Akrylem maluji přibližně 3 roky. To není nijak závratná doba. Samotnou mě dnes mrzí, že jsem s tím dlouho otálela. Proč jsem začala relativně pozdě a odkládala to? Myslela jsem, že malování je jen pro vyvolené…
Dlouhou dobu jsem byla přesvědčená, že malovat krásně mohou jen lidé, kteří se s talentem rodí. Ale kde se ve mně tato myšlenka vzala a proč jsem vnímala, že malování je jen koníček pro vyvolené? Zamyslela jsem se nad tím a došlo mi pár věcí…
Začínající malíř se nepovedenými obrazy většinou příliš nechlubí
Dokud jsem nezačala hledat cíleně jakékoli podrobné informace o malování a začala sama malovat, nesetkala jsem se s malířem, který by někde zveřejňoval svá nepovedená díla.
Do té doby jsem se setkávala s malováním jen ve škole, a v Praze na Karlově mostě a občas v kulturní rubrice novin, nebo jsem v restauraci zahlédla na stěně obraz na prodej. Toto byl můj veškerý „kontakt“ s profesionálními malíři, kde se opakoval jeden stejný prvek – všechna tato díla byla povedená.
Většinou si profesionální malíř, hrdě nevystaví v galerii či jinde nepovedené obrazy. Chce se chlubit jen povedenými díly a prodat je potenciálnímu zákazníkovi. To je samozřejmé, pochopitelné a logické. Ve mně to však zanechávalo dojem, že vlastně žádné nepovedené obrazy nikdy nemalovali.
Je samozřejmě důležité, jak se umělec prezentuje. Zákazník potřebuje vidět, že je malíř ve svém oboru výborný, očekává kvalitu. Pro mě, jako pro člověka, který moc chtěl malovat, ale dělal spoustu chyb a často se mu nedařilo, to byl vzor, který bylo těžké následovat.
Tato prezentovaná dokonalost byla pro mě jako pro začátečníka často hodně demotivující. Bála jsem se malovat, protože jsem věděla, že mé malířské schopnosti mají velké rezervy.
Sledovala jsem videa malířů na internetu, a tajně doufala, že jednou budu také tak dobrá, jako oni. Čekala jsem na každé nové video, až jednoho dne jeden malíř natočil své začátky.
To byl pro mě bod zlomu. V tu chvíli jsem si uvědomila, že netuším, kolik nepovedených obrazů musel kterýkoli profesionál namalovat, než se propracoval k těm reprezentativním krásným obrazům na prodej.
Stále, i když jsem se už posunula ve svých dovednostech dále, si musím opakovat, že i ten nejlepší malíř dělá chyby a nemaluje jeden dokonalý obraz za druhým. To mi pomáhá vytrvat.
Malíři se nezmiňují, co všechno se při malování museli učit
Další informace, která mě v minulosti obrovsky překvapila, byla, že i malíři se musejí učit. Já žila v představě, že už všechno umí, protože přece „MAJÍ TALENT“.
Teď nemám na mysli akademické vzdělání či studium umění, ale praktické dovednosti. Znáte rčení „učení dělá mistra“? Platí to i pro malíře. Jeden povedený obraz ještě neznamená, že se mu podaří namalovat krásně každý další. I malíři se musí učit, a to práci se štětci, techniky a principy malby, teorii barev aj.
Tato nevědomost jen v minulosti přispívala k tomu, že jsem nemalovala.
Malíři se chlubí akademickým vzděláním, které zvyšuje hodnotu jejich malování
I když jsem se tehdy nesetkala s tím, že by se malíři museli něco učit, zároveň jsem si všímala, že se hrdě pyšní tituly či kurzy, které absolvovaly. To pochopitelně zvyšuje jejich prestiž.
Dnes je doba, kdy se klade velký důraz na akademické vzdělání. Máme za to, že každý, kdo má z něčeho titul, či vystudovanou školu, je odborníkem ve své branži. Ve mně to vyvolávalo pochybnosti, jestli mohu malovat i bez studia umění. Dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomila, že to nepotřebuji. Myslela jsem si, že bez titulu či kurzu to nejde.
Takto to být ale vždy nemusí. Člověk, který možná ani umění nevystudoval, ale učí se mnoho let techniky, práci s pomůckami, postupy aj. sám, možná bude větší odborník, než ten, který obor studoval.
Sama jsem přemýšlela, kolik znalostí a dovedností z mého studia (vystudovala jsem obchodní akademii a poté bakalářský obor účetnictví a daně na ekonomické fakultě), by ze mě mohlo udělat odborníka v oboru. Po pravdě vám můžu říct, že se jako velký odborník na ekonomiku necítím ani po 7 letech studia.
Toto byl třetí důvod, proč jsem si myslela, že malování je jen pro vyvolené narozené s talentem. Teď ale trochu z jiného soudku…
Trocha tajemna zvyšuje hodnotu malby a tvorby
Dám vám otázku. Zaplatili byste za obraz tisíce korun, kdybyste věděli, že je možnost naučit se malovat a podobný obraz si doma sami vytvoříte za zlomek ceny a navíc si při této tvorbě odpočinete? Já ne, pokud bych nekupovala obrazy v naději, že v budoucnu zvýší svou hodnotu.
Kdyby maloval každý druhý člověk, poptávka po malířově tvorbě by se snížila. Lidé by si namalovali sami, co se jim líbí.
Tím nechci tvrdit, že si nikdo nekoupí obraz od profesionálního malíře. Pro někoho je to lákavé, sám malovat netouží ani nechce trávit čas učením se a praxí a tak si koupí hotový produkt. To je v pořádku.
Jen chci říci, že pro malíře může být tato „aura určité výjimečnosti“ a „vrozeného daru“ prospěšná. Pro mě jako pro začátečníka byla však také trošku demotivující a vyvolávala ve mně dojem, že pro mě, pro obyčejného člověka, malování není.
Nakonec jsem tyto mé předsudky překonala a zkušenosti mě přesvědčili o opaku. Mohla jsem malovat o mnoho dříve, kdybych nepřemýšlela o tom, jestli jsem i já jedna z „vyvolených pro malování“. Toužila jsem po tom malovat, ale byla jsem plná předsudků, které to zbytečně oddalovaly.
Pokud i vámi zmítají některé z podobných pochybností, které jsem měla já, a váháte, jestli zkusit malovat, hoďte je za hlavu a prostě se do toho pusťte.
Za dobu, co maluji, jsem si utvořila nový názor a jiný náhled. O tom ale zase někdy příště. A pokud vás zajímá, jaký mám názor na malování a talent koukněte na článek „Potřebuji talent?“.
Zatím se mějte pěkně a pamatujte, že malovat může každý, kdo po tom opravdu touží.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů