Zdravím vás. V tomto příspěvku se s vámi chci podělit o to, jak vybírám dárky pro děti, někomu z vás by se tipy mohly také určitě hodit, nejen k narozeninám, ale Vánoce se také pomalu blíží.
Moje starší dcera bude mít sedmé narozeniny a před pár týdny mi řekla, že by chtěla malovat tak, jako já. Přála si malířský stojan, barvy a „desky“, na které maluji.
Prozatím jsem jí půjčovala své barvy a pomůcky a malovala na běžný výkres, což není ideální. Chtěla něco vlastního. Podělím se s vámi o to, co jí kupuji, a také o to, co pořídím i mladší dceři (4,5 roku), aby mohly malovat spolu.
S čím musím dopředu počítat, když vybírám dárky pro děti
Při výběru počítám s tím, že děti potřebují určité zjednodušení. Nezvládnou si ještě namíchat jakoukoli barvu. Starší dcera už umí některé základní barvy namíchat, ale to samozřejmě nestačí, proto potřebuje mnohem více tub barev, než třeba dospělý.
Podobné je to se štětci. Děti, zejména ty malé, malují většinou jedním štětcem, málokdy je střídají. Proto pro děti nejlépe vybírejte co nejuniverzálnější štětec a pořiďte třeba 2-3 velikosti. Za mě je nejuniverzálnějším typem štětce zkosený (sword, angle shader, dagger striper). Dítě (a nejen dítě) s ním zvládne namalovat jak plochu, tak tenkou linku (hranou), tak detaily (špičkou).
U výběru podkladu počítám zase s tím, že děti ještě vše neumí, nebo se jim ledacos nepovede. Také děti nevydrží dělat cokoli příliš dlouho. Volím tedy levnější podklady a menší formáty (např. papír pro akrylové barvy, malé lepenky potažené plátnem, apod.).
Co jsem vybrala
Teď se s vámi podělím o konkrétní výrobky, které jsem vybrala. Chci ještě zmínit, že se nejedná o žádnou spolupráci. Doporučuji tyto výrobky na základě vlastní dobré zkušenosti. Všechny jsem také sama koupila.
Zkosené syntetické štětce
Jak už jsem zmiňovala výše, jako vhodný štětec pro děti a zároveň nejuniverzálnější je štětec zkosený. Proto jsem vybrala menší zkosené syntetické štětce. Zvolila jsem sadu štětců „zkosené Daler Rowney Graduate 4 ks v balení“, mám s nimi osobně velmi dobrou zkušenost a přijdou mi pro děti ideální. Víte, že já na sady příliš nejsem, protože často obsahují stejné štětce, jen s minimálním rozdílem velikostí. Dárky pro děti jsou ale případ, kdy se tato sada vyloženě hodí.
Papír pro akryl – Liquitex, velikost A5
U papíru určitě pozor na gramáž. Děti často propírají štětce ve vodě, málokdy je otřou třeba do ubrousku, aby odsály přebytečnou vodu. Proto potřebují papír, který snese i více vody, aby nežmolkoval, nebo se příliš nekroutil. Mám dobrou zkušenost právě s papírem značky Liquitex, má gramáž 300 gramů na metr čtvereční, což je ideální. Zvolila jsem formát A5, tedy ten nejmenší.
„Desky“ na malování z Nanu-Nana
Co se týče podkladu, tak jsem nezůstala jen u papíru. Důvodem není to, že by byl papír nedostačující, ale dcerka chtěla „malovat na desky jako maminka“, tak jsem jí slíbila, že jí nějaké koupím. Při brouzdání po obchodech jsem se šla kouknout do obchodu Nanu-Nana na nějakou podzimní výzdobu, narazila jsem ale na desky potažené plátnem (plátno na desce), tak, jak si dcerka přála. Jedná se o balení 3 desek o rozměru 25×25 cm, cena byla 90,- Kč. Podobné desky můžete také koupit v Lidlu (ale jiný rozměr), pro děti jsou určitě dostačující a cena je celkem nízká.
Stolní stojan
Pro malování s dětmi vyloženě žádný stojan nepotřebujete, stačí, když budou malovat klasicky u stolu. Nicméně toto bylo opět přání mé dcerky, protože vidí, že já mám taky stojan. Chtěla jsem vyloženě stolní menší stojan. Velký stojan není potřeba. Děti malují na malý formát, proto stačí malý stojan. Konkrétní značku a výrobek doporučovat nebudu, protože jsem jich nevyzkoušela dost, abych měla dokonalé srovnání a mohla vyloženě doporučit ten nejlepší. Co ale můžu doporučit je, abyste vybírali takový, který má desku a je polohovatelný. Deska je výhodná právě při malbě na papír, který na ni můžete přilepit.
Barvy – sada malých tub
Pro děti také potřebujete barvy, já je tentokrát nekupuji, protože jich mám doma hromadu, takže je dceři věnuji. Vám ale nějaká doporučení dám. Co se týče množství, tak určitě potřebujete pořídit mnohem více barevných tub, protože děti ještě neumí barvy míchat. Stejně tak jako v případě štětců, nejsem příliš zastánce ani u barev, kupovat sady, tento případ je ale opět výjimkou. Za sebe můžu doporučit sadu barev Liquitex BASIC, mají několik velikostí sad. Podle mě stačí jedna z těch menších, např. ta, co vidíte na fotografii, která má 24 ks.
Při malování doporučuji, kontrolujte množství barvy, které dítě vytlačí na paletu, ať zbytečně nevyhazujete hromadu nevyužité barvy.
Napadá mě, že existuje jedna možnost, kdy můžete dítěti koupit základní sadu barev, a vystačí si, i když neumí barvy míchat. Řešením je, pokud to umíte vy, dítěti různé odstíny namíchat. Já to takto někdy dělám.
Co dalšího můžete dětem pořídit
Pokud kupujete dárky pro děti a nikdo v jejich okolí nemaluje, pak pořiďte i další pomůcky, ať vašim malým malířům nic nechybí.
Mám na mysli především:
- papírové trhací palety, možná je ještě lepší skleněná paleta, je totiž těžší a nebude dětem „utíkat po stole“ (tip na skleněnou paletu najdete ZDE), pozor na ostré hrany, nebo nebezpečí rozbití, mějte děti pod dozorem,
- box na čištění štětců (tip najdete ZDE),
- zástěru,
- nějakou veselou nádobu na štětce (stačí pěkný hrníček/váza, apod.) nebo celkově třeba dřevěné šuplíčky na všechny pomůcky, který si můžou polepit nálepkami, nebo třeba také pomalovat,
- zvažte také houbičku nebo špachtli, i s nimi se dá „malovat“ a celkem rychle (zejména kytičky), pro děti to bude zábava.
Co nekupujte
Ještě vám dám pár tipů, co nekupujte:
- ploché a kulaté štětce všech velikostí, obecně kvanta štětců – tyto štětce často vyžadují ve škole do výtvarné výchovy, podle mě toho s nimi ale moc nenamalujete, hůře se s nimi manipuluje, chce to cvik, abyste vy zvládli namalovat to, co potřebujete, natož malé dítě,
- bílou plastovou malou paletu – takovou, kterou najdete všude jako pomůcku do výtvarné výchovy, za mě je naprosto nevyhovující, především proto, protože je malá a špatně se čistí, děti potřebují na vše dost prostoru, takže i na barvy na paletě,
- příliš velké podklady – děti příliš dlouho u ničeho nevydrží, koupíte-li malý podklad, určitě obrázek dokončí a bude mít radost, příliš velké podklady jsou navíc mnohem dražší,
- plátna na rámu – nejdražší druh podkladu, proto si ho nechte jako dárek až na později, bude-li dítě malování bavit a zvládne už namalovat něco, co si chce třeba vystavit, tento druh podkladu jde totiž pověsit na zeď.
Tááák, předala jsem vám svá doporučení na dárky pro děti cca od 4 do 7 let. U starších dětí už můžete volit dárky podobně, jako pro dospělé. To si spolu také určitě probereme. Chystám článek „Jak vybírat dárky pro malíře“, protože Vánoce se pomalu blíží. To už je pro dnešek vše, mějte krásný týden a těším se zase příště.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů