Vítejte u dalšího článku, tentokrát se podělím o další kratičkou malbu. Konkrétněji to bude akryl na papíře – obrázek „Hory, stromy a louka“. Povím vám, čím jsem malovala, na co a jak se mi malba dařila. Na konci článku najdete také video z jeho malby. Jdeme na to a začneme pomůckami, které jsem použila.
Použité pomůcky
Barvy: Liquitex basic – základní modrá, červená, žlutá, černá a bílá. Na míchání barev jsem použila špachtli.
Papír: Liquitex, formát A5.
Štětce: plochý syntetický, písmomalířský syntetický, štětec na detaily syntetický, zkosený dagger striper syntetický, kulatý syntetický i s přírodními štětinami, vějířek jak syntetický tak s přírodními štětinami, oválný s přírodními štětinami.
Malba podle předlohy: ANO
Pro takovéto kratičké malby na papír používám řadu BASIC. Proč? Jde mi o to, ukázat postup. Nejsou to obrázky, které bych někde prodávala, proto si vystačím s touto základní řadou. Pro obrazy na plátně používám profesionální řadu barev.
Proč zrovna tuto značku? Zatím se mi nejlépe osvědčila v poměru cena a kvalita. Nemám vyzkoušeny všechny barvy a výrobce na trhu. Nicméně z těch, které jsem dosud vyzkoušela, mi tato značka vyhovuje nejvíce.
Postup malby
Nejprve jsem si vybrala orientační předlohu, podle které jsem malovala. Proč píšu orientační předlohu? Věděla jsem, že obrázek vzhledem k jeho rozměrům nebude příliš detailní a spoustu částí z předlohy při malbě vypustím.
Začala jsem šedivou oblohou. Postupovala jsem tedy od opticky nejvzdálenějších částí krajiny směrem do popředí v pořadí – obloha, hory, zalesněný kopec, stromy v popředí a louka.
Celý postup malby zde rozepisovat nebudu, protože ho najdete ve videoukázce níže. Chci jen ještě zmínit, že nakonec jsem celý obrázek obstřihla nůžkami a vznikla „malá pohlednice“.
Jak se mi malovalo?
Malovala jsem docela rychle, celý obrázek mi nezabral moc času, protože jsem nemusela příliš čekat, až jednotlivé vrstvy zaschnou. Možná je to tím, že při malbě na papír nepoužívám mnoho vody, aby se zbytečně nekroutil. Částečně to může být také tím, že papír předem nešepsuji, kdežto plátno ano, a tudíž vsakuje více barvy a s ní také vlhkost.
Jelikož jsem celý obrázek malovala v malém měřítku, docela obtížně se mi manipulovalo se štětci. Na první pohled se může zdát, že malba méně rozměrných obrázků může být snazší, ale opak je pravdou. Čím menší formát, tím hůře se manipuluje se štětci (pokud nevlastníte štětce velmi malých velikostí) a také musím tahy více kontrolovat.
Pro mě platí v této oblasti:
- čím menší obraz maluji, tím hůře se mi zachycují detaily a hůře se mi manipuluje se štětci,
- a čím větší obraz maluji, tím lépe a snadněji zachytím detaily a nemusím tolik kontrolovat jednotlivé tahy, můžu se více rozmáchnout a zrychlit.
Platí také toto: čím větší formát podkladu použijete, tím méně záleží na tom, jaký typ štětce a jeho velikost použijete. Proč? Malujete-li na hodně velké formáty, malujete také ve větším měřítku a jste schopni namalovat různé detaily i větším štětcem, např. plochým.
Pokud ale malujete malinký obrázek, plochý štětec může být pro některé detaily nevhodný (i kdybyste použili malou velikost) a tak budete muset použít např. písmomalířský štětec, nebo štětec na detaily.
Naučila jsem se něco nového?
To asi vyloženě ne. Převážně jsem si opět utvrdila to, co už znám, co se barevnosti, vzdušné perspektivy a použití štětců týče. Spíše jsem si uvědomila, že ne každý obrázek musí být extrémně detailní a přitom může vypadat dobře.
To je něco, nad čím poslední dobou hodně přemýšlím – jestli se vydat cestou hodně detailní malby nebo zvolit menší detailnost i u velkých obrazů. Protože to, že je obraz méně detailní nemusí znamenat, že je horší. Viděla jsem poslední dobou spoustu obrazů, které nebyly až tolik detailní a přitom vypadaly krásně.
A jak detailní obrazy se líbí vám? Napište mi do komentáře, jestli máte rádi extrémně detailní malby, hodně realistické, nebo obrazy méně detailní, zajímá mě to.
Videoukázka z malby
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů