Přeji vám krásný den a vítám vás u dalšího článku zaměřeného na malířské pomůcky. Tentokrát se koukneme na barevné kolo.
Víte o co se jedná? Máte ho doma, nebo zvažujete jeho nákup? Já vám dnes prozradím svůj názor, a vy si pak můžete udělat sami obrázek, jestli si tuto pomůcku pořídíte, nebo ne.
Nejprve začneme tím, že si řekneme, o co se jedná, a popíšeme si, jak vypadá…
Popis
Jedná se o pomůcku pro míchání barev z tvrdého papíru. Tato pomůcka pro malíře se skládá ze dvou koleček, které jsou ve středu spojené, a dá se s nimi otáčet. Větší kolečko, které je vespod, je rozděleno na výseče, a tyto výseče jsou různobarevné. Horní kolečko je také rozděleno na výseče, zároveň jsou v něm vyřezána obdélníková okénka. Nad okénky jsou jednotlivé barevné obdélníky tří primárních barev, bílé barvy a černé barvy.
Pokud tedy zastavíte kolečko na určité barvě, např. modré a vrchním kolečkem budete otáčet, pak v okýnku uvidíte, jaká barva vám vznikne. Koukněte na video…
Příklad. Vyberete si modrou barvu. Když k ní přiřadíte žlutou, v okýnku se vám objeví zelená. Tzn., taková barva vznikne, když smícháte modrou a žlutou. Přiřadíte-li k modré červenou, v okýnku se vám zobrazí fialová, tzn. smícháním modré a červené vznikne fialová. Pootočíte-li opět vrchním kolečkem, k modré přidáte tmavší modrou, zobrazí se vám další odstín modré. Opět otočíte kolečkem, k modré přidáte bílou a vznikne vám světlá modrá. Otočíte-li naposledy a k modré přidáte černou, namícháte si tmavší modrošedou barvu.
V čem se liší tato pomůcka od různých výrobců? Především velikostí a tím i cenou. Jinak v nich nevidím příliš velký rozdíl.
Já mám doma levnější kolečko, existují také jiné dražší varianty. Chtěla jsem si udělat představu, jestli je pro začínajícího malíře užitečné, nebo je zbytečné si ho kupovat. Ať si uděláte představu, tak toto kolečko, co mám já, stálo 96 Kč. Má průměr 23 cm. Našla jsem na internetu i dražší kolečko, stálo kolem 300 Kč.
Nebudu vám lhát. Já jsem dlouhou dobu s mícháním barev a teorií barev bojovala a hledala jsem způsoby, jak si to usnadnit. Myslela jsem si, že mě tato pomůcka spasí. Omyl.
Barevné kolo – nevýhody
Proč to byl omyl? To, s čím vám tato pomůcka pomůže, je jen zlomek toho, co pro malbu potřebujete. Jaké má tedy barevné kolo nevýhody a s čím vám příliš nepomůže? Teď si je probereme.
Těžko zjistíte, z jakých barev se konečná barva skládá
Budete-li zkoumat, jakou barvu dostanete smícháním např. červené a modré, pak to z barevného kola vyčtete. Nicméně pokud naopak zjišťujete, jak byste namíchali konkrétní konečnou barvu (např. okrovou), tzn., ze kterých barev, pak to z barevného kola vyčtete velmi obtížně. Museli byste horním kolečkem otáčet a doufat, že konečnou barvu najdete a pak vám kolo ukáže, z jakých barev ji namícháte. Je to ale časově náročnější a při malbě to zdržuje.
Nechcete-li točit kolečkem a hledat políčko po políčku, potřebujete vědět, že okrové barvy dosáhnete tak, že do primární žluté barvy přidáte barvu komplementární, tedy fialovou.
Jako další příklad si uvedeme třeba tyrkysovou barvu. Chcete zjistit, z jakých barev si ji namícháte. Kouknete na barevné kolo a tam tyrkysovou barvu možná ani nenajdete. Co ale najdete je, že modrá a žlutá vám dá zelenou. Pravda ale je, že modrá a žlutá vám vytvoří také právě tyrkysovou, záleží na vzájemném poměru barev. Ten ale opět barevné kolo neukáže.
Pomůže vám namíchat barvu pouze ze dvou odstínů
Další velkou nevýhodou této pomůcky je, že zjistíte, jak namíchat barvu pouze ze dvou odstínů. Spoustu barev ale namícháte právě tím, že smícháte více než dvě barvy. Budeme se držet okrové barvy a opět si to na ní vysvětlíme. Pokud byste chtěli namíchat teplejší okrovou barvu, smícháte žlutou s fialovou v určitém poměru a přidáte velmi malé množství cihlové červené. Dostanete tak teplý odstín okrové, ale z barevného kola to nemáte jak zjistit. Pokud by vám výsledná barva připadala příliš tmavá a potřebovali byste světlejší, přidáte trošku bílé. Vidíte, už mícháte 4 barvy.
Nezapomeňme také na to, že preference v množství barevných tub, které vlastníte, hrají roli. Co tím přesně myslím? Je rozdíl, když máte doma 5 tub barev a 20 tub barev. Pokud malujete s primárními barvami a bílou a černou, pak potřebujete na paletě míchat více než dvě barvy dohromady. Pokud máte doma 20 tub barev, pak vám třeba smíchání vždy jen dvou barev bude stačit.
Chci ještě zdůraznit, že ani jedna z těchto možností není vyloženě dobře, nebo špatně!!!
Nezjistíte poměr barev
Tento bod už jsem nakousla výše. V kolečku se nedozvíte nic o poměru barev, které máte smíchat. Tedy jaké vzájemné množství jednotlivých barev máte smíchat – jestli 50:50, 80:20, či jiný poměr. Zrovna v případě smíchání s černou nebo bílou by tento poměr měl být důležitý, protože na zesvětlení potřebujete většinou větší množství bílé, kdežto na ztmavení vám stačí malinkaté množství černé.
Přitom vzájemný poměr barev je často klíčový pro správný odstín konečné barvy.
Kombinace barev je omezená
Dostáváme se také k tomu, že kombinace barev, které vám barevné kolo nabízí, je omezená. Také barvy nemusí odpovídat těm, které máte doma. Což může být další problém. Barevné kolo vám neukáže všechny možné barvy a jejich kombinace, ani to, jaké různé barvy mohou vznikat ze dvou barev jen při změně jejich poměru při míchání.
Věřím, že většina lidí ví, že pokud smíchá modrou a žlutou barvu, vznikne jim barva zelená. Většina už ale neví, jaké všechny odstíny barvy vzniknou, začnou-li měnit vůči sobě poměr těchto barev. A s tím vám právě ani barevné kolo nepomůže. Pomůže vám s tím, co už většina lidí ví.
Nenajdete k němu návod na použití
Co u této pomůcky také postrádám, je návod k použití. Čekala bych, že když je to pomůcka především pro začátečníka, nebo by mohla být třeba pro děti, bude u ní také návod, jak ji správně používat a využít ji na maximu.
Bohužel ke kolečku nenajdete žádný návod. Takže pokud jste naprostý začátečník a vůbec nic o míchání barev a barevném kruhu nevíte, pak vám bude celkem k ničemu.
Mohou se z něj hůře vyčíst komplementární barvy
Pozor! Z některých barevných kol nemusí být jasně zřejmé, které barvy jsou navzájem komplementární barvy. Což, jak jsem dříve netušila, je velký problém, protože komplementární barvy jsou velmi důležité. Pochopení jejich významu a především míchání vhodných odstínů pro obraz změnilo mou malbu k lepšímu.
Řeknu to ještě jinak. Bez informací o komplementárních barvách (ale také o analogických) si v krajinomalbě příliš neškrtnete. Nebudete schopni namíchat reálné, tlumenější a zemitější odstíny, a tedy vaše obrazy nebudou vypadat realisticky.
Nevyčtete z něj teplé a studené barvy
A poslední problém, který v barevném kole vidím, je práce se studenými a teplými barvami. Z kola těžko vyčtete, které barvy jsou studené, které teplé a které neutrální. A věřte mi, že i tohle je pro malbu krajiny důležité, zejména při zachycování vzdušné perspektivy. Je škoda, že nejsou k dostání obě varianty kola – jak teplé, tak studené. Protože každá barva může mít svou teplou, studenou a neutrální verzi.
Má tedy smysl si ho kupovat?
Pokud byste očekávali, že se nebudete muset míchání barev učit a všechno vyčtete z kolečka, pak byste byli zklamaní. Jste-li naprostý začátečník a o míchání a teorii barev vůbec nic nevíte, pak vám barevné kolo asi moc nepomůže, protože u něj žádný návod nenajdete.
Pokud jste dočetli až sem, už víte, že má spoustu negativ. Kolečko vám třeba i pomůže namíchat orientační barvu ze dvou různých barev, stejně ale budete muset konečný odstín domíchat podle sebe a předlohy, s čímž vám už bohužel nepomůže.
Sečteno a podtrženo, koupit si ho samozřejmě můžete. Ale určitě se bez něj při míchání barev obejdete. NENÍ to nutná pomůcka, která by byla klíčem k vašemu úspěchu. Stejně vám nepomůže se vším, budete si i tak muset hledat důležité informace týkající se míchání barev.
Chcete-li vědět, jaké pomůcky pro svou malbu skutečně potřebujete, pak je pro vás vhodný „Průvodce výběrem pomůcek“.
Vyrobte si vlastní barevné kola
Ať nekončíme negativně, mám pro vás jeden tip. Když už, tak si vytvořte vlastní barevné kola, nebo tabulku různých odstínů barev. Osobně si myslím, že pokud si třeba sami zakreslíte barevný kruh buď na papír, na lepenku potaženou plátnem nebo si pro míchání barev zvolíte skicovací knihu a do ní uděláte barevné kolečka jak pro teplou, tak studenou verzi barev a také vzorník různých odstínů s popiskem, pak vám to poslouží více. Ano, je to pracnější a trochu času vám to zabere, ale hodně se toho naučíte a pochopíte základní důležité principy.
Jak se tedy naučit míchat barvy, když nepomůže barevné kolo?
Chcete-li si na vše přijít sami, pak jediná cesta je trpělivost, časová investice a zkoušet, zkoušet a zkoušet. Budete-li dělat pokusy a zaznamenávat omyly, psát si k tomu poznámky a dělat změny, pak se to sami určitě naučíte. Bude vás to stát čas a také trochu barev navíc. Nicméně získáte cenné poznatky. Nechcete-li tak dlouho čekat a cestu si urychlit, máte dvě možnosti…
Zaprvé si můžete pořídit knihu, zaměřenou jen na míchání barev. Já jednu doma mám, ale je celkem obtížné se v ní orientovat. Netuším, jestli je ještě k dostání. Práce s ní byla pro mě ale tak zdlouhavá a celkem složitá, že jsem nakonec přešla stejně ke svým vlastním pokusům a omylům.
Druhou možností, a pro vás pravděpodobně dostupnější a asi i více šitá na míru, je možnost, využít produktu, který jsem pro vás připravila. Pokud si chcete cestu urychlit, nebo hledáte veškeré důležité informace k teorii barev na jednom místě, pomůže vám produkt – „Tahák teorie barev“ a ebook „Absolutní kontrola nad mícháním barev“. Najdete je v balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“.
To už je ale o barevném kole vše. Věřím, že pro vás byl tento článek opět užitečný a sejdeme se zase příště. Mějte krásný a úspěšný týden.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě a už na nic nečekat…
… Ale nevíte, jestli se vydat na cestu “malíře samouka” nebo si nechat s výukou malby pomoci, začněte tím, že si stáhnete průvodce “Objevte, která malířská cesta je pro vás”.
0 komentářů