Jedna z oblastí, kterou teď aktuálně kolem malby řeším, je volba akrylových barev, které by podtrhly „styl“ mé malby. Zvažuji nejen jejich značku a kvalitu, ale také to, jak budou mé obrazy pokaždé vypadat. Volba barev a především konečného „finiše“ (tedy to, jak budou barvy po zaschnutí vypadat, bez použití závěrečného laku), je podle mě velmi zásadním znakem stylu každého malíře. To je důvod, proč tento článek zařazuji do rubriky „Jak najít vlastní styl…“.

Zmínila jsem že máte možnost volby „finiše“ akrylových barev, co tím myslím? Jde o to, že si můžete vybrat nejen kvalitu akrylových barev, ale také to, jestli budou akrylové barvy po zaschnutí vypadat matně, saténově nebo leskle, aniž byste přidali do barev nějaké médium, nebo použili závěrečný lak.

Kdy to máte začít řešit?

U základních řad barev tohle nemá cenu řešit, u nich si vybírat moc nemůžete. Ale jakmile zatoužíte po profesionálních barvách, to je ten pravý okamžik k rozhodování.

Má doporučení, kdy začít s výběrem profesionálních akrylových barev a jejich finišem:

  1. ve chvíli, kdy to budete s malováním myslet opravdu vážně (ne, pokud váháte, jestli je malování vůbec pro vás),
  2. v době, kdy budete umět s barvami manipulovat a umět barvy míchat podle potřeby,
  3. ve chvíli, kdy jste přesvědčení, že zainvestujete do profesionálních akrylových barev, a nebude vám líto peněz.

Tyto tři základní body současně byste měli splňovat, aby pro vás mělo význam řešit, jak budou akrylové barvy na plátně vypadat.

Jaké máte možnosti

Máte tři možnosti, jak pracovat s finišem barev a konečným výsledkem obrazu – barva samotná, médium (matné, lesklé, apod.), závěrečný lak. Vysvětlím to ještě podrobněji, ať je to srozumitelné.

Například se rozhodnete, že chcete, aby měl obraz lesklý finiš. Máte na výběr ze tří možností – koupíte si barvy s lesklým finišem (např. Golden Fluid), nebo použijete lesklé médium a jiné než lesklé barvy, nebo zvolíte třeba základní řadu barev, které jsou většinou matné a zalakujete celý obraz na závěr lesklým lakem.

Záleží na vás, jestli se vám chce zapojit do malby médium (přimícháváním do barev při malbě), nebo lak (na závěr po zaschnutí obrazu). Možností a kombinací je spousta. Pokud nechcete řešit média ani laky, pak si dejte více záležet na výběru barev.

Finiš barev

Co se výběru akrylových barev týče, máte řadu možností – různé značky, konzistenci nebo finiš. Stejně tak si můžete zvolit jeden typ barev, nebo je kombinujte podle libosti.

Máte 4 možnosti volby finiše:

  1. matné barvy,
  2. saténové barvy,
  3. lesklé barvy,
  4. vysoce lesklé barvy.

Možná si říkáte, že je to jedno, nebo proč byste to měli řešit? Povím vám, co zvažuji já a proč a třeba se nad tím také do budoucna zamyslíte.

Foto: Ukázka rozmalované malby základní řadou barev Liquitex Basic – matný finiš barev.

Co zvažuji já a proč?

Proč o tom vlastně píšu? Posledních pár obrazů jsem malovala profesionálními barvami Golden Fluid a Liquitex soft body. Barvy jsem v obraze kombinovala, jak jsem potřebovala. Někde jsem používala řidší barvy, jindy hustší, ovšem při fotografování obrazu jsem si všimla, že některé části obrazu se více lesknou a jiné jsou saténové až matné. I když jsou tyto barvy velmi kvalitní a maluji s nimi ráda, odlesky z různých úhlů mi vadí.

Naopak se mi líbí, když jde z každého úhlu jasně vidět, co jsem na obraz namalovala. Napadlo mně, že obraz přetřu matným lakem, ale příliš to nepomohlo. Proto uvažuji o tom, že si pořídím matné profesionální akrylové barvy, které jsou momentálně u nás na trhu novinkou. Pokud bych malovala matnými barvami, pak by byl obraz krásně vidět i během případného natáčení malby (nic by se nelesklo), také celý obraz by byl ve finále matný a po zavěšení na zeď bude krásně vidět, co je na něm namalováno.

Kdybych se nakonec rozmyslela a matný finiš by se mi nelíbil, obraz přelakuji saténovým či lesklým lakem. V tom případě bude mít obraz po celé ploše stejný finiš, než jak je tomu teď, kdy kombinuji saténové až matné barvy s lesklými barvami.

Volba akrylových barev může ovlivnit to, jestli bude malba na obraze dobře viditelná ze všech úhlů.
Foto: Ukázka, jak může volba akrylových barev a tedy lesk barev „zkomplikovat“ focení hotového obrazu. Při tomto úhlu focení lze vidět, že se levá část obrazu leskne, pravá část obrazu jde vidět mnohem lépe.
Foto: Další ukázka toho, jak špatný úhel a světlo ovlivní to, co je na obraze vidět.

Volba akrylových barev jako znak vlastního stylu malby

Momentálně tedy přemýšlím na tím, že budou matné barvy a celkově matný finiš obrazů jedním z hlavních znaků mého stylu malby. Ještě jsem se úplně nerozhodla, jestli nakonec obrazy nechám celé matné, nebo na závěr použiji saténový či lesklý lak. Než se úplně rozhodnu, vyzkouším si ještě, jak tyto laky na obraze vypadají, jak moc se obraz bude lesknout a bude-li vidět, co je na něm namalované.

Matný finiš barev se mi moc libí, a přišla jsem na to při malbě základní řadou barev Liquitex basic, které matné jsou. I když základní řadou barev Basic Liquitex maluji ráda, pro obrazy chci vyšší kvalitu barev. Jenže až donedávna jsem v českých eshopech s výtvarnými pomůckami matnou variantu profesionálních barev nenašla. To se změnilo, jako novinky jsou u nás už k dostání i matné profi barvy a já proto zvažuji změnu.

A co vy? Líbí se vám lesklý finiš obrazu, který preferuje většina umělců, nebo máte raději, když z každého úhlu vidíte malbu bez odlesků? Budu ráda, když mi napíšete svůj názor do komentářů…Mějte krásný týden.

Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.


Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.

Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.



0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *