Dobrý den, dnes se vrhneme na poslední téma, kterým bych uzavřela celou sérii článků na téma „Jak najít vlastní styl 6. díl – Úpravy obrazů“. Budeme se věnovat úpravám obrazů – všechny činnosti, kromě malování, které s obrazem souvisí.
Proč zařazuji úpravy obrazů mezi vlastní styl? Myslím si, že úpravy dodávají hotovým obrazům určitou „čistotu“ a profesionalitu, což je taky vizitka a odraz vlastního stylu.
Dotáhněte obraz k úplné dokonalosti – zařaďte úpravy obrazu
To, jak si vyhrajete s úpravami a vlastně s celým obrazem, zvyšuje vaši profesionalitu a také to o vás prozradí, jak jste pečliví, jak moc to berete vážně. Ukazuje to také, že vám na odvedené práci a celkovému dojmu záleží. Obraz pak vypadá opravdu hotový a upravený.
O jaké úpravy se jedná?
Co mám vlastně těmito úpravami na mysli? Jedná se o:
- začištění či sešmirglování – malujete-li na dřevo, či mezi vrstvami šepsu.
- podkladový nátěr (šeps) – malujete-li na lepenku potaženou plátnem, na plátno či dřevo,
- malba na okraje obrazu (malujete-li na plátno), nebo necháte okraj rámu bílý,
- vlastní podpis a datum,
- vrchní závěrečný nátěr.
Začištění podkladu
Malujete-li například na dřevo, je důležité, aby bylo dokonale hladké. Budou-li na něm mini kazy a hrbolky, bude vám to při malování komplikovat práci a může na tomto kazu ulpívat přebytek barvy.
Je proto vhodné, dokonale dřevo zbrousit či sešmirglovat, aby na něm žádné hrbolky nebyly.
Toto může nastat i u plátna (či lepence potažené plátnem), které si pořídíte. I tady můžete použít jemný šmirglpapír, ale musíte být opravdu jemní a dávat pozor, abyste si plátno neponičili.
Podkladový nátěr
Ať už si pořídíte levnější plátno (či lepenku potaženou plátnem) nebo malujete na dřevo, je vhodné přetřít jej několika vrstvami (min. dvěma) podkladovým nátěrem, tzv. šepsem, vždy, než začnete malovat.
Tento šeps „zkvalitní“ podklad. Vyhladí drobné nerovnosti (mezi jednotlivými vrstvami šepsu je také vhodné je po zaschnutí vyhladit šmirglpapírem) a sjednotí barvu.
Výhodou šepsu je, že obraz, který se vám třeba nepovede, můžete přetřít šepsem v několika vrstvách a můžete znovu malovat jako na čisté plátno. (Více se šepsu budu věnovat v jednom z budoucích článků.)
Malba na okraje obrazu
Tento bod se týká malování na plátno napnuté na rámu. Pravě tento rám způsobí, že obraz má nejen plochu, ale i hrany (okraje).
Máte dvě možnosti, jak s tím pracovat – buď na ně budete malovat také, nebo je necháte bílé.
Při malování je samozřejmě „zacákáte“ barvou, takže pokud na ně nebudete malovat rovnou také, budete je na závěr muset přetřít barvou.
Vlastní podpis a datum
Jednou z velice příjemných úprav obrazu, je váš podpis a datum, kdy jste obraz namalovali. Ačkoli je váš styl vlastně vašim podpisem beze slov, přesto byste v nějaké podobě obraz měli podepsat, či navíc opatřit datem dokončení.
Záleží jen na vás, kam ho dáte. U některých mých výtvorů jsem ho v začátcích psala na obraz dolů do rohu barvou, u jiných zase zezadu na plátno fixem.
Vrchní závěrečný nátěr
Budete-li chtít, můžete dokonale zaschlý obraz dovést do finiše a použít lak na akryl. Tento závěrečný lak můžete pořídit v různém provedení (např. matné, lesklé, aj.).
Příklad vlastního stylu – pokračování
V předchozích článcích (Jak najít vlastní styl – 1. díl – Co vše tvoří vlastní styl, Jak najít vlastní styl 2. díl – Téma malby, Jak najít vlastní styl 3. díl – Používání konkrétních pomůcek, Jak najít vlastní styl 4. díl – Dojem obrazů, Jak najít vlastní styl 5. díl – Předloha a rozkreslení obrazu) jsme si jako ilustrativní příklad řekli, že chcete malovat:
- hornaté krajiny při západu slunce,
- na čtvercová plátna rozměru 40×40 cm,
- kvalitními barvami hustoty Heavy body „technikou olejomalby“,
- na hory budete používat paletový nůž,
- budete malovat co nejdetailnější malbu, nebudete spěchat,
- budete používat různé odstíny červené a oranžové, typické pro západ slunce a proto bude vždy velkou část obrazu tvořit obloha,
- budete si tvořit vlastní fotografie jako předlohu (jednu, její výřez či kombinaci) a k tomu si vždy domalujete určité zvíře, typické pro hornatou krajinu (např. medvěda v dálce),
- obraz vždy rozkreslíte vlastní dopomocí (nikoli např. přes kopírák).
A dnes si přidáme, že si vždy plátno našepsujete dvěma vrstvami, budete malovat i na okraje (hrany) plátna, vždy se podepíšete a uvedete datum dokončení obrazu do levého spodního rohu a na závěr přetřete obraz matným lakem.
Toto byl ilustrativní příklad vlastního stylu. Berte to jako návod pro určení toho vašeho. Tušili jste, že toho může být tolik, čím si utvoříte vlastní styl malby?
Shrnutí „Jak najít vlastní styl“
Věřím, že pokud jste si během všech článků z této série dělali poznámky na papír, po doplnění dnešních informací už máte před sebou popsán vlastní jedinečný styl.
Celý si ho přečtěte. Pokud z toho máte dobrý pocit a dělá vám to radost, odvedli jste kus dobré práce a je to prima. Je-li tam něco, co vám ještě nesedí, dejte si na čas a zkuste promyslet, co by vám vyhovovalo více.
A je-li problém v tom, že se nemůžete rozhodnout třeba mezi dvěma variantami, vyzkoušejte si obě a uvidíte, co vám bude sedět.
Nezapomeňte také na to, že to není vytesáno do kamene (ale jen na papír :-)) a vždy můžete cokoli změnit nebo vynechat.
Tak hurá do toho a vyzkoušejte si svůj nový styl v praxi…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů