence, způsob jak je použít, atd. Někdy si tyto revize dělám cíleně a záměrně, a někdy přichází spontánně.
Tímto článkem bych vám chtěla předat, proč jsou užitečné, jak na to a také chci, abyste přišli na to, kdy je čas na revizi a změnu u vás.
Kdy je čas na revizi svého malování?
Jak často takovéto revize dělám, mi často ukáže moje intuice. Většinou cítím, že se chci posunout dále, že chci nějakou změnu. Zkrátka posunout se na další úroveň. Často to u mně bylo tak, že jsem si řekla, že chci, aby moje obrazy vypadaly profesionálněji a začala jsem přemýšlet nad tím, kde mám rezervy a jaké oblasti malby potřebuji změnit, aby se tak stalo.
Přesný časový harmonogram rozhodně nemám. Jak už jsem zmínila, většinou dávám na svou intuici. Jak tedy poznám, že je čas na změnu nebo revizi? Začnu řešit, jestli mám udělat změnu. Pokud totiž začnu řešit, jestli mám udělat změnu, je to pro mně znamení, že je pro ni čas, protože kdybych potřebu změny neměla, ani by mě to nenapadlo.
Vím totiž, že když jsem spokojená s tím, co tvořím, myšlenka na změnu mně ani nenapadne.
Uvedu konkrétní hypotetický příklad a budu se držet už zmíněného tématu – chci, aby mé malby vypadaly profesionálněji. Pokud jsem dosud malovala na plátno základní řadou barev a nic dalšího neřešila, a rozhodnu se, že chci, aby obrazy byly profesionálnější, pak udělám toto – pořídím si profesionální barvy, plátno nejdříve před malbou našepsuji a po domalování obraz zalakuji. Můžu ještě vymyslet, co s hranami obrazu – jestli budu malovat rovnou i na ně, nebo je budu začišťovat bílou barvou.
Nebo jiný příklad. Třeba jsem na začátku a maluji na papír určený pro akrylové barvy. Začnu přemýšlet nad tím, jestli bych neměla změnit podklad. Už to, že nad tím začnu přemýšlet, je pravděpodobně známka toho, že bych to měla udělat. Dalším krokem je, vybrat si, na co budu nově malovat – lepenku potaženou plátnem, plátno a nebo na dřevo?
Čeho se revize mého malování týká?
V uvedených příkladech už jsem nastínila, čeho se takové revize mohou týkat. Teď se na to podíváme konkrétněji.
Čeho se tedy revize mohou týkat:
- Získávání informací – Potřebuji nějaké nové informace? V jaké oblasti mi informace chybí?
- Baví mě malovat tak jak maluji teď, nebo už potřebuji něco nového?
- Používám správnou techniku malby určité části krajiny, nebo potřebuji najít novou lepší techniku, např. malby mraků?
- Používám štětce tak, jak mi to nejlépe vyhovuje? Využívám naplno potenciál každého štětce, nebo na tom potřebuji zapracovat? Vyhovují mi dosavadní štětce, jejich tvary a velikosti, nebo je načase si najít nové oblíbence?
- Vyhovují mi dosavadní pomůcky?
- Chci přejít k profesionálnějším pomůckám?
- Je na čase zvětšit podklad, na který maluji?
- Začnu používat šeps nebo obrazy lakovat?
- Umím dostatečně míchat barvy, že si vystačím s méně tubami, nebo už mám míchání barev v malíčku a pořídím si více tub různých barev (např. více zelených a modrých pro rozšíření barevné škály?
- Blížím se krok za krokem ke svému cíli, nebo musím některé věci změnit?
- Atd.
Někdy si tyto revize dělám cíleně a záměrně, ale ve většině případů přichází spontánně. Zkrátka se snažím dělat vše pro to, abych byla v danou chvíli spokojená s tím, jak maluji. Tak si vlastně stále udržuji radost z malování.
Souvisí četnost revizí s fází, ve které se teď nacházíte?
Myslím si, že ano, a to hodně. Čím déle malujete, tím méně potřebujete dělat nějaké změny, už jste si totiž cestou vyselektovali , co se vám líbí a spoustu změn jste udělali tudíž už v průběhu své cesty.
V tomto případě asi platí přímá úměra:
čím méně toho umíte, tím častěji budete dělat změny a toužit po nich,
čím více toho v malování už umíte, tím méně budete potřebovat a také dělat změn.
Proč si myslím, že to tak je? Protože, když člověk s malbou začíná, ani netuší, jaké má možnosti. Čím více se tím zabývá, tím více se mu možnosti odrývají a podle toho, co se mu líbí více a co méně, tak dělá změny.
Tyto revize malování do určité míry souvisejí s hledáním vlastního stylu malby. Na toto téma jsem napsala celou sérii článků „Jak najít vlastní styl“, první díl této série najdete zde.
Kde hledám inspiraci pro změnu?
Já většinou málokdy cíleně hledám. Baví mě sledovat jiné profesionální malíře, jak malují na internetu a když se mi něco zalíbí, tak to zakomponuji do své tvorby.
Uvedu zase příklad. Dlouhou dobu se mi líbilo, jaké profesionální barvy malíři používají. Konkrétně to byly barvy Golden Fluid a barvy Liquitex soft body a heavy body. Chtěla jsem je také používat, ale ptala jsem se sama sebe, jestli je ten vhodný čas. V minulosti jsem se na ně dlouhou dobu necítila. Ještě jsem si nepřipadala, že bych uměla tak dobře malovat, abych používala profesionální dražší barvy. Chtěla jsem „dosáhnout určité úrovně malby“ a až poté si koupit dražší profesionální barvy. Ptala jsem se tedy pravidelně sama sebe „Už je na to čas?“. Pokud nebyl, tak jsem přemýšlela, jak nejrychleji se do toho „stavu“ dostat. Co ještě musím umět a znát.
Moje rada tedy je: inspirujte se u jiných umělců, ale pozor na to, nekopírujte a nesrovnávejte se. Oni už třeba ušli mnohonásobně delší cestu, než dosud vy.
Shrnutí
Pokud také zvažujete revizi svého malování, položte si třeba výše zmíněné otázky. Udělejte revizi a změnu tehdy, když vás napadne „Mám udělat nějakou změnu?“. Pokud jste ještě žádné nedělali, i když o tom pochybuji, stanovte si třeba, že 2x za rok popřemýšlíte, jestli není čas na změnu a malujete to, co vás baví, jak vás to baví, čím vás to baví apod. První revizi své malby si udělejte třeba hned teď. Je přece jen začátek nového roku a vyloženě to k nějaké revizi vybízí…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů