Zdravím vás, vítejte u nového článku. Tentokrát si probereme, jak velký vliv na konečný výsledek má použití profesionálních akrylových barev. Jinými slovy se pobavíme o tom, jestli závisí skvělý výsledek na kvalitě a ceně akrylových barev, které při malbě použijete.
Na úvod si ale ještě nejprve shrneme, jaký je rozdíl mezi základní (studijní) a profesionální řadou akrylových barev.
Rozdíl mezi základní (studijní) a profesionální řadou akrylových barev
Hlavním rozdílem mezi studijními a profesionálními akrylovými barvami je kvalita pigmentu, případně jeho množství v barvě. Profesionální barvy mají mnohem kvalitnější pigmenty, proto jsou také dražší. Tento kvalitní pigment má vliv také na krytí. Profesionální barvy mají tedy lepší krytí v méně vrstvách, také můžete barvu více naředit a zůstane vám krásně pigmentovaná.
Nicméně to neznamená, že si musíte pořizovat co nejdříve profesionální akrylové barvy. Toto doporučuji až ve chvíli, pokud jste si svou malbou jistí, chcete je vyzkoušet a jste ochotni do nich investovat více peněz. Doporučila bych je ale hlavně těm z vás, kdo chcete své obrazy prodávat, je to profesionálnější.
To také nemusí platit vždy. Na internetu jsem narazila na zahraniční malířku, která prodává svá díla a přitom je maluje barvami Liquitex BASIC. I tak maluje krásná díla a kvalitě obrazu to není vůbec znát.
U profesionálních barev vidím velkou výhodu v tom, že si můžete (na rozdíl od studijní řady) vybírat hustotu, finiš a rychlost schnutí.
S jakými akrylovými barvami mám dosud zkušenosti
Když jsem začínala s malbou akrylovými barvami, byl to poprvé vlastně jen takový hokus pokus. Nic moc jsem si o jejich nabídce na trhu a značkách nezjišťovala. Asi mě v tu dobu ani nenapadlo, že by v jejich kvalitě mohl být nějaký extra rozdíl, mají-li podobnou cenu.
První barvy jsem všechny nakoupila v Lidlu (sada 5 tub barev o velikosti 75 ml), měli tehdy týden věnovaný kreativitě a nabízeli i akrylové barvy, plátna a další pomůcky. Tyto barvy mi vydržely dost dlouho, ale jakmile jsem začala více zkoumat nabídku na trhu, zatoužila jsem vyzkoušet i jiné a zjistit, jestli je v nich opravdu nějaký rozdíl.
Vyzkoušela jsem spoustu značek základních akrylových barev – z NANU-NANA, jinou sadu z Lidlu (sada malých tub), akrylové barvy KOH-I-NOR, a další, jejichž názvy si už ani nepamatuji. Většinou z nich se mi malovalo hodně mizerně, ale já jako začátečník jsem si myslela, že je to mnou a ne kvalitou barev. Zlom nastal, když jsem se rozhodla vyzkoušet základní (studijní) řadu barev Liquitex BASIC. To bylo ve srovnání s předchozími barvami „nebe a dudy“. Už jsem u nich zůstala.
Liquitex BASIC:
- jsou celkem husté,
- mají saténový až matný finiš,
- patří mezi studijní barvy,
- i když jsou základní řadou, mají dostatečně kvalitní pigmentaci.
Barvami Liquitex BASIC maluji prakticky téměř všechny ukázky na YouTube, najdete je ZDE. Pár z nich vám sem vložím…
Liquitex SOFT BODY:
- profesionální akrylové barvy,
- mají velmi kvalitní pigmentaci,
- jsou středně husté,
- mají saténový finiš.
GOLDEN Fluid:
- profesionální akrylové barvy,
- mají velmi kvalitní pigmentaci,
- jsou fluidní, tedy velmi řídké,
- mají lesklý finiš.
Většinou jsem při malbě kombinovala barvy Liquitex SOFT BODY a GOLDEN Fluid. Ukázky najdete níže…
GOLDEN SoFlat:
- profesionální akrylové barvy,
- mají velmi kvalitní pigmentaci,
- konzistence je řidší,
- mají matný finiš.
Barvy GOLDEN SoFlat jsou pro mě zatím úplná novinka. Malovala jsem s nimi prozatím jen tento obrázek…
Vliv na konečný výsledek
Má použití profesionálních akrylových barev vliv na konečný výsledek? Ne tak velký, jak si možná myslíte. Pokud zvládnete namalovat krásný obrázek s profesionálními barvami, dokážete to i se základní řadou barev. Samozřejmě to platí i naopak. Platí ale, že i v základních řadách barev mohou být velké rozdíly. Jak je vybírat, abyste vybrali dobře si řekneme za chvíli.
Jinými slovy, krásného výsledku dosáhnete i za použití studijní řady barev, pokud máte potřebné a podstatné znalosti malby krajiny.
Kdy se rozhodnout pro profesionální akrylové barvy a kdy pro základní řadu?
STUDIJNÍ BARVY: | PROFESIONÁLNÍ BARVY: |
Chcete-li levnější barvy. | Nevadí-li vám, že za barvy zaplatíte více peněz. |
Pokud začínáte s malováním a nechcete plýtvat profesionálními barvami. | Jste-li už pokročilejší malíř a neděláte příliš chyb, které byste museli přemalovávat. |
Nechcete-li své obrazy (zatím) prodávat. | Chcete-li své obrazy prodávat. |
Nechcete-li barvy ředit velkým množstvím vody (ztratily by pigmentaci) | Chcete-li barvy ředit velkým množstvím vody. |
Nechcete-li řešit hustotu, finiš a rychlost schnutí akrylových barev. | Chcete-li si vybírat a volit hustotu, finiš a rychlost schnutí akrylových barev. |
Netoužíte-li vyloženě malovat jen s profesionálními barvami. | Toužíte-li malovat rovnou profesionálními barvami. |
Chcete-li experimentovat a nejste si jisti výsledkem. |
MALBA STUDIJNÍ ŘADOU
MALBA PROFESIONÁLNÍ ŘADOU
Co má na výsledek malby mnohem větší vliv
Jsou oblasti, které mají na konečný výsledek mnohem větší vliv, než kvalita barev. Například to, jak umíte barvy míchat, to jak umíte pracovat s teplotou barev v rámci celé krajiny, jak pracujete s detaily, apod. Pokud umíte „sestavit na plátně správně krajinu“, pak to zvládnete i se studijními barvami. Což si myslím, že je dobrá zpráva. Já jsem na začátku věřila, že kvalitního výsledku dosáhnu pouze s profesionálními barvami. Jsem ráda, že jsem se mýlila.
Mé doporučení při nakupování základní (studijní) řady akrylových barev
Mám pro vás jedno pravidlo, týkající se nakupování studijní řady akrylových barev…
Nakupujte studijní řady od těch výrobců, kteří mají v nabídce také „další stupně“ akrylových barev, tedy i ty profesionální. Je větší pravděpodobnost, že budou i tak dost kvalitní.
Výrobci, kteří vyrábějí celou škálu akrylových barev (tedy jak studijní, tak profesionální), vyrobí pravděpodobněji kvalitnější i základní řadu, než jiní výrobci akrylových barev, kteří vyrábějí jen základní/studijní řadu.
Pokud vás zajímá výběr akrylových barev a dalších pomůcek, které poté doplňují tyto akrylové barvy, pak pro vás bude užitečný „Průvodce výběrem pomůcek“.
Děkuji, že jste dočetli až sem, vážím si toho a doufám, že vám články pomáhají na vaší cestě za lepším malováním, ať už jste na samém začátku, nebo ne. Dejte mi vědět do komentáře, co byste na blogu třeba rádi našli a sejdeme se zase příště. Mějte krásný týden.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
0 komentářů