Vítejte u dalšího článku, tentokrát se chci rozepsat o tom, jestli doporučuji malovat jen s primárními barvami. Pojďme na to a začneme nejprve tím, že si zopakujeme, které barvy jsou primární…
Primární barvy
Primárními barvami jsou podle teorie barev modrá, žlutá a červená. Jsou to barvy, které nejste schopni si sami namíchat. Kombinací těchto barev vznikají barvy sekundární následujícím způsobem:
- kombinace modré a žluté vytvoří barvu zelenou,
- kombinujete-li žlutou a červenou, namícháte si barvu oranžovou,
- a kombinací červené a modré barvy vytvoříte barvu fialovou.
Dále dle teorie barev vytvoříte černou barvu tím, že smícháte všechny tři primární barvy ve stejném poměru…
Vystačíte si pouze s primárními barvami?
Pokud je tedy možné, si ze všech tří primárních barev namíchat i další barvy jako zelenou, fialovou, oranžovou a černou, a spoustu odstínů těchto barev změnou jejich poměru, pak by se mohlo zdát, že už jiné barvy nepotřebujete.
Jenže minimálně jednu byste potřebovali, a to barvu bílou, kterou využijete na zesvětlování. Fajn, takže čtyři barvy stačí? No podle mého názoru, pokud byste dokázali namíchat dokonale černou barvu tím, že zvládnete smíchat naprosto stejné množství tří primárních barev, pak ano. Pokud ne, doporučuji jako naprosté minimum barev červenou, modrou, zelenou, bílou a navíc ještě černou barvu. S tímto si teoreticky vystačíte, ale…
Ochudíte se o řadu odstínů, malujete-li pouze s primárními barvami…
Budete-li při malování používat jen primární barvy, ochudíte se o řadu odstínů, které jsou pro krajinomalbu potřebné. Jako příklad použiji zelenou barvu. Pro krajinomalbu jsou různé odstíny zelené potřebné. Všechny rostliny nemají stejnou zelenou barvu, liší se nejen jedna od druhé, ale také jedna rostlina během různých ročních období. Čím větší variabilitu zelených dokážete „zajisti“, tím reálněji bude vaše krajinka na obraze vypadat. A to nemusí platit jen u zelené barvy, ale také třeba u hnědé, modré apod.
Doporučuji tedy rozšířit svou sbírku barev pro malbu minimálně ještě o zelenou barvu (např. Hookerovou zeleň), hnědou barvu a barvu okrovou. Proč? Protože přidáte-li do zelené buď hnědou, červenou nebo okrovou barvu, dostanete zase další škálu odstínů zelené, které se vám mohou hodit.
Shrnutí
Zvládnete si z primárních barev namíchat řadu odstínů? Ano. Stačí to? Za mě, ne. Proč? Zbytečně si to komplikujete a bez bílé barvy se také neobejdete. Důležitou roli hrají také odstíny primárních barev a jejich teplota. Více se na téma teploty barev a jejího významu rozepisuji v ebooku „Absolutní kontrola nad mícháním barev“, který je součástí balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“.
Je výhoda, pořídit si ještě další barvy a usnadní vám to práci. Tím nemyslím, že musíte vlastnit od každé barvy tubu, abyste se míchání barev vyhýbali. Ale určitě se vám vyplatí si pořídit barvy, které hodně často mícháte, a dají se koupit.
Jak se tedy rozhodnout?
Určitě si myslím, že každý malíř, zejména ten, který se chce malováním živit, by měl umět barvy míchat, a tedy by si měl umět vystačit i s pěti tubami. To se může hodit např. při malbě venku v přírodě, kdy nechcete tahat hromadu tub a bude vám jich stačit třeba právě jen těch 5.
Vyzkoušet si míchat barvy za použití jen primárních barev a bílé či černé, je super cvičební trénink pro začínajícího malíře, aby pochopil a naučil se základní principy míchání barev.
Nicméně pokud nebojujete s místem a máte principy míchání barev v malíčku, doporučuji si škálu tub barev rozšířit už o výše zmiňované barvy jako je zelená, hnědá, okrová, nebo zvolit více odstínů primárních barev (modré, žluté a červené – koupit si jak teplé tak studené odstíny).
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů