Poslední dobou vnímám, že se kolem malování neustále řeší talent. Nedá mi to a chci se k tomu znovu vyjádřit, možná trošku z jiného úhlu pohledu, než dosud, a to z pohledu toho, kdo se ptá. Tento článek jsem nazvala „Dva pohledy na talent“, podíváme se tedy na talent ze dvou stran, ze dvou úhlů pohledu.
Proč se někdo ptá na to, jestli je k malování potřeba talent? Myslím si, že je to ze dvou možných důvodů:
Ten, kdo se ptá, si myslí, že talent má a chce slyšet, že už víc nepotřebuje…
Ten, kdo se ptá, si myslí, že talent nemá a chce slyšet, že ho nepotřebuje…
Kde je pravda?
Je vůbec možné, spoléhat jen na talent? Myslím si, že to už by musel být talent hraničící s nějakou genialitou, aby někdo maloval naprosto dokonalé obrazy a nemusel se naučit absolutně nic. Také si myslím, že na světě v tuto chvíli asi není malíř, který by maloval tak, jak maluje, jen na základě talentu. To je asi sci-fi.
Napadá mě jeden jediný reálný příklad, kdy by člověk mohl úspěšně malovat a přitom se nic neučit. Tím případem je situace, kdy by malíř malovat neustále jen pouze předlohy a byl by z ní schopen „vykoukat“ naprosto všechno do nejmenších detailů a přenést to na plátno. Pak ano, nejspíš by to šlo.
Už v minulosti jsem zmiňovala, že:
čím méně se toho chcete o malování učit, tím větší význam má malba podle předlohy.
Pokud vám nevadí, že neznáte zákonitosti malby krajin, tzn., proč něco malujete tak, jak to malujete, pak můžete zkusit malbu podle předlohy a neučit se nic. Sami uvidíte, jak vám to půjde.
Kdo z nich má větší šanci na úspěch?
Já osobně si myslím, že pravdu má ten, kdo si myslí, že talent nepotřebuje a na talent nespoléhá. Malování se dá naučit. Ovšem úplně nejsilnější je podle mne kombinace znalostí a předlohy.
Dobrá zpráva je vlastně ta, že je to úplně jedno, jestli talent máte nebo ne. Výsledků můžou dosahovat oba dva. Těm, co si myslí, že ho nemají, ale chtějí umět malovat, se tak uleví. Ti, co si myslí, že talent je spasí, možná trošku vystřízliví. Nakonec ale mohou šťastně a úspěšně malovat oba dva.
Použiji vlastní případ jako příklad a zeptám se vás…
Kdybych vám ukázala můj úplně první obrázek namalovaný akrylovými barvami (pláž) a už vám neukázala ten vedle, mysleli byste si, že mám talent? Předpokládám, že asi ano. Kdybych vám ukázala pouze obrázek vpravo (hory) a řekla bych vám, že tohle je první obrázek, který jsem akrylovými barvami namalovala, mysleli byste si, že talent nemám? Předpokládám, že ano.
A co byste řekli na to, kdybych vám řekla, jak to opravdu je, ukázala vám oba obrázky a také dodala, že první jsem malovala pláž a pár týdnů nato hory. Co byste řekli teď? Těžko říct… Ale předpokládám, že byste váhali říci, že mám talent.
Myslím si, že můj první obraz byl případ, který jsem zmiňovala výše, a to ten, že jsem se řídila předlohou (ale stále má obraz mouchy). V druhém případě (obraz hor) jsem neměla ani předlohu, ani znalosti zákonitostí malby krajin (to jsou „pravidla“ platná pro krajiny, jako např. atmosférická a lineární perspektiva, barevná kompozice atd.).
Shrnutí
Teď už je vám jasné, že řešit dva pohledy na talent asi nemá pro začínajícího malíře význam. Přesto to bývá to první, o co se každý, kdo chce začít malovat zajímá.
Asi vám teď došlo, že řešit talent, je úplně zbytečné. Jen vás to zdržuje od toho, začít. Pokud jste tady noví, řešíte talent a to je to, co vás přivedlo na tyto stránky, pak doufám, že i vy jste pochopili, že se talentem vůbec nemusíte zabývat.
Pokud si chcete ale ještě něco na toto téma přeci jen přečíst, mám pro vás na webu ještě další články na toto téma – „Potřebuji talent?“, „Myslela jsem, že malování je jen pro vyvolené…“ a nebo třeba „Mýtus o malování – talent stačí, učit se není třeba…“.
To podstatné také shrnuji v tomto podcastu…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů