„Já bych tak rád(a) maloval(a), ale asi nemám talent.“ Řekli jste někdy tuto větu, nebo ji slyšeli ve svém okolí? Obsahuje jednu hlavní složku – autor věty se dopředu vzdává.
Řeknete-li si, že zvládnete malovat, nebo ne, v obou případech máte pravdu.
Proč? Protože váš postoj výrazně ovlivňuje výsledek. Potřebujete tedy talent, abyste mohli malovat?
Než vám povím svůj názor, zmíním se tady o jednom schématu, na které jsem narazila v knize „Jak myslí milionáři od T. Harv Ekera a začala jsem o něm hodně přemýšlet. Podle mě se krásně hodí i pro náš případ:
MYŠLENKA => POCIT => ČINY => VÝSLEDKY
Toto schéma vyjadřuje, že myšlenky utvářejí naše pocity, pocity vedou k činům a činy vedou následně k výsledkům.
U toho se na chvilku zastavím. Myslím, že toto schéma krásně sedí i na malování a talent. Zkusíme si to ukázat a rozebrat na dvou zjednodušených ilustrativních příkladech.
Prvním příkladem bude situace, kdy si myslíme, že máme talent na malování.
Myslím si, že mám talent (myšlenka) => mám z toho radost (pocit) => namaluji nějaký obrázek (čin) => baví mě to, a tak začnu malovat pravidelně (další činy) => tréningem se zlepšuji (mám výsledky).
Teď se podíváme na druhou situaci, kdy si myslíme, že z nás malíř asi nikdy nebude.
Myslím si, že nemám talent (myšlenka) => jsem z toho smutný/á, malovat mě bavilo (pocit) => vyhodím všechny barvy, už nechci malovat (čin) => najdu si jiný koníček, třeba atletiku (výsledek).
V obou případech se od původní myšlenky odvíjely konečné výsledky. Někdy může o původní myšlence rozhodnout zážitek, který jí předcházel, pak by schéma vypadalo takto:
ZÁŽITEK => MYŠLENKA => POCIT => ČINY => VÝSLEDKY
Rozdílný zážitek může naprosto změnit výsledek. Jak moc vám ukážu na vlastním příběhu.
Když jsem chodila do školky, nakreslila jsem pastelkami krásnou sýkorku koňadru podle obrázku ležícím přede mnou. Paní učitelka pověsila obrázek na nástěnku a zavolala si mou mamku, obrázek ji ukázala a řekla jí, že mám na kreslení talent.
Na konci školního roku jsem si chtěla obrázek odnést domů, ale řekli mi, že ho ztratili. Obrovsky mě to mrzelo. Dokonce tak moc, že je to jedna z mála vzpomínek, které na toto období mám. Od té doby jsem kreslila spíše výjimečně.
Vidíte, byť jsem podle paní učitelky měla talent, negativní zážitek ze ztráty obrázku vedl k tomu, že jsem moc nemalovala. Zážitek vedl k činům.
Když jsem byla starší, kreslili jsme ve výtvarné výchově tužkou a mi se podařil pěkný obrázek staré ostravské radnice. Paní učitelka řekla, že by ho ráda poslala do soutěže. Souhlasila jsem, v soutěži jsem uspěla, ale obrázek jsem si nemohla nechat, zůstal viset ve škole, kde probíhala výstava.
Pro mě další zklamání, další obrázek, na který jsem mohla být hrdá a důkaz toho, že údajně „mám talent“ byl pryč. Ty nejvydařenější obrázky mi nezůstaly a já si přestala věřit. Opět jsem přestala na hodně dlouho kreslit.
Znovu můj negativní zážitek vedl k činům. Přestala jsem kreslit už úplně a věnovala se studiu. Ať už jsem měla talent nebo ne, nerozvíjela jsem ho.
Schválně se zkuste zamyslet, jaké zážitky s kreslením či malováním máte vy…
Když jsem dostala chuť po mnoha letech namalovat nějaký obraz, už jsem trochu očekávala, že nějaký talent mám (když to říkala paní učitelka ve školce). Ano, první obraz se mi podařil, ale další byly katastrofa.
Co bylo podle mě hlavním kamenem úrazu? Mít talent a nerozvíjet ho je stejné, jako talent nemít.
Lidé, kteří tolik talentu nemají anebo si to alespoň myslí, musí vynaložit daleko více úsilí a píle, často ale dojdou dále než ti, kteří na svůj talent spoléhají.
Jak je to možné?
Může za to VYTRVALOST. Vytrvalý člověk dojde mnohem dále, než ten, který spoléhá jen na svůj talent. Je spousta talentovaných lidí, ale málo vytrvalých. Vytrvalost je vlastně obrovská touha dosáhnout konkrétního cíle.
Nevím, jak to máte vy, ale řekne-li mi někdo, že mám na něco talent, přestanu se snažit a myslím si, že už mám hotovo. Musela jsem namalovat hodně nepovedených obrazů, aby mi došlo, že takto to nefunguje.
Nyní se vrátím k původní otázce.
Potřebujete talent, abyste mohli malovat?
Myslím si, že talent není nezbytný. Může vám ledacos ulehčit, ale není to záruka. Navíc, kdo vlastně určuje, kdo má a nemá na něco talent? Je to subjektivní. Samotný talent stejně nestačí, musíte přidat i něco navíc.
Věříte-li, že talent nemáte, i když ho máte (máte schopnosti malovat krásně), je to totéž, jako byste ho neměli. Uvěříte-li, že talent máte, pak ho máte a podle toho jednáte a máte výsledky.
Nezapomínejte také na toto: Nikde není psáno, že když vám někdo řekne, že nemáte talent, že ho opravdu nemáte. A nikde není dáno, že pokud namalujete nádherný obrázek, budete sekat jeden nádherný obraz za druhým jak Baťa cvičky.
Pokud vás tedy dosud trápila otázka, zda máte či nemáte talent a jestli se máte vrhnout na malování, mám pro vás návrh.
Přestaňte věnovat pozornost zkoumání, jestli máte nebo nemáte talent. Ztrácíte tak zbytečně čas a stejně nic nevyzkoumáte. Není nic jednoduššího než to zkusit. Dejte tomu pár měsíců. Řiďte se pocitem, jestli vás to baví nebo ne. Však pokud se vám nebude moc dařit, nemusíte to nikomu ukazovat, necháte si to pro sebe. Podívejte se na nějaká videa o malování. Časem a pravidelnějším malováním se začnete zlepšovat tak jako tak.
Pokud máte obavy, že budete zbytečně investovat do pomůcek, pak věřte, že investice není tak závratná a na ledasčem se dá ušetřit.
Myslete na to, že mnohem důležitější, než talent, jsou zážitky, myšlenky, pocity, činy a vytrvalost. Nakonec vás to třeba mile překvapí a budete mít výsledky možná ještě lepší, než ti, kteří spoléhají jen na svůj talent.
Zatím se mějte pěkně, myslete na to, že podstatná je vytrvalost a pamatujte, že malovat může každý, kdo po tom opravdu touží.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů