Zdravím vás a jsem ráda, že jsme se opět sešli u dalšího článku. Tentokrát se podíváme na vaše očekávání a na to, jakou hrají roli na samém začátku.
Možná vás to překvapí, ale od vašich očekávání by se měla odvíjet vaše cesta, respektive byste svou malířskou cestu měli přizpůsobit právě vašim očekáváním, nikoli naopak.
Nejdříve začneme tím, co jimi konkrétně myslím a jaká mohou být. Pak si ukážeme, co všechno tato očekávání ovlivní a jaké máte možnosti „cesty“.
MUSÍTE BÝT HODNĚ KONKRÉTNÍ
Blíží se začátek nového roku a spousta lidí si dává předsevzetí. Možná si dáte své předsevzetí „konečně si splním sen a naučím se malovat“. Je to sice fajn, ale je to málo. Pokud si podrobněji neřeknete, nenapíšete, nebo nestanovíte svůj konečný konkrétní cíl, nebude to stačit.
Proč? Naučit se malovat a vydržet, nevzdat se, může být celkem náročný úkol, zejména tehdy, pokud na to půjdete sami a nebudete vědět jak. A právě v těžkých chvílích, které určitě nastanou, potřebujete mít vizi, kam směřujete. Jenže to není vše. Tato vize by měla být opravdu silná, a vycházet z toho, co si HODNĚ přejete, po čem HODNĚ toužíte. Pokud to bude jen povrchní přání „tak to teda zkusím, jestli to zvládnu a uvidím“, pak to při nejbližší větší překážce pravděpodobně vzdáte. Takže v tom, co si přejete, buďte KONKRÉTNÍ A NESPOKOJTE SE S MÁLEM.
JAKÁ KONKRÉTNÍ OČEKÁVÁNÍ MÁM NA MYSLI?
Řekli jsme si, že potřebujete být konkrétní. A jak tedy na to? Co mám na mysli? Promyslete své cíle a sny do nejmenších detailů, a podložte to touhou, že si je splníte.
Ve kterých oblastech malby máte být konkrétní?
- Kam až se chcete dostat?
- Kde chcete malovat, kolik místa pro malbu chcete?
- Jak chcete malovat?
- S jakou rychlostí chcete dosahovat výsledků, promyslete časovou náročnost.
- Promyslete také finanční stránku, finanční náročnost.
- Proč to vše vy osobně chcete?
Kam až se chcete dostat?
Jaká jsou vaše očekávání, co se konečného cíle týče? Tzn., jaký je váš konečný cíl a ambice? A buďme zase konkrétnější. Chcete koníčka, relax, přijít na vše pomalu svou cestou, chcete zábavu v důchodu, apod. Nebo se chcete malováním živit, být nejlepší krajinomalíř v republice, nebo malování nakonec také učit? Co vám stačí a s čím se nespokojíte?
Chcete být profesionální malíř, a aby vaše malby měly příběh? Foťte si sami předlohy, věnujte jejich tvorbě a celému procesu malby jednoho obrazu mnohem více pozornosti a času. Pokud se rozhodnete malováním živit a víte, že po tom toužíte už na samém začátku, musíte počítat s tím, že vám to zabere mnohem více času. Také se podle toho, kolik času tomuto cíli budete dennodenně věnovat, bude odvíjet rychlost, s jakou cíle dosáhnete.
Rozhodnutí má vliv také na výběr pomůcek. Pravděpodobněji velmi brzy přejdete na profesionální pomůcky a uzpůsobíte tomu také výběr štětců, podkladu, apod. Víte totiž, že je maximálně využijete. Jestli vám jde o odpočinek a koníček, pak nepotřebujete vyloženě drahé profesionální pomůcky. Chcete-li se stát profesionálním malířem a malbou si přivydělat, nebo to mít jako hlavní zdroj příjmů, pak má pro vás mnohem větší význam, koupit si např. více štětců, než pro někoho, kdo to má třeba „jen“ jako víkendový koníček (ale nemusí to tak být vždy).
Přejete-li si navíc ještě malbu časem vyučovat a nemůžete se toho dočkat, potřebujete velmi rychle, ale kvalitně zvládnout co nejdříve úplné začátky a malovat velmi často.
Kde chcete malovat, kolik místa pro malbu chcete?
Jakou máte vizi, co se místa týče? Stačí vám malovat doma u stolu? Stačí vám váš malířský koutek v bytě či domě? Chcete malovat jen venku? Chcete vlastní ateliér s galerií v jednom? Tyto vize vás nasměrují opět při výběru pomůcek. Také vás nasměrují k tomu, jestli si malováním budete vydělávat, kolik času vám zabere, dostat se k tomuto cíli, atd.
Zase uvedu příklad:
Rozhodnete se, že chcete malovat pouze venku a chcete být nejznámějším krajinářem z plenéru v celé České republice a na Slovensku. Nejprve si potřebujete koupit takové pomůcky a jejich množství, které budou s touto vizí v souladu – tzn., např. pomalu schnoucí akrylové barvy, menší množství univerzálnějších štětců, malířský stojan vhodný pro malbu venku, tašku či batoh na pomůcky, atd.
Dále venku potřebujete malovat celkem svižně, takže už musíte spoustu věcí znát, než půjdete poprvé malovat ven, což bude nějakou dobu samozřejmě trvat. Musíte si vytipovat místa a časy či roční období, kde a kdy se dobře maluje, takže si vždy nejprve projdete místa, která chcete malovat. Co z toho plyne? Měla by vás pravděpodobně bavit také turistika. A co potom, až obrazy namalujete, vystavíte je v galerii a prodáte? Chcete si malbu a celé venkovní dobrodružství zároveň také natáčet na kameru a mít třeba svůj YouTube kanál (ten můj najdete ZDE), jako marketingový nástroj, aby se o vás lidé dověděli? K tomu potřebujete další techniku, a zabere vám to více času…
Klidně bych mohla pokračovat, ale myslím, že pro pochopení to stačí. Vaše vize toho, kde chcete malovat, může ovlivnit mnohé další aspekty a dílčí části.
Jak chcete malovat?
Přejděme k dalšímu bodu. Jak chcete malovat? Hodně detailně, extrémně realisticky, volnější malbu, malbu špachtlemi, atd. Cesta za extrémně realistickou malbou bude náročnější a delší, než v případě, že upřednostníte volnější malbu. Zapojte to do své vize a počítejte s tím do budoucna, jinak budete zklamaní, že vám to nejde tak rychle, jak chcete.
Jakým stylem chcete malovat? Na papír a podobně jako akvarelem, budete napodobovat olejomalbu, zvolíte malbu špachtlemi, nebo budete vše kombinovat? Toto rozhodnutí ovlivní nákup pomůcek. A čím dříve si svůj styl malby ujasníte, tím dříve se dostanete do cíle, protože půjdete na jistotu. Navíc od stylu vaší malby se může odvíjet také množství místa nebo místo samotné, které budete pro malbu a uskladnění pomůcek používat. Zvolíte-li tekuté akrylové barvy a airbrushovou pistoli, pak potřebujete ateliér. A tak dále…
S jakou rychlostí chcete dosahovat výsledků, promyslete časovou náročnost?
Zmínila jsem některá rozhodnutí, která ovlivní rychlost, s jakou chcete dosahovat výsledků. To jsou ale jen drobnější dílečky skládačky. Hlavní věc, která více ovlivní rychlost dosažení výsledků, je ta, jestli si necháte pomoci, nebo budete vše zkoušet na vlastní pěst. Zkoušíte-li vše sami, neočekávejte rychlé výsledky. Takže se na základě svých očekávání a své vize rozhodněte, jako cestu zvolíte. Respektive jak rychle se chcete dostat do cíle.
Navážu na příklad výše o nejznámějším krajináři z plenéru… V tomto případě je mnohem lepší, když si nechá na své cestě pomoci, tzn., nejprve se naučí malovat krajiny a používat pomůcky rychleji, s dopomocí zkušenějšího malíře, pak půjde malovat ven. Zvládne celý proces tedy mnohem rychleji. Kdyby se 5 let učil malovat krajiny sám bez pomoci, těžko říct, jestli by se vůbec stal „malířem z plenéru“, protože by svou cestu patrně časem vzdal. Naopak pokud zvládne třeba do půl roku či do roku perfektně namalovat krajinu, může už velmi brzy postoupit ke svému konečnému cíli a zlepšovat svou malbu venku.
Promyslete si tedy časovou náročnost a to, jestli chcete investovat buď čas, nebo peníze. Necháte si pomoci, tzn., zkrátíte čas trvání, nebo chcete jít sami svým tempem, ale prodloužíte dobu, než dosáhnete cíle? Toto rozhodnutí ovlivní finance, které vás to bude stát.
Promyslete finanční stránku
Další očekávání, které promyslete, je finanční stránka. Už jsem zmínila, že chcete-li vše rychleji, potřebujete někoho, kdo už je tam, kde chcete být. Předá vám návod na přímou, rychlejší cestu k cíli bez oklik, ale bude vás to stát patrně více peněz. Promyslete nejen to, kolik chcete vložit, ale také to, kolik/co chcete získávat zpátky.
Kolik chcete vložit:
- Chcete a potřebujete profesionální pomůcky, které jsou dražší? „Vyplatí se vám to? Pokud se nechcete malováním živit, pak asi ne.
- Chcete dosahovat výsledků rychle, a tedy potřebujete něčí pomoc, která něco stojí? Pokud chcete malování jako koníček, pak nejspíš ne.
- Chcete mít na malbu hodně prostoru? Pak potřebujete ateliér nebo dokonce také galerii, což stojí peníze navíc.
- Chcete investovat čas, nebo peníze?
Kolik/co chcete získávat zpátky:
- Chcete si malováním vydělávat? Pak se vám investice do knih, kurzů, mentora/kouče, profi pomůcek vyplatí.
- Je-li vašim cílem koníček a relax, pak nepotřebujete investovat do knih, kurzů, mentora a pomůcek příliš, vaší odměnou bude pohoda, radost z malování a z toho, že jste na vše přišli sami, klid, odpočinek, apod.
ANI JEDNA VARIANTA NENÍ HORŠÍ, NEBO LEPŠÍ, ale její výběr ovlivní vaši cestu!!!!
Proč to chcete?
Co od toho všeho vlastně očekáváte, proč to opravdu chcete? Proč chcete být např. nejlepší krajinomalíř v plenéru v ČR a na Slovensku? Protože si přejete být uznávaní a čekáte, že tak vyděláte hromadu peněz? Nebo si chcete splnit svůj dlouholetý dětský sen, zbožňujete malování a turistiku, chcete to spojit dohromady a pak to učit dále, ať si splní svůj sen i další, kteří zatím neví, jak na to?
Prozradím vám něco, co pro někoho může znít trošku „ezo“, ale není, nebojte… Čím více bude vaše očekávání a konečný cíl spojený s vašimi pozitivními pocity (opravdu po tom toužíte z různých osobních důvodů, jako splnit si sen, pro svou radost, apod.), tím máte větší šanci uspět, máte totiž velmi silné PROČ. A naopak, pokud vám půjde především o vydělávání peněz, pak je to slabý hnací motor. POZOR! Není nic špatného na tom, chtít za své výrobky a služby zpět peníze, ale nesmíte to chtít JEN pro peníze.
VŽDY MŮŽETE UDĚLAT ZMĚNU
Nebojte se udělat konečné rozhodnutí a vydat se určitou cestou. Vždy můžete udělat změnu. Za sebe můžu velmi doporučit pravidelné revize svého malování, více o nich píšu v článku „Jak často dělám revize svého malování“. Jedná se o to, že se ptám sama sebe, třeba jednou za půl roku, za rok, jestli směřuji, kam chci, nebo udělám změnu.
To, že v jednu chvíli něco chcete, a po něčem toužíte, ještě totiž neznamená, že to budete chtít třeba i za dva roky. A to je v pořádku. Můžete měnit svá očekávání i cestu. Důležité ale je, si na začátku nějakou cestu vybrat a pak korigovat směr.
Jestli se už odmítáte spokojit s málem a chcete svou malbu velmi rychle nastartovat, přestat dělat zbytečné chyby, které nejsou nutné a máte vysoké ambice, pak vám k rychlejším pokrokům pomůže balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, kde získáte všechny potřebné informace a dnes to může být naposledy, kdy si s krajinomalbou akrylem nevíte rady.
Máte-li ještě čas a chuť, přečtěte si zase kousek mého příběhu…
MÁ OČEKÁVÁNÍ A AMBICE V MINULOSTI A DNES
Když mě poprvé napadlo „chci se naučit malovat krajiny akrylovými barvami“, bylo to ve chvíli, kdy jsem narazila na internetu na video zahraničního malíře, který maloval akrylovými barvami nádherné krajiny. Vzpomněla jsem si na dobu, kdy jsem byla malá (bylo mi cca 13 let) a přála jsem si chodit ven do přírody a malovat nádherné obrázky.
Tato vzpomínka ve mně zahřála plamínek a přání, že se to opravdu naučím. Původní myšlenka (a původní konečný cíl) byla, naučím se to sama pro sebe, jak nejlépe dovedu. Časem tato myšlenka přerostla v jinou… „Když si všechno, na co jsem přišla, nechám jen pro sebe, bude to škoda“. Má očekávání a ambice se změnili v touhu mít webové stránky, blog, produkty a „stát se největším zdrojem informací krajinomalby akrylem na jednom místě“ pro ostatní, kteří po tom také touží.
Své původní očekávání a vizi „umět namalovat krajinu ke své spokojenosti“, jsem si už splnila. Teď můžu zapracovat na dalších a dokončit je. Zejména tu část o „největším zdroji informací krajinomalby akrylem na jednom místě“. Znalosti už mám, „jen“ je teď postupně vkládám do produktů (taháky, kniha, kurzy).
Až se mi to podaří, vytvořím si novou vizi, cíle, očekávání a ambice, kterých se budu snažit dosáhnout. Určitou představu už mám. Chystám také pár změn, novinek a plánů už teď, o nich se ale z části dozvíte v příštím článku. Do té doby se mějte krásně…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě a už na nic nečekat…
… Ale nevíte, jestli se vydat na cestu “malíře samouka” nebo si nechat s výukou malby pomoci, začněte tím, že si stáhnete průvodce “Objevte, která malířská cesta je pro vás”. Řešíte-li teprve výběr správných pomůcek, pak se koukněte na „Průvodce výběrem pomůcek“.
0 komentářů