Zdravím vás a jsem ráda, že jsme se opět sešli u dalšího článku. Jsem vděčná, že jste opět dali svému koníčku na chvíli prioritu a že jste tady společně se mnou. Tentokrát si prozradíme 4 situace, které vám na samém začátku spíše uškodí, než pomohou. Samozřejmě si řekneme také to nejdůležitější, tedy to, PROČ vám to uškodí, než aby vám to pomohlo.
Chceme-li snadnou cestu, častokrát se nám to spíše vymstí. Zkratky málokdy vedou k úspěšné cestě do cíle. Pojďme tedy na to, ne zkratkou, ale správnou cestou.
Jaké jsou tedy ty čtyři situace?
- Malby na obrovský nebo naopak velmi malý podklad.
- Přehnané množství barev.
- Zbytečné množství štětců.
- Malba venku.
1. Malba na obrovský nebo naopak velmi malý podklad
Přiznám vám bez okolků, že malovat na malý podklad, je fakt „piplačka“. Důvodem je to, že štětec zkrátka není tužka a je třeba s tím počítat. Proto může být i ten nejtenčí štětec při malbě na malý podklad stále příliš „tlustý“, nehledě na to, že musíte při malbě extrémně kontrolovat jednotlivé tahy. Malý formát ještě neznamená, že máte obraz raz dva hotový. Přesvědčit se o tom můžete třeba ve videích na mém YouTube kanále.
Druhým extrémem je naopak obrovský podklad (papír, plátno, dřevo, je to jedno), což také není dobrá strategie. Ano, vyřeší se tím problém s „tloušťkou štětců“, ale KDYŽ NEVÍTE, CO S MALÝM PLÁTNEM, NEHNETE ANI S VELKÝM. Velké plátno je zkrátka těžké zaplnit. Zejména pokud nevíte jak na to.
Co tedy doporučuji? Podle mně je ideální si na samém začátku jako nejmenší rozměr zvolit 30×40 cm, a jako maximální 50×60 cm, pokud preferujete obdélníkový rozměr. V případě čtvercového podkladu 40×40 cm až 60×60 cm. Až budete spokojeni s tím, jak malujete, přejděte na jakékoli velikosti, které vás lákají, třeba i ty obří. A pokud budete postupovat tak, jako se to osvědčilo mně, tzn., ve třech fázích malby – rozblokování, modelování a detaily, jako to ukazuji právě v novém dárku výše, bude to zaručeně dříve, než si myslíte.
2. Přehnané množství barev
Dalším, ne příliš šťastným tahem je, nakoupit si už na samém začátku velké množství různých barev, přece ať vám žádná nechybí. Na první pohled to může vypadat jako dobrý nápad, ale je to spíš naopak. Svědčí to totiž o jednom – chcete se vyhnout míchání barev, kdykoli to půjde. Jenže pokud chcete malovat co nejvíce reálně, pak potřebujete malovat reálnými barvami a ty si musíte NAMÍCHAT, proto vás žádná barva přímo z tuby nespasí.
Možná vám barvy z tuby na začátku postačí (ale musíte si jich koupit opravdu hodně, což se podepíše na vaší peněžence), ale jakmile zatoužíte po lepších výsledcích, což určitě ano, tak vás to dožene. Dříve nebo později se tomu nevyhnete, tak proč s tím nezačít hned na začátku. Ušetříte čas, místo, a také peníze.
3. Zbytečné množství štětců
Stejně tak velké množství štětců vypadá nejprve jako dobrý nápad. Přece tak budete mít všechny, které byste mohli případně potřebovat, nebo ne? V čem vám to uškodí? Pokud s nimi nebudete umět manipulovat a tedy malovat, je vám to celkem k ničemu. Jakmile se s nimi naučíte manipulovat, dojde vám, kolik jich máte zbytečně navíc. Tím zase nechci říci, že si vystačíte jen s jedním. To zase ne, to je přesně opačný extrém.
Další problém vidím v tom, že při malbě pak budete váhat, který byste třeba měli použít. Což vás při malbě zdrží. Důvod vám hned prozradím. Já jsem zastáncem toho, že by si měl každý malíř vyzkoušet na maximum všechny své štětce. Pokud jich máte přehnaně moc, tato fáze trvá zbytečně dlouho. Potrvá, než se dostanete k malbě obrázků. Nehledě na to, že vás to třeba otráví. 10 štětců si prozkoušíte mnohem rychleji a důkladněji než 50. Navíc ZOHLEDNĚTE, JESTLI ŠTĚTCE BĚHEM MALBY RÁDI STŘÍDÁTE.
4. Malba venku
Malba venku je samozřejmě prospěšná, ale ne na úplném začátku, kdy ještě nevíte, co si s akrylovými barvami vlastně počít. V čem vám uškodí? Myslím si, že především v odhodlání. Pokud si nejprve nezjistíte, jak s akrylovými barvami malovat, jen se venku natrápíte a přijde vám malování akrylem velmi náročné. Což není, pokud víte, jak na to. Zkrátka je velké riziko, že vám to přinese spíše zklamání, než že byste byli z malby nadšení.
Já jsem samozřejmě pro to, abyste malovali venku, je ale potřeba správné načasování. Malbou venku se naučíte mnoho, jen to na chvíli odložte do doby, než zvládnete základy. Až budete vědět, jak s akrylovými barvami pracovat nebo jaké si pořídit, aby vám venku nezaschly dříve, než namalujete první tahy, pak se dejte na malbu v přírodě.
ZÁVĚREM…
Vím, jak frustrující to je, když s malbou začínáte a tak si chcete spoustu věcí usnadnit. Chápu, ale také vím, že tudy cesta nevede a vy to teď víte také…
Ano, není to jednoduché. Na této cestě potkáte spoustu problémů, zádrhelů, překážek, výzev, a chvílí, kdy se na to budete chtít nejspíš vykašlat. Ale víte co? Stojí za to, když je překonáte.
Pokud máte nějaký tip, o čem chcete na tomto blogu číst více nebo méně, dejte mi vědět do komentářů, protože vaše zpětná vazba je pro mě extrémně důležitá. Děkuji.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů